Néhány hete lecsapott a NAV egy olyan bűnszervezetre, amely cégtemetőként működve tízezer embert megkárosított és több milliárdos kárt okozott az államnak. Az ilyen nyomozás viszont a legritkább esetben sikeres. Az Index hétfőn megjelent riportjában az önmagukat az interneten hirdető cégtemetőknek nézett utána.
„Veszteséges, problémás, nagy tartozással rendelkező cégétől szabadulna? Van megoldás! Problémáját, teljes jogi garanciával, a legjobb feltételek mellett megoldjuk! Belföldi és ukrán partnereink részére kiközvetítjük, akár az ön elképzelése szerint az ország egész területén” – így szól egyik idézett hirdetés.
„Ismerkedjenek meg az egyik új, szárnyaló iparágunkkal, a cégtemető iparral – írja az Index. – Ez a biznisz gyakran összekapcsolódik a jól illeszkedő tevékenységekkel, az egyszerű fiktívszámla-gyártástól az olyan adócsalásra épülő óriási hálózatokig, mint amit a NAV nemrégiben fegyveresek százaival tudott csak felszámolni. Elvileg előállhat olyan helyzet, hogy valakinek szüksége van egy akár komolyabb tartozásokkal terhelt, és akár évek óta veszteséges cégre: jellemzően például akkor, ha az érintett uniós pályázaton akar indulni, de a pályázatban több lezárt üzleti évet vagy meghatározott ágazatban történő tevékenységet várnak el.
Ebben az optimális esetben a vevő levonja a vételárból a tartozásokat, azokat kifizeti és boldogan működteti a céget még sokáig. Így hirdetni sem illegális, és veszteséges, tartozásokkal teli céget eladni sem az – bár alapesetben az uniós pályázatokkal nem azokat célozzák, akik a pályázathoz vesznek céget.”
Lehetetlen utolérni?
Somogyi Ferenc, a Felszámolók és Vagyonfelügyelők Országos Egyesületének (FOE) elnöke elmondta, hogy 17 éves felszámoló pályafutása alatt összesen egyszer sikerült utolérni egy olyan céget, ahol szándékosan elérhetetlen személynek adták el az üzletet.
A teljes cikket itt olvashatja el.
Fotó: Napi.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS