Négy kontinens harminckét országából érkeztek azok a hívők, akik a keresztényüldözés ellen emelték fel hangjukat egy közös nyilatkozat elfogadásával. A Budapest Nyilatkozat néven kiadott dokumentumban részletesen kifejtik azt is, hogyan kell közös erővel fellépni például a terrorizmus, valamint az Iszlám Állam ellen.
Több mint tíz magas rangú egyházi vezető volt jelen azon a konferencián, amelynek résztvevői a keresztényüldözés ellen és a vallásszabadság mellett emelték fel szavukat egy közös nyilatkozat elfogadásával. A Budapest Nyilatkozatban egyebek mellett elismerik Magyarország kormányának erőfeszítéseit az üldözött keresztények és más vallási kisebbségek megsegítésében, valamint minden olyan intézkedést, amelyek célja, hogy megtagadja vagy korlátozza az alapvető emberi jogok gyakorlását, különös tekintettel a vallásszabadság megsértésére. A nemzetközi közösség figyelmét arra hívják fel, hogy legyen szószólója az üldözött vallási kisebbségeknek, álljon ki értük, és vegyen igénybe minden lehetséges jogszerű eszközt az olyan csoportokkal szemben, amelyek a keresztények és más vallási kisebbségek elleni atrocitásokat elkövetik. Hangsúlyozzák, hogy a magát Iszlám Államnak nevező terrorszervezet, vagy bármilyen más hasonló terrorszervezet és milícia által elkövetett barbár cselekmények népirtásnak, az emberiség elleni bűncselekménynek és háborús bűnnek minősülnek, ezért a világ országainak feladata, hogy véget vessenek az ilyen bűncselekményeknek és a bíróság előtt vonják felelősségre az elkövetőket. A Budapest Nyilatkozatban az Európai Uniót arra kérik, hogy vizsgálja felül a korlátozó intézkedések hatékonyságát, és ha szükséges, akkor módosítsák azokat, szem előtt tartva az érintett országok polgári lakosságának érdekeit. Hangsúlyozzák, hogy törekedni kell a vallás szabad gyakorlásának elősegítésében a válságövezetekben, ott, ahol a keresztényeket és más vallási kisebbségeket üldözik. Kiemelik, hogy olyan hosszútávú megoldásokat kell keresni, amik megszüntetik a keresztények és a más vallási közösségek üldözését, továbbá biztosítják az összes emberi jog gyakorlását, beleértve a vallás szabad gyakorlásának jogát az emberi jogok egyetemes nyilatkozata 18. cikkének megfelelően. A Budapest Nyilatkozatban olyan politikai, gazdasági és biztonsági megoldások támogatására is felhívják a figyelmet, amelyek lehetővé teszik, hogy a keresztények és más vallási kisebbségekhez tartozó menekültek visszatérjenek a saját hazájukba. A dokumentum aláírói mindazonáltal sürgetik a világ kormányainak és a nemzetközi intézmények együttes fellépését a keresztények és egyéb vallási kisebbségek elleni atrocitások megszüntetésére is.
Az Emberi Erőforrások Minisztériumának Üldözött Keresztények Megsegítéséért Felelős Helyettes Államtitkársága által szervezett „Nemzetközi Konferencia a Keresztényüldözésről – Válaszok keresése egy hosszú ideje elhallgatott válságra” című rendezvényén a konferencia résztvevői fogadták el a Budapest Nyilatkozatot.
PestiSrácok.hu, fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS