Az ukrán külügy hivatalos jegyzéket küldött a magyar félnek, mindezt a PestiSrácok.hu Budai Gyulával készült június 20-ai interjúja miatt. A Külgazdasági és Külügyminisztérium miniszteri biztosával készült interjúban ugyanis szóba került a Krím, és a kizárólag szakmai szempontok alapján lezajlott beszélgetést az ukrán fél támadásnak vélte. Nem ez volt az első eset. Az utóbbi évtizedekben a környező országok politikai vezetése többször játszotta ki a “magyar kártyát”, amikor úgy érezték, hogy több szavazatra van szükségük, felkorbácsolva a nacionalista indulatokat. A felelőtlen hergelés sokszor ért el sikert, hiszen az arra fogékony szélsőségesek pajzsot éreztek maguk mögött, és a gyomorfogató uszítást kicsinyes politikai haszonszerzésre használták. Az ostor pedig mindig a magyarságon csattant, akiknek eszük ágában sem volt megkavarni az állóvizet. Ez a kommunista reflex épült be az elmúlt években Ukrajna magyarsággal szembeni politikájába is: a folyamatos KGB-s színvonalú zaklatások és fenyegetések, halállista, szeparatista vádak és félelemben tartás manapság mindennapos vendég Kárpátalján. A gazdasági csőd szélén tántorgó Ukrajna számára a nemzeti öntudat erősítése és az összetartozás lelkesítő szólamai a kisebbségek gusztustalan vegzálást jelentik, de nem kímélik a nemzettársait megvédeni igyekvő Magyarországot sem, ahogy Budai Gyula esete is bizonyítja.
Előrehozott választásokat rendeztek Ukrajnában, amelyet Volodimir Zelenszkij, a korábbi humorista és nemrégiben nagy többséggel megválasztott elnök pártja nyert, aki azonban vélhetően koalícióra kényszerül más erőkkel. A választásokat megelőző időszak azonban borzasztóan aljas és nemtelen magyarellenes támadásokkal telt, amely, úgy látszik, hozzátartozik az ukrán belpolitikai élethez. A kicsinyes gyűlölködők minden lehetséges illegális eszközt felhasználtak arra, hogy megfélemlítsék a magyarokat és dezinformálják őket. Erre jó példa, hogy Brenzovics László, a KMKSZ elnöke ellen egy ugyanolyan nevű, politikában ismeretlen jelöltet is elindítottak, a nevében megtévesztő sms-eket küldtek, hogy megzavarják a magyar választókat. De az ukrán belügy kilátásba helyezte azt is, hogy akár magyar minisztereket tilt ki Ukrajnából, hiszen beleszólnak országuk belügyeibe.
Az ukrán vezetés és a szélsőségesek lépten-nyomon hasonló akciókkal kedveskedtek a kárpátaljai magyarok számára: volt, amikor a magyar családokra törték rá az ajtót ukrán kommandósok. Az ukránok minden lehetséges fronton támadnak, hiszen portálunk Budai Gyulával készült interjúja sem tetszett nekik, ott ugyanis szóba került a Krím is, mely jelenleg orosz fennhatóság alatt áll. Az ukrán külügy az interjúban elhangzottak miatt hivatalos jegyzéket küldött a magyar félnek, melyben számon kérik Budai Gyulát, hogy hogyan merészelte szóba hozni az interjúban a Krímet. Ez az idézet verte ki az ukránoknál a biztosítékot, mely egy gazdasági témájú cikkben került elő:
De ott van a Fekete-tenger vidéke és a Krím-félsziget, amelyek nagyon jó éghajlatú vidékek.
Portálunk telefonon kereste meg Budai Gyulát, aki kérdésünkre határozottan cáfolta az ukrán fél álláspontját, és nevetségesnek nevezte az ukrán külügy által küldött jegyzéket. Budai felhívta a figyelmet, hogy a PestiSrácok.hu-nak adott interjúban kizárólag szakmai szempontok alapján került szóba a Krím, a beszélgetés az oroszok elleni embargóról és annak hatásairól szólt:
Egy szakmai megfogalmazású mondatba kötött bele az ukrán nagykövetség. Ez nem az első eset volt volt, korábban az Indexnek is adtam egy interjút, ugyancsak szakmai kérdéseket taglalva, az ukrán fél pedig egyből kiadott egy közleményt, melyben oroszbarátsággal vádoltak. Semmi ilyesmiről nem volt szó, nem hangzott el semmilyen pejoratív vélemény, csupán szakmai szempontok mentén zajlott a beszélgetés.
Budai szerint ez az ukrán jegyzék szintén annak a választási kampánynak volt a része, mely az elmúlt hetekben a magyarok ellen folyt Ukrajnában. A miniszteri biztos véleménye szerint ez a magatartás teljes mértékben azt jelzi, hogy az ukrán fél értelmetlen és alátámaszthatatlan dolgokba köt bele; azt keresik, hogy hol lehet Magyarországgal szemben kifogásokat tenni. Budai Gyula emlékeztetett arra is, hogy a jelenlegi ukrán nagykövet regnálása alatt ez tehát a második támadás vele szemben. Utalt arra is portálunknak, hogy a mostani ukrán jegyzékben arra hivatkoznak, hogy az ENSZ 2014-ben elítélte a Krím megszállását, Magyarország ezt mégsem veszi tudomásul, de ez az állítás is hamis: az ominózus interjúban ez szóba sem kerül.
Minden fórumon megpróbálnak a magyarokkal szemben fellépni. A magyar fél sosem kérdőjelezte meg az ukrán területi szuverenitást. Az ukránok folyamatosan azt figyelik, hogy mit nyilatkozom az ukrán-orosz kérdésben. Mi mindig a tárgyalásokra törekedtünk, de ezt az ukrán fél nem veszi figyelembe.
Kíváncsiak voltunk, hogy Budai Gyula mennyire tartja komolynak ezt az ukrán jegyzéket: a miniszteri biztos válaszában kijelentette, hogy nem tartja súlyosnak az ügyet, hiszen az ukránok mostanában minden alkalommal hivatalos panaszt tesznek. Budai szerint az lenne a helyes, hogy ha úgy gondolják, hogy félreértés van egy kérdésben, akkor azt meg kell beszélni, nem pedig folyamatosan jegyzékeket küldözgetni.
Sajnos egyértelmű, hogy magyarellenes hisztériakeltés zajlik az ukrán belpolitikai helyzet miatt. Mindenbe belekötnek, Szijjártó Péter külügyminiszter magyarlakta településekre való látogatását is elítélték.
A helyzet továbbra sem egyszerű: közben lezajlottak a választások, de a magyarellenes hangulatkeltés vélhetően továbbra sem tűnik el az ukrán politikai életből, ez pedig nagy kárt okoz a magyar kisebbségnek és az egész ukrán-magyar viszonynak is.
Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS