“El sem tudja képzelni, aki még nem volt az elszenvedője, milyen valójában az igazságszolgáltatás rendszere, hogy sok esetben belül mennyire nincs jogkövető magatartás. De most már annyian és olyan emberek álltak ki mellettem és az ügyünk mellett, amit már nem hagyhattak figyelmen kívül” – mondta a PestiSrácok.hu-nak Budaházy György percekkel azután, hogy 6 hónap fogvatartást követően a Kúria megszüntette a letartóztatását és szabadon engedték. A csütörtöki napon, alig három nappal azután, hogy az őt ért, véleménye szerint durva jogtalanságok miatt éhségsztrájkot kezdett, és egy héttel azután, hogy közös kiállással bemutatkozott a Budaházy Bizottság az Igazságtételért civil szerveződés, a hathónapos kötelező felülvizsgálat során a Kúria úgy látta, már nem állnak fenn a legsúlyosabb kényszerintézkedés okai. Gaudi-Nagy Tamás, a Nemzeti Jogvédő Szolgálat vezetője azt mondta a PS-nek: nem szabad elfelejteni, hogy bár rendkívül fontos és örömteli a mai esemény, csak részgyőzelem; a koncepciós eljárás, amelyben Budaházyt 17 év fegyházbüntetésre ítélték, folytatódik tovább.
Lapunkat a kora esti órákban értesítette Gaudi-Nagy Tamás, illetve a család, hogy váratlan, ám annál örömtelibb fordulat állt be Budaházy György ügyében. A Kúria, amely korábban még elutasította a kényszerintézkedés megszüntetésére, enyhítésére vonatkozó indítványokat, a kötelező, hat hónap utáni felülvizsgálat során úgy határozott, hogy már nem állnak fenn a legsúlyosabb kényszerintézkedés okai, mint a bűnismétlés és a szökés, elrejtőzés veszélye, ezért megszüntette a Gyurcsány-rendszerrel szembeni nemzeti ellenállás vezéralakjának letartóztatását.
A köszönet az első szó. Köszönöm és ezerszer is köszönöm azoknak, akik bármilyen formában kiálltak értem, akár tüntettek, kommenteltek a Facebookon, imádkoztak értem vagy csak gondoltak rám. Hat hónappal azután, hogy bilincsben hurcoltak el a tárgyalóteremből a szégyenteljes ítélethirdetést követően, ma újra a családommal aludhatok el, bizakodva várva a holnapot
– mondta a PestiSrácok.hu-nak Budaházy György a szabadulást követően. Hozzátette:
elkezdődött Ignácz bíró kártyavárának leomlása.
Budaházy emlékeztetett: alapvetően a Hunnia-ügyben nem tudták volna bent tartani jogerős ítélet nélkül. Kellett egy kreált ügy – ez lett a Háttér Társaság feljelentése nyomán, három évvel később történt gyanúsítás, közösség tagja elleni erőszak miatt.
Mint ismert, Budaházy György több társával együtt jelent meg a Háttér Társaság egy kifejezetten gyermekekre fókuszáló LMBT-rendezvényén egy olyan molinóval, amelyen azt üzenték, hogy az LMBTQ-aktivisták hagyják békén a gyermekeket és távolodjanak el az oktatási intézményektől, mert nincs ott keresnivalójuk. A tiltakozás során semmilyen atrocitás nem történt, pláne nem erőszak. A rendőrség első körben nem is indított büntetőeljárást, csak a Háttér Társaság többszöri panaszára, ügyészségi utasításra gyanúsította meg végül a BRFK.
Húszoldalas panaszt írtam és adtunk be a büntetőeljárás megszüntetését kérve, minden bizonyítékot felmutatva, hogy kitalált bűncselekményről van szó
– jegyezte meg Budaházy. A 2006-os események vezéralakja arról is beszélt a lapunknak adott villáminterjúban, hogy épp a minap számolta össze, hogy összesen 16 éve zajlanak ellene ilyen-olyan büntetőeljárások, kvázi a hídblokád óta.
A végén mindig kiderült, hogy nem követtem el, amivel gyanúsítottak, vagy megvádoltak. Ebben az esetben is így lesz
– fogalmazott. Hozzáfűzte: ő soha nem kért és várt semmilyen kedvezményt, részrehajlást, csakis jogszerűséget, hogy korrekt, tisztességes eljárásban bizonyíthassa az igazát.
Gaudi-Nagy Tamás, a Nemzeti Jogvédő Szolgálat vezetője szintén részgyőzelemnek, de az igazság nagyon fontos győzelmének tartja Budaházy letartóztatásának megszüntetését. Méltatta Szikinger István ügyvéd, Budaházy védője munkáját, aki kitartóan fellebbezte meg újra és újra a kényszerintézkedést, ám azt valamiért mostanáig mégis keményen és kérlelhetetlenül fenntartották. Emlékeztetett: Budaházy letartóztatását az elsőfokú ítélet kihirdetését követően azonnal elrendelte a Fővárosi Törvényszék. A fellebbezést elutasítva az ítélőtábla fenntartotta azt. Annak ellenére hivatkoztak a szökés, elrejtőzés veszélyére, hogy Budaházy az elmúlt 16 évben, amióta a büntetőeljárások zajlanak ellene, egyszer sem tett arra kísérletet, sőt, közszereplői tevékenységet is vállalt a normalitás pártján. Egyedül a Háttér Társaság miatti ügy volt, ami alapján a bűnismétlés veszélyét rá tudták húzni.
Az első szabadítási indítványt még nemcsak az Ítélőtábla, hanem a Kúria is elutasította. Igazából semmilyen körülmény nem változott azóta. Most ugyanaz a Kúria, igaz, egy másik tanácsa az elhúzódó eljárásra is tekintettel már nem látta szükségesnek a legsúlyosabb kényszerintézkedés fenntartását, és úgy foglalt állást, hogy nem áll fenn sem a szökés, elrejtőzés, sem a bűnismétlés veszélye
– magyarázta Gaudi-Nagy Tamás. A jogvédő véleménye szerint is kiemelt fontosságú volt a közszereplők kiállása a Budaházy Bizottságban, illetve az éhségsztrájk is, amit Budaházy hérfőn kezdett meg jogsérelmei miatt. Érdekesség, hogy az étel megtagadása miatt indult fegyelmi eljárásban pénteken lett volna a tárgyalás.
Most nagy az örömünk, de nem szabad, hogy elterelje a figyelmünket arról, ez nem a végső győzelem. Ugyanakkor nagyon bízom benne, hogy a politikai döntéshozók is továbblépnek és az ügy végül eljárási kegyelemmel zárul
– emelte ki Gaudi.
Érdekes egybeesés, hogy a támogatók és családtagok a szerdai napon kezdtek szolidaritás éhségsztrájkot Budaházy szabadulásáért, amit együtt, a Hazatérés templomában töltöttek, imádsággal. Kevesebb mint 24 órán belül megszülethetett a döntés – Budaházy most hazatérhetett.
Vezető kép: Horváth Péter Gyula (archív)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS