A világon 274 708 408 ember fertőződött meg eddig a koronavírus-járványban, a halálos áldozatok száma pedig 5 354 554 a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem közép-európai idő szerint hétfő reggeli adatai szerint. Egyre több országban jelentkezik a koronavírus omikron variánsa. Ausztriában a járvány kezdete óta tizenháromezren vesztették életüket, erről tartottak megemlékezést Bécsben. A megbetegedési ráta javítására az egyetlen lehetőség az oltás, néhány országban még kötelezővé is tették például az egészségügyi dolgozóknak, ez miatt több helyen is oltásellenes tüntetés tört ki: tegnap a belga fővárosban erőszakba torkollott a demonstráció, több embert őrizetbe vettek. A koronavírus-járványban szerdától az izraeliek újabb tíz országba – köztük Magyarországra – nem utazhatnak az izraeli egészségügyi minisztérium honlapja szerint. A minisztérium javaslata alapján a magas fertőzöttségi ráta miatt december 22-től felkerül az izraeliek utazási tiltólistájára az Egyesült Államok, Olaszország, Németország, Belgium, Magyarország, Kanada, Marokkó, Portugália, Svájc és Törökország is. Az elmúlt napokban már felvettek a “piros” listára kilenc újabb országot, – az Egyesült Királyságot, Dániát, Franciaországot, Spanyolországot, az Egyesült Arab Emírségeket, Írországot, Norvégiát, Finnországot és Svédországot – ahová már vasárnap éjféltől tilos volt elutazni.
A koronavírus elleni kötelező oltás és a járványvédelmi intézkedések miatt több ezren tüntettek vasárnap a belga fővárosban, Brüsszelben, ahol ismét erőszakba torkollott a megmozdulás. Mintegy háromezer-ötszáz tiltakozó vonult az utcára, 55 embert őrizetbe vettek – közölte Ilse Van de Keere helyi rendőrségi szóvivő. A szervezők ötvenezerre becsülték a résztvevők számát – jelentette a belga helyi hírügynökség. A menet végig nyugodtan haladt, de egy kisebb csoport szándékosan kereste az összetűzést a rendőrökkel, tárgyakat dobált a levegőbe – mondta Ilse Van de Keere. A rendőrség vízágyúval és könnygázzal válaszolt, feloszlatva a tüntetést az uniós intézmények közelében található Parc Cinquantenaire-nél, Brüsszel egyik legnagyobb szabadidős területén – tette hozzá. Brüsszelben már harmadik hete tiltakoznak felvonulásokon. Az előző megmozdulásokon is előfordultak összecsapások, és többtucatnyi embert vettek őrizetbe. A szervező, a Belgium Együtt a Szabadságért nevű csoport a hét elején elhatárolódott az erőszakos cselekményektől, és felszólította a résztvevőket, hogy maradjanak békések. A tiltakozás a kötelező védőoltás ellen irányul, amelyet hamarosan bevezetnek az egészségügyi személyzetnek, de a lakosság számára nem tervezik. Az ellen is tüntetnek sokan, hogy csak a védettséget igazoló dokumentumok felmutatásával lehet bejutni éttermekbe, bárokba és kulturális intézményekbe. Ezek a tanúsítványok oltást, közelmúltbeli gyógyulást vagy negatív teszteket igazolnak.
Izrael bekeményít – Már Magyarország is tiltólistára került
A koronavírus-járványban szerdától az izraeliek újabb tíz országba – köztük Magyarországra – nem utazhatnak az izraeli egészségügyi minisztérium honlapja szerint. A minisztérium javaslata alapján a magas fertőzöttségi ráta miatt december 22-től felkerül az izraeliek utazási tiltólistájára az Egyesült Államok, Olaszország, Németország, Belgium, Magyarország, Kanada, Marokkó, Portugália, Svájc és Törökország is. Az elmúlt napokban már felvettek a “piros” listára kilenc újabb országot, – az Egyesült Királyságot, Dániát, Franciaországot, Spanyolországot, az Egyesült Arab Emírségeket, Írországot, Norvégiát, Finnországot és Svédországot – ahová már vasárnap éjféltől tilos volt elutazni. A Dél-afrikai Köztársaságba és az afrikai államok túlnyomó többségébe már december elején megtiltották a látogatást az izraelieknek. A “piros” országokat csak kivételes kormánybizottsági engedéllyel lehet felkeresni. A tiltólistán szereplő államokból hazaérkező izraelieket a repülőtérről kijelölt szállodába viszik, ott kell kötelező karanténban tartózkodniuk az első, még a repülőtéren elvégzett teszteredményük megérkezéséig. Ha ez a teszt negatív, akkor visszamehetnek az otthonukba, ahol hét napig házi karanténban kell maradniuk még akkor is, ha a védőoltás három adagjával vannak beoltva és csak az egy hét elteltével elvégzett negatív teszt után léphetnek ki az utcára. A máshonnan érkező izraeliekre háromnapos otthoni karantén vár, amely akkor ér véget, ha az ekkor elvégzett második tesztjük is negatív. Ezeket a korlátozásokat legalább december 29-ig fenntartják. “Új helyzettel állunk szemben. Az omikron fertőzések nagy része külföldről érkezik, ezért korlátoznunk kell a vírus Izraelbe jutását, hogy időt nyerjünk, és minél több embert beolthassunk, mielőtt Izraelben is elterjedne ez a vírusváltozat” – mondta Nicán Horovic egészségügyi miniszter vasárnap a katonai rádióban. A döntés hátterében olyan, Naftali Bennett miniszterelnök által látott adatok állnak, amelyek a járvány “jelentős kitörését” valószínűsítik Izraelben három héten belül. A hullám csúcspontja az információk alapján meghaladja majd a júniusban elkezdődött, delta variáns okozta negyedik hullámét. Bennett a tévékben is közvetített vasárnap esti sajtótájékoztatóján bejelentette: az utazási korlátozások újabb kiterjesztésével késleltetni próbálják az ötödik fertőzési hullámot annak érdekében, hogy még előtte be lehessen oltani a gyerekeket. “Minden várakozással töltött óra pazarlás. Az első oltás után négy-öt hétig tart a gyermekek védettségének elérése” – hangsúlyozta Bennett.
A kormányfő azt javasolta a munkáltatóknak, hogy ahol csak lehet, azonnal kezdjék meg a dolgozók távmunkában való foglalkoztatását. Az egészségügyi minisztérium vasárnap bejelentette, hogy további 40 embernél azonosították a koronavírus omikron változatát, ezzel 175-re nőtt az omikronfertőzöttek száma. Az esetek túlnyomó többségében, 113-ban külföldről hazatérők érintettek, 31-en külföldön megfertőződöttekkel érintkeztek, 17 új vírushordozó pedig már a helyi közösségben kapta el valakitől a betegséget. A fennmaradó 14 eset eredetét még vizsgálják. Eddig csak egy súlyos állapotú, kórházi kezelést igénylő omikronfertőzött volt Izraelben, aki nem volt beoltva. Az egészségügyi minisztérium a szokásosnál csekélyebb számú tesztelésen alapuló adatai szerint szombaton 372 új koronavírus-fertőzést regisztráltak Izraelben. Vasárnap 131 beteget ápoltak kórházban, közülük 81 ember volt súlyos állapotban, 41 lélegeztetőgépen. A súlyos állapotú páciensek túlnyomó többsége 60 év feletti és oltatlan. A koronavírus okozta betegségben tavaly február óta 8232-en, az utóbbi 7 napban 8-an haltak meg Izraelben.
Több tízezren emlékeztek meg Bécsben a járvány áldozatairól
Míg a belgák tiltakoztak, ezzel egy időben több mint harmincezren vettek részt vasárnap este Bécsben a koronavírus ausztriai halálos áldozatairól szóló gyertyás megemlékezésen. A járványnak eddig több mint tizenháromezer halálos áldozata volt a csaknem kilencmillió lakosú országban. A megmozdulást több tucat civilszervezet szervezte. Fő látványosság a Bécs központi körgyűrűjén kört alkotó több mint tizenháromezer, gyertyát tartó ember volt. A tömeg egyperces csenddel fejezte ki megrendülését a nemzeti veszteség miatt. A megemlékezés egyúttal szolidaritás volt az egészségügyi dolgozókkal. Mindazonáltal az elmúlt hetekben számos tüntetés volt Bécsben a járványügyi intézkedések ellen. Szombaton például több tízezren tüntettek egyebek között az oltás kötelezővé tétele ellen.
Javulást mutatnak az orosz járványügyi adatok
Hét hónapos minimumot ért el, de még mindig nem csökkent ezer alá az egy nap alatt az új koronavírusos fertőzésbe belehalt áldozatok száma Oroszországban – derült ki az orosz operatív törzs vasárnap nyilvánosságra hozott adataiból. A Covid-19 következtében egy nap alatt 1023-an vesztették életüket, ezzel az áldozatok száma immár 297 203-ra nőtt Oroszországban. A nem végleges halálozási ráta 2,91 százalék. Az újonnan diagnosztizált fertőzöttek száma 27 967-tel nőtt, ezzel a járvány kezdete óta regisztrált igazolt fertőzések száma 10 214 790-re emelkedett. A napi növekmény 0,27 százalék, a tünetmentes esetek aránya 8,1 százalék. A felépültek száma 32 655-tel 8 984 921-re nőtt. Az országban 932 666 aktív esetet tartanak nyilván. Oroszországban a járvány kezdete óta több mint 235,1 millió, az elmúlt napon pedig 563 ezer laboratóriumi tesztet végeztek el. Koronavírus-fertőzés gyanújával jelenleg 1 544 375 embert tartanak orvosi megfigyelés alatt. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője vasárnap a Rosszija 1 állami tévécsatorna egyik műsorának nyilatkozva kifejezte meggyőződését, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a következő hónapokban be fogja jegyezni a Szputnyik V orosz vakcinát. Az eddigi késlekedést a szervezet által alkalmazott és az orosz bejegyzési eljárás közötti bürokratikus különbséggel magyarázta.
Ukrajnában is megjelent a koronavírus omikron variánsa
Keleti szomszédunkban, Ukrajnában is megjelent a koronavírus omikron variánsa. Az ukrán egészségügyi miniszter tájékoztatása szerint a vírusnak ezt a veszélyes változatát egy olyan betegnél mutatták ki, aki előzőleg az Egyesült Arab Emírségekben járt és ott Covid-fertőzöttekkel érintkezett. Jelenleg folyik az azonosítása azoknak, akikkel a beteg Ukrajnában kontaktusba került – tette hozzá. Az UNIAN hírügynökség beszámolója szerint a Világbank jóváhagyott egy háromszázmillió eurós hitelt Ukrajnának a gazdasági reformok elősegítésére és a koronavírus-járvány okozta veszteségek enyhítésére. Mihajlo Raduckij, a parlament egészségügyi bizottságának kormánypárti elnöke közben a Telegram üzenetküldő portálon előre jelezte, hogy az újévi és a karácsonyi ünnepek alatt, azaz december végén, január elején szigorítani fognak a járványellenes intézkedéseken.
Az ukrán határőrszolgálat közben arról számolt be, hogy újabb, hamis Covid-igazolásokat és PCR-teszteket terjesztő hálózatot lepleztek le, ezúttal Kárpátalján az egyik határátkelőnél. Azt, hogy pontosan hol folyt az illegális kereskedelem, nem hozták nyilvánosságra. A hálózat felderítésében közösen vett részt a határőrszolgálat csapi és lvivi (lembergi) részlege, valamint az ungvári járási rendőrkapitányság. Az előzetes információk szerint a hamis iratok darabjáért ötven eurót kértek az elkövetők.
A világon 274 708 408 ember fertőződött meg eddig a koronavírus-járványban, a halálos áldozatok száma pedig 5 354 554 a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem közép-európai idő szerint hétfő reggeli adatai szerint. Egy nappal korábban 274 213 886 fertőzöttet tartottak nyilván, a halálos áldozatok száma 5 349 699 volt. A fertőzés 192 országban és régióban van jelen. Szakértők szerint a diagnosztizált esetek száma nem tükrözi pontosan a valóságot, mert az egyes országokban többé-kevésbé korlátozott a tesztek száma, és a nyilvántartás kritériumai is különböznek.
A hivatalos adatok szerint a SARS-CoV-2 vírus okozta Covid-19 betegségnek az Egyesült Államokban van a legtöbb fertőzöttje, 50 846 823. A halálos áldozatok száma 806 438.
Indiában 34 746 838 fertőzöttet és 477 554 halálos áldozatot jegyeztek fel.
Brazíliában 22 213 762 fertőzöttről és 617 803 halálos áldozatról tudni.
Az Egyesült Királyságban 11 425 666 a fertőzöttek száma, és 147 679-en haltak meg a betegségben.
Oroszországban 10 037 546-ra nőtt az igazolt fertőzöttek száma, a halálos áldozatoké 291 336-ra emelkedett.
Törökországban 9 173 089 fertőzöttet regisztráltak eddig, a halálesetek száma a hivatalos adatok szerint 80 415.
Franciaországban 8 730 140 fertőzöttet és 122 478 halálos áldozatot regisztráltak.
Németországban 6 813 287 fertőzöttet és 108 356 halottat tartanak nyilván.
Iránban 6 170 979 a fertőzöttek és 131 083 a halottak száma.
Spanyolországban 5 455 527 fertőzöttet és 88 708 halálos áldozatot regisztráltak.
Olaszországban 5 389 155 fertőzöttet tartanak nyilván, a halálos áldozatok száma 135 641.
Lengyelországban 3 958 840 fertőzöttet és 91 485 halálesetet tartanak nyilván.
Ukrajnában 3 785 395 fertőzöttet regisztráltak, és a hivatalos adatok szerint 98 972 ember halt meg a koronavírus szövődményeiben.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2020. március 11-én nyilvánította világjárványnak a koronavírust, amely Vuhan kínai nagyvárosból terjedt el.
Forrás: PS-összeállítás az MTI hírei alapján; Fotó: PestiSrácok.hu/Horváth Péter Gyula
Facebook
Twitter
YouTube
RSS