Megkezdődtek az egyeztetések a közpénzek átlátható felhasználásáról a kormány és a civil szféra között – közölte a Miniszterelnökség hétfőn az MTI-vel. A Miniszterelnökség három havi rendszerességgel folytatni kívánja az informális egyeztetéseket – tették hozzá.
Mint felidézték: az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) novemberi budapesti konferenciáján ajánlotta fel a Miniszterelnökség, hogy kezdődjön párbeszéd a kormány és a civil szféra között a témában. A Miniszterelnökség az EBESZ konferenciáján részt vevő civil szervezeteket hívta meg a hétfő délutáni első egyeztetésre. A Miniszterelnökség úgy véli: a kezdeményezés fontosságát és időszerűségét bizonyítja, hogy a meghívott szervezetek mellett más, a kormánnyal több kérdésben vitában álló szervezet is megjelent az egyeztetésen.
Közleményükben azt írták: az álláspontok a parázs vita után sem közeledtek számottevően, a Miniszterelnökség azonban már azt is eredménynek tekinti, hogy a megjelent szervezetek is elfogadták a civil szférának jutatott közpénzek elköltésének átláthatóbbá tételének fontosságát.
Az egyeztetés után Latorcai Csaba, a tárca kiemelt társadalmi ügyekért felelős helyettes államtitkára azt mondta: “Fontos, hogy mind a civil szervezetek képviselői, mind pedig a széles hazai közvélemény megértse, a kormány számára a közpénzek transzparens kezelése alapelvárás. Tartalmi kérdésekbe sem a Miniszterelnökség, sem pedig az egyes minisztériumok nem kívánnak beleszólni, sőt kifejezetten károsnak tartjuk, hogy hónapok óta több civil szervezet erre törekszik, ahelyett, hogy megteremtené a transzparens működés feltételeit”.
Megjegyezték továbbá, hogy mivel a hétfői egyeztetésen résztvevő tucatnyi szervezet – köztük az Amnesty International, Asimov Alapítvány, az Átlátszó, Autonómia Alapítvány, a Háttér Társaság, a Magyar Helsinki Bizottság, a Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Jogvédő Iroda, az Ökotárs Alapítvány, a Roma Sajtóközpont, a Romédia Alapítvány és a Társaság a Szabadságjogokért – nem képviseli reprezentatív módon a teljes magyar civil szférát, a Miniszterelnökség bízik abban, hogy minél több szervezet csatlakozik a folyamathoz. Ennek a bázisán új szempontokkal lehet bővíteni a kormány és a civil szervezetek együttműködését, különös tekintettel az átláthatóságra – hangsúlyozta a Miniszterelnökség közleményében.
A HVG értesülése szerint a civil egyeztetésre a norvég civil pénzeket osztó Ökotárs Alapítványt és konzorciumtársait nem hívták meg. Foltányi Zsuzsa, a szervezet munkatársa a lapnak elmondta, hogy ők is csak másoktól értesültek a találkozóról, de odamennek több civillel tiltakozni az eljárás ellen. „Van olyan elképzelés, hogy a kormány csak ki akarja pipálni azt, hogy nálunk van egyeztetés a civilekkel, eleget téve az Ebesz elvárásainak. Azonban ez nem old meg semmit a meglévő problémákkal kapcsolatban” – mondta Foltányi még az egyeztetés előtt.
MTI / HVG
Facebook
Twitter
YouTube
RSS