Európa, mint egységes világpolitikai szereplő, meglehetősen meggyengült, Oroszország csak a volt Szovjetunió területén befolyásos, máshol kevésbé, és Kína nem tud megbirkózni azzal a problémával, hogy miképp lehet összeegyeztetni a kapitalizmust egy tekintélyelvű politikai rendszerrel – minderről Charles Gati, Hillary Clinton bizalmasa beszélt a Népszabadságnak adott interjújában.
A politológus szerint emlékezetünkből nem szabad kiirtani a korábbi évtizedek jelentős eredményeit. Mint mondja, a mostani túlzott kritikák az Európai Unió ellen például nem veszik figyelembe, hogy 1945 után hetven évig – eleinte csak a kontinens nyugati részén – béke és jólét jött létre. Véleménye szerint ez az integráció eredménye, és fontosabb, mint az, hogy a brüsszeli bürokrácia néha hibásan vagy a jogkörét túllépve cselekszik.
Ne a banán méretére vonatkozó hülye szabályok alapján ítéljük meg az EU teljesítményét!
– mondja a Népszabadságnak adott interjújában. Hozzáteszi: a nemzetállamok szerepének túlértékelése számára történelmi amnéziára utal, “elvégre az európai történelemből tudjuk, hogy a modern integrációs hullámok előtt milyen katasztrofális háborúkba sodródott a kontinens.”
Aki kritikus, azonnal ellenséggé válik
A politológus a Magyar Nemzet fiatal újságírójaként 1956-ban vándorolt ki az Egyesült Államokba, ahol a szovjet külpolitika és Kelet-Európa elismert szakértője lett, később pedig Hillary Clinton bizalmasává vált. A Népszabadságnak azt mondta: fájlalja, hogy nincs normális módszer a tudás, a gyakorlat, a civilizált viselkedés oldalán a demagóg és a rosszindulatú véleményekkel szemben, és hogy egyre inkább meghonosodik a lenini mondás, miszerint „aki nincs velünk, az ellenünk van”.
Charles Gati a magyar-amerikai kapcsolatok előmozdítása érdekében kifejtett több évtizedes tevékenysége elismeréseként 2004-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztje kitüntetést vehette át; a magyar-amerikai kapcsolatok erősítéséért 2008-ban a Külügyminisztérium Lánchíd-díjával tüntették ki.
A politológus azt mondja: a korábbi évtizedekhez képest Obama elnök Amerikája egyre kevésbé vállalja a világban eddig betöltött szerepét. Charles Gati szerint Amerika belefáradt abba a szerepbe, amelyet hat-hét évtizeden át játszott a világpolitikában, részben azért, “mert különösen a 21. század elején óriási hibákat, sőt bűnöket követett el.” Véleménye szerint a nacionalizmus a világ minden részében egyre erősebben lép fel az integrációs folyamatok ellen.
Az 1945 utáni, Európában különösen biztató integráció forradalmi változásokat hozott, de a természetes hiányosságok miatt most egy ellenforradalmi, nacionalista, demagóg hullámot látunk.
– mondta a politológus. Hozzáteszi: ennek az új világnak a fő ismérve, hogy a politikai, üzleti, oktatási elitek lassan, de biztosan elveszítik korábbi befolyásukat. Charles Gati azt mondja: mindebben óriási szerepe van az internet szabadságának vagy szabadosságának. “Ma az egész világon eluralkodott az a nézet, hogy nemcsak számít mindenkinek a véleménye, de ugyanolyan fontos, mint a másiké.” Úgy vélekedik, hogy ezáltal leértékelődik a tudás, a tapasztalat, a szakértelem. További bajnak tartja, hogy a viták túlléptek a civilizált kereteken. “Bizonyos, gyakran névtelenül megjelenő érvek, érvrendszerek – nem is említve a durva szitkok elszaporodását – akár húsz évvel ezelőtt is elképzelhetetlenek lettek volna, vagy csak marginális helyeken jelentek meg.”– mondta a Népszabadságnak adott interjúban Charles Gati.
A vele készült interjút ide kattintva olvashatja el.
PS/NOL, fotó: nol.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS