Befejezte a Mengyi Roland és társai ellen költségvetési csalás, befolyással üzérkedés és más bűncselekmények miatt indított nyomozást a Központi Nyomozó Főügyészség – értesült a PestiSrácok.hu. A Fidesz országgyűlési képviselőjéről lehallgatási jegyzőkönyvek és beismerő vallomások alapján írták meg, hogy uniós támogatásért cserébe tízmillió forint “alkotmányos költséget” kért a pályázóktól. A képviselő ebből a gyanú szerint 2015 nyarán át is vett ötmillió forintot, amit az adóhatóság nyomozói videón rögzítettek. Az a szál ugyanakkor elvarratlan maradt, hogy a nyomozás során ki követett el államtitoksértést, hiszen a gyanúsítottak idő előtt megtudták, hogy lehallgatják őket.
Lezárta a Fidesz országgyűlési képviselőjét, Mengyi Rolandot is érintő, befolyással üzérkedés, költségvetési csalás és más bűncselekmények miatt elrendelt nyomozást a Központi Nyomozó Főügyészség– tájékoztatta a PestiSrácok.hu-t a főügyészség helyettes szóvivője. Simon Richárd elmondta, hogy az ügyben megtörtént az iratismertetés, így az eljárás a vádelőkészítési szakba lépett. Hozzátette: a főügyészségnek ezek után harminc napja van arra, hogy döntsön a Mengyivel együtt hét, szabadlábon védekező gyanúsított ügyében a vádemelésről.
Polt tavaly nyáron kérte ki a mentelmi jogát
Emlékezetes, bűnszövetségben és bűnsegédként elkövetett költségvetési csalás kísérlete és vesztegetést állítva elkövetett befolyással üzérkedés miatt még tavaly augusztus közepén kezdeményezte Mengyi Roland mentelmi jogának felfüggesztését a legfőbb ügyész, majd októberben a fideszes politikust meg is gyanúsította az ügyészség. A 168 Óra korábban lehallgatási jegyzőkönyvek és beismerő vallomások alapján írta meg, hogy Mengyi Roland uniós támogatásért cserébe “alkotmányos költség” címén ötmillió forintot kért (a vele kapcsolatban lévő döntéshozók részére) előre a nyertesként befuttatott cégektől és ugyanennyit a végén is. További feltételként pedig 90 százalékos visszaosztási rátát szabott meg a kiutalt pénzből. Az ügy többszereplős, a kapcsolat alapja pedig a gyanú szerint egy baráti társaság, amelyben benne van egy országos szociális szövetkezet alapítója (az azóta gyanúsított E. Zsolt), illetve az állítólagos összekötő, K. Péter is, aki állítólag jó viszonyban van Mengyivel. A tanú és gyanúsítotti vallomások alapján egyébként Mengyi Voldemort nagyúrnak is szólíttatta magát.
Tízmilliós alkotmányos költség
A 168 Óra tavaly arról is írt, hogy ötmillió forintot át is vett Mengyi, az átadás pedig a NAV nyomozóinak szeme, illetve kamerája láttára történt. Az ötmilliós „alkotmányos költséget” egy tiszaújvárosi olasz étteremben, egy nejlontasakban adták át Mengyinek 2015. július 14-én, de a lap szerint a NAV nyomozói bár teljes körűen felkészültek, megfigyeltek, jelentettek, videóztak a helyszínen, végül nem érkezett meg az engedély a rajtaütésre. A képviselő személye miatt került át tavaly júliusban a nyomozás a Központi Nyomozó Főügyészségre, hiszen ellene eljárást – a rajtaütésen kívül – csak a főügyészség folytathat. Az általánosságban kijelenthető, hogy ha egy ügyben mentelmi joggal védett személy büntetőjogi felelőssége is felmerül, az rendkívüli módon megnehezíti a nyomozást, hiszen amíg az illetőt nem adja ki az Országgyűlés, addig a képviselőhöz hozzá sem szólhatnak, őt sem megfigyelni, sem lehallgatni nem lehet. Így Mengyi, ha a gyanú igaznak bizonyul, “szarvashibát” követhetett el, hogy mégis eljárás alá tudták vonni.
Nem tudni, ki szivárogtatott
Mengyi ugyanakkor portálunknak küldött korábbi közleményében, illetve gyanúsítotti kihallgatásán is tagadta, hogy bármilyen bűncselekményt is elkövetett volna és azt ígérte, mindenben együttműködik az ügyészséggel. A nyomozati anyagokból kiderül még az is, hogy a gyanúsítottak tudták, hogy lehallgatják őket. Az egyik beszélgetés során például szó szerint az hangzik el két gyanúsított között, hogy “óvatosan beszéljen, mert ki van baszva operatívra”. Információink szerint noha az ügyészség ebben a körben is vizsgálódott, végül senkit nem hallgattak ki gyanúsítottként, így ez a szál elvarratlan maradt.
Címlapfotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS