Juhász Ferenc volt honvédelmi miniszterrel szemben nyert ma pert Budai Gyula, a Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára a whiskys dobozok ügyében. Budai Gyula még 2011. február 19-én nyilatkozott az MTI-nek az ügyben. Az MTI híradása azt tartalmazta, hogy Budai Gyula álláspontja szerint a Budapesti Katonai Ügyészség megpróbálta eltusolni Juhász Ferenc volt honvédelmi miniszter ügyét a vesztegetési pénzekkel kapcsolatban. Juhász Ferenc volt miniszter többek között ezért az állításáért perelte be Budai Gyula volt kormánybiztost.
Mint ismeretes, a whiskys dobozos ügy kapcsán Oláh János dandártábornok többek között olyan tartalmú nyilatkozatot tett gyanúsítottként, hogy egy alkalommal ő maga 12 millió forintot vitt Fapál Lászlónak, a tárca akkori államtitkárának, aki a pénzből 4 milliót egy whiskys dobozba tett, és azt mondta, hogy a főnökének, azaz Juhász Ferencnek lesz, majd elment a dobozzal és anélkül jött vissza. A vesztegetéssel gyanúsított tábornok beismerő vallomásában arról beszélt: az államtitkár és a főtisztek a honvédségi beszerzések és megbízások után visszaosztott pénzeken fele-fele arányban osztoztak. A rendszerben a gyanú szerint százmilliós nagyságrendben mozogtak kenőpénzek – az élelmezést végző cégektől, a kecskeméti repülőnap szervezőin át, az autószerelőig mindenkitől kértek vissza úgynevezett “parancsnoki jutalékot”.
A Fővárosi Törvényszék ma elutasította Juhász Ferenc keresetét és Budai Gyula érvelését elfogadva, az államtitkárnak adott igazat. A bíróság indokolása szerint Budai Gyula hivatalos minőségében, kormánybiztosként eljárva jogi véleményét kifejtve fordult a hatósághoz, nem pedig tényt állított a felperesről. A Bíróság szerint az alperes jelen esetben igazolta azt, hogy milyen hivatalos megkereséseket folytatott az ügyben, illetve azt, hogy ezt a megkeresést ténybelileg mire alapozta. A kialakult bírói gyakorlat szerint önmagában még büntető feljelentés ténye sem vezet automatikusan személyiségi jogi jogsértés megállapításához, akkor sem, ha a büntetőeljárás nem vezet az adott személy elmarasztalására. A bíróság szerint az összes körülmény mérlegelésével az volt megállapítható, hogy ebben a körbe az alperes nem lépte túl a szabad véleménynyilvánítás tágabban értelmezett, jogilag megengedett határait, ezért a bíróság ezt a kereseti kérelmet is elutasította.
A HM-en belüli korrupciós ügyekről korábban az derült ki, hogy a gyanú szerint 2006-től kezdve éveken keresztül működött a gyakorlat, ami alapján a beszállító cégekkel a valós piaci árnál körülbelül öt százalékkal magasabb összegről írtak alá szerződést, ezt a különbözetet pedig visszaadták a HM vezetőinek. Többek között a HM védelemgazdálkodási főosztálya, a a protokoll- és nemzetközi rendezvényszervező igazgatóság, a HM EI Elektronikai, Logisztikai és Vagyonkezelő Zrt. és a HM Térképészeti Kht. lehet érintett, a beszállító végek közül pedig a legkülönfélébbek a takarítócégeken át a tolmácsokon át milliárdos beruházásokat végző építkezési vállalkozásokig.
Juhász Ferenc, aki 2002 májusától 2006. június 9-ig vezette a tárcát, korábban leszögezte: soha nem kért és nem fogadott el pénzt, nem tudott visszaosztott pénzekről, és “népmesei elem” a whiskys dobozról szóló teória.
SZARVAS SZILVESZTER – PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS