Vádat emelt a területalapú támogatási csalás ügyében az ügyészség. A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal egykori elnökhelyetteséhez köthető bűnszervezet csaknem másfél milliárd forintot kaszált volna a csalással. Végül „csupán” 120 millió forintot tehettek zsebre. A vádlottak most öttől húsz évig terjedő szabadságvesztésre számíthatnak.
Bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás és más bűncselekmények miatt összesen 84 személlyel szemben emelt vádat az uniós területalapú támogatások ügyében a Fővárosi Főügyészség. A korábbi sajtóhírek szerint az első rendű vádlott, D. Miklós, a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) korábbi elnökhelyettese, a másodrendű vádlott pedig H. Nándor, az MVH egykori kifizetési igazgatója. Az ügyészség tájékoztatása szerint a vádlottak öt évtől húsz évig terjedő szabadságvesztésre számíthatnak.
A vádirat szerint az MVH vezető tisztségviselői munkájuk során észrevették, hogy számos olyan terület van, amelyre egyetlen gazdálkodó sem nyújt be támogatási igényt. Ezért 2012-ben elhatározták, hogy az érintett szántók esetében az Európai Mezőgazdasági Garancia Alapból finanszírozott területalapú támogatásokra bejelentkeznek. A széles körű kapcsolatokkal rendelkező D. Miklós – a vádirat szerint – egy bűnszervezetet épített ki, amelybe elsősorban a vele bizalmi kapcsolatban álló régi ismerőseit szervezte be. A bűntársaknak az volt feladatuk, hogy felkutassák azokat a személyeket, akik névlegesen felveszik a támogatást, és akik közreműködésével a valótlan tartalmú támogatási kérelmeket benyújtották. A szervezők és strómanjaik a támogatás egy részét kapták fizetségül.
A csalást megkönnyítette, hogy a két MVH-s vezető nagyon jó ismerte a rendszert. A gazdálkodóknak minden évben papíron jelezniük kell a földhasználatot a földhivatalnál, a területalapú támogatást pedig az MVH online rendszerében kell igényelni. A regisztrált földhasználókat ugyan ellenőrzi a hivatal, de a számítógépes rendszer csak azok közt válogat, akik a megszabott határidőig beadják az egységes kérelmüket. Holott a területalapú támogatásra a határidő lejárta után is lehet pályázni, azzal a feltétellel, hogy minden nappal egy százalékkal csökken az elnyerhető összeg. A csalás gyanújába keveredett cégek és magánszemélyek úgy kerülték el az ellenőrzést, hogy a határidő lejárta után adták be a támogatási kérelmet.
A vádlottak 2012-ben, összesen öt jogosulatlanul igénylő cég közreműködésével csaknem 120 millió forint vagyoni hátrányt okoztak a költségvetésnek. A bűnszervezet azonban gyorsan nőtt, 2013-ban már 46 cég, valamint 37 jogosulatlan igénylő magánszemély beszervezésével összesen csaknem másfél milliárd forint támogatást igényelt jogosulatlanul. A kifizetésekre azonban már nem történtek meg, mivel idő közben megindult az ügyben a büntetőeljárás.
Forrás: Napi Gazdaság Online
Facebook hozzászólás
Facebook
Twitter
YouTube
RSS