Megkezdődött a hivatalos visszaszámlálás a budapesti vizes világbajnokságra vasárnap délelőtt, délután pedig szinkronúszó- és cheerleader- bemutatóval, valamint szelfirekorddal népszerűsítették a hazai rendezésű világversenyt. Az Erzsébet téren felállított órát Hosszú Katinka háromszoros olimpiai, ötszörös világ- és tizenháromszoros Európa-bajnok úszónőnk részvételével indították el, aki a közelmúltban a nyári budapesti sportesemény egyik arca lett.
Az Erzsébet téren egy úszópályát rajtkővel együtt megjelenítő installációt állítottak fel az óra tövében. A visszaszámlálás pontosan 9 óra 53 perckor indult, hiszen abban a pillanatban 117 nap, 11 óra és 7 perc volt hátra a kezdetig. A számmisztika hátterében az áll, hogy a 2017-es évszámhoz éppen a 17. világbajnokság társul Budapesten. Az Erzsébet téri díszlet a világbajnokság végéig áll majd a helyén, és a látványon túl is nyújt szórakozási lehetőséget, hiszen a #selFINA mobiltelefonos alkalmazás további interaktív játékokkal egészíti ki. Az installáció egyik oldalán a világbajnokság helyszínei vannak feltüntetve, amelyek további információkért beolvashatók és virtuálisan körüljárhatók az alkalmazás segítségével. Ennek kipróbálásakor, a Dagály Duna Aréna rész mozgóképét meglátva, Hosszú Katinka meglepetten kiáltott fel:
Éppen ott úszom!
Sosem látott méretű magyarországi világverseny
Magyarország soha korábban nem rendezett még ekkora sporteseményt, amely világviszonylatban az atlétikai világbajnoksághoz mérhető, és csak az olimpia, valamint a futball világbajnokság múlja felül. Ezt hangsúlyozta Szántó Éva, a BP2017 Nonprofit Kft. ügyvezetője is, aki nemcsak látványban, de színvonalban is egyedülálló versenyeket ígért. A világbajnokságon ugyanis ott lesznek a riói olimpia hősei is, és összesen 75 versenyszámban avatnak bajnokot.
Szabó Tünde sportért felelős államtitkár komoly sportdiplomáciai sikernek nevezte a rendezés lehetőségét, amely megerősíti a kormányt abban, hogy jó döntés volt a sport stratégiai ágazattá emelése, a sportágak közvetlen támogatása és a sportlétesítmények fejlesztése és a nemzetközi események támogatása. Az államtitkár elmondta, hogy a kormány mindezekkel akarja „a magyar sport eredményességét és jó hírnevét fokozni, egy sportosabb nemzedéket kinevelni”.
„Könnyebb az edzésen úgy, hogy tudom, mi vár rám a nyáron”
Az eseményt moderáló Gundel Takács Gábor megkérdezte Hosszú Katinkát a hazai pálya terhéről, és a felkészülésről is. Katinka elmondta, hogy amikor Budapest megkapta a 2021-es világbajnokság rendezését, már akkor eldöntötte, hogy akar szerepelni hazai világbajnokságon, így mindenképpen versenyezni fog addig, a 2017-es hazai vébé így igazán jókor jött neki.
Rio után egy kicsit nehéz lett volna motivációt szerezni, hiszen ott elértem azt, amire mindig is vágytam, olimpiai bajnok lettem, így kipipálhattam mindent. De az, hogy itthon van a világbajnokság, az majdnem olyan érzés, mintha lenne még egy olimpia.
A hazai pályát ugyanakkor nem nyomásként éli meg, hanem úgy tekint rá, hogy ez még izgalmasabbá és érdekesebbé teszi a versenyt:
Az, hogy ennyien szurkolnak majd nekem, nekünk, egy kivételes lehetőség, és inkább a pozitív oldalát látjuk. Nekem pluszt ad a várakozás, és a felkészülés is könnyebb lesz így, azt a plusz pár métert könnyebben úszom majd le így az edzéseken, mert tudom, mi vár rám a nyáron.
A nap zárásaként, az említett #selFINA alkalmazással több, mint százan készítettek egyszerre szelfit Lilivel és Lalival, a világbajnokság kabaláival a Széchenyi Fürdőben. A rekordkísérletet Cheerleader Show és látványos szinkronúszó-bemutató előzte meg. A rekordállításban olyan élsportolók is részt vettek, mint Kiss Szofi és Rényi Luca szinkronúszók, valamint Tringer Sára, szinkronúszó edző.
Gyorsan fogynak a belépőjegyek
A 17. FINA Világbajnokságot 2017. július 14. és 30. között rendezik. A versenyzők hat sportágban (úszás, műugrás, szinkronúszás, nyíltvízi úszás, vízilabda és óriás toronyugrás), öt helyszínen, Budapesten (Duna Aréna, Hajós Alfréd Nemzeti Sportuszoda, Batthyány tér, Városliget) és Balatonfüreden mérik össze tudásukat. Hozzávetőleg 3500-4000 versenyzőt, valamint 2500 edzőt és szakmai kísérőt várnak Budapestre júliusban – ezt már Borsa Miklóstól, a Bp2017 szóvivőjétől tudtuk meg. Elmondta, hogy az infrastrukturális fejlesztések közül természetesen kiemelkedik a Dagály Duna Aréna megépítése, de említést érdemel a Batthyány téri óriás toronyugrás leendő helyszínének, valamint a szinkronúszás városligeti helyszínnek a megépítése, és ideiglenesen kibővítik a vízilabdázás zarándokhelyének számító Hajós Alfréd-uszodát is.
A vízilabdatornára egyébként máris elfogytak az állandó lelátókra szóló belépőjegyek, még az ideiglenes helyekre lehet bejutni a későbbiek során. Hasonlóan fogytán vannak a jegyek az úszásra is – elsősorban a délutáni döntőkre –, az óriás toronyugrás három napjára pedig máris elkelt az összes belépő. A következő jegyértékesítési hullám áprilisban indul, és Borsa Miklós szerint aki el akar jutni a világbajnokságra, annak érdemes igyekeznie a belépők beszerzésével.
Kásásék újra vízben
Különlegesen oldották meg a versenyzők ezreinek és a nézők tízezreinek utaztatását is, hiszen közvetlen hajójáratok fognak közlekedni a Nemzeti Színház környékén létesítendő óriásparkolótól, amelyek félóránként 1700 embert tudnak majd elvinni a Dagályhoz és a Margitszigetre.
A szóvivő felhívta a figyelmet az augusztus 7-20. között esedékes masters világbajnokságra, ahol a veteránok mérik össze az erejüket. Erre a sok korosztály miatt 13-15 ezer versenyző érkezésével számolnak. Mielőtt erre bárki legyintene, érdemes megemlíteni, hogy kétszeres olimpiai ezüstérmesünk, Güttler Károly is ott lesz a medencében 48 évesen, bepótolva azt, hogy korábban sosem volt lehetősége Budapesten úszni világversenyen. Még nagyobb durranásnak ígérkezik legendás vízilabda-válogatottunk, a Kemény-csapat indulása, amely szintén vízbe száll a győzelemért, és talán megismétlődik egy-két emlékezetes meccs a 2000-es évekből.
PS / Bp2017
Facebook
Twitter
YouTube
RSS