Hamarosan volt bűntársa, Jozef Hamala meggyilkolása miatt is bíróság elé állhat az Aranykéz utcai robbantás végrehajtásával és a Fenyő-gyilkossággal is vádolt Jozef Rohác, mivel a férfi és két társa ellen a napokban lezárta a nyomozást a szlovák Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség – értesült a PestiSrácok.hu. Hamala volt az, aki a hatóságok szerint segítséget nyújtott Rohácnak és bandájának több gyilkosság, köztük az Aranykéz utcai merénylet megszervezésében. A magyar rendőrök előtt gyorsan lelepleződött gengszter vesztét végül az okozta, hogy társai attól féltek, ha rendőrkézre kerül, ki fog pakolni az általa tudott bűncselekményekről, ezért eldöntötték, hogy örökre elhallgattatják. A férfit végül Rohác egy Brnohoz közeli erdőben közvetlen közelről lőtte fejbe.
Befejezte a szlovák rendőrség az Aranykéz utcai robbantással és Fenyő János médiavállalkozó lelövésével is vádolt, első fokon elítélt Jozef Rohác egykori bűntársa, Jozef Hamala megölése miatt indított nyomozást – tájékoztatta a PestiSrácok.hu-t a Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség szóvivője. Denisa Baloghová elmondta, hogy az ügyben három gyanúsított tekintetében vádemelési javaslatot tettek, így már csak az ügyészségen múlik, hogy mikor emelnek vádat ellenük. Hamalát a gyanú szerint Jozef Rohác lőtte fejbe, valamikor a 2000-es évek elején. Úgy tudjuk, a szlovák rendőrség két személlyel szemben ideiglenesen felfüggesztette az eljárást, mivel ők feltehetően a bíróság előtt tanúskodni fognak társaik ellen. Ismert, a PestiSrácok.hu elsőként írta meg tavaly januárban, hogy a magyar, a cseh és a szlovák bűnüldöző szervek közös akciója során egy Brnohoz közeli erdőben megtalálták az 1998. június 26-a óta eltűntként kezelt Rohác-banda egyik tagjának, Jozef Hamalának a holttestét, aki a rendőrség feltételezése szerint Rohác bűntársaként részt vett az Aranykéz utcai robbantás és a Fenyő-gyilkosság végrehajtásában. A kétszer fejbe lőtt, majd elásott férfit a magyar hatóságoktól megkapott DNS-minta segítségével azonosították és megállapították, hogy a megtalált maradványok a régóta halottnak hitt szlovák férfié.
A legvéresebb leszámolások kötődnek a nevéhez
Jozef Hamalát Rohác lévai bűnszervezetéhez kötik, és ha élne, Rohác bűntársaként biztosan vádlott lenne a Fenyő-gyilkosság és az Aranykéz utcai robbantás perében. Utóbbi ügyben azt róják a terhére a magyar hatóságok, hogy Roháccsal együtt részt vett a robbantásos merénylet megszervezésében. A vád szerint Portik Tamás megbízása után Jozef Rohác arra utasította Jozef Hamalát, hogy a mintegy 4500-5000 grammnyi, TNT-t tartalmazó robbanóanyagot egy Polski Fiatba rejtse el. A kocsit 1997 szeptemberében Hamala hamis okiratokkal szerezte meg és 1998 tavaszán bocsátotta Rohác rendelkezésére. Az autót Jozef Hamala a bűncselekmény elkövetése előtti napokban leparkolta az Aranykéz utca 1-3. szám előtti útszakaszon, ahol az olajügyek koronatanúja, Boros Tamás naponta közlekedett. A történet innentől már ismert: az 1998. július 2-án végrehajtott robbantásban a célszemélyen kívül még három ártatlan áldozat is meghalt, több mint húszan pedig súlyosan megsérültek.
Gyorsan a rendőrség célkeresztjébe került
Hamala azonban hamar a hatóságok célkeresztjébe került. A saját fényképével ellátott hamis személyi igazolványa buktatta le, a nyomozóhatóság pedig személye azonosítása után elfogató parancsot adott ki ellene. Az okmány egyébként úgy került a rendőrséghez, hogy egy máig ismeretlen személy a merénylet után nem sokkal egy utcai postaládába dobta azt, a posta pedig az okmányban szereplő adatok alapján kivitte azt a tulajdonosának, Szabó Zsoltnak. Az okmányt a Duna Plaza közelében parkoló autójából lopták el korábban. Amikor Szabó újra kézhez kapta személyi igazolványát, megdöbbenve tapasztalta, hogy abban valaki kicserélte a képét, ezért az okmánnyal besétált a rendőrségre. Az ügyben nyomozás indult, párhuzamosan azonban a merénylet ügyében nyomozó rendőrök is keresték a férfit, a Kis Polski adásvételi szerződésében szereplő adatai alapján. Így kerül végül Doszpot Péterék kezébe a hamisított személyi igazolvány, amit bemutattak a Kékfény című bűnügyi műsorban. Valószínűleg itt dőlhetett el Hamala sorsa. Ráadásul egy ismeretlen férfi bejelentette a rendőrségen, hogy a Kékfényben bemutatott igazolvány fotóján Jozef Hamala látható, aki Rohác bandájához tartozik.
Nem merték életben hagyni
Társai ezek után tudták, idő kérdése, hogy mikor fogják el, így ettől kezdve a sorsa meg volt pecsételve, hiszen, ha rendőrkézre került volna és beszélni kezd, akkor az egész Rohác-féle bűnbandát magával ránthatta volna. Megjegyzendő, hogy pontosan erről beszélt a Rohácot szintén jól ismerő, több gyilkossági ügyben tanúként szereplő egykori olajos katona, Zsóvár Imre is a négy halálos áldozatot követelő merénylet egyik tárgyalásán. A bűnöző a bíróságon ugyanis elmondta, Rohác neki elárulta, hogy „Hamala már el van temetve”, amit a tanú el is hitt, hiszen a lévai származású férfi szerinte „gyenge láncszem volt közöttük”. De a szlovák Sykora-klán egyik tagja is azt mondta az 1998-as robbantás perén felolvasott írásos vallomásában, hogy Hamala nagy veszélyt jelentett Rohácra, emiatt pedig el kellett tüntetni, akit a bűnöző elmondása szerint éppen a holttest megtalálásának helyszínén, Brno közelében bujtattak. De egy, a besztercebányai börtönben ülő bűntárs is vallott Rohác ellen, aki ráadásul elmondása szerint maga is részt vett Hamala meggyilkolásában. A férfi elmesélte az őt faggató nyomozóknak, hogyan csalták el Hamalát a bűntény helyszínére. A szlovák maffiózó előadta, hogy később egy „tompa lövést” hallott és látta, hogy „Rohác kezében volt a fegyver”. Szerinte „preventív céllal” végeztek Rohác társával, mivel attól féltek, elfogása esetén Hamala ki fog pakolni az általa tudott bűncselekményekről a hatóságoknak.
Címlapfotó: Mészáros Péter/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS