A II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola tanévnyitóján Csák János kulturális és innovációs miniszter kijelentette: Magyarország támogatja és támogatni fogja a kultúrát és a kultúrát átadó intézményeket “mindenütt, ahol a világon magyarok élnek” – számol be az MTI. A hagyományosan a beregszászi református templomban megtartott tanévnyitó ünnepségen Csernicskó István, a főiskola rektora kijelentette: bizakodva tekint a jövőbe, hiszen a kárpátaljai magyar iskolák, szakiskolák központi tanévnyitóin mindenütt megtelt Isten háza.
A háború ellenére a főiskola népszerűsége töretlen a kárpátaljai fiatalok körében, fejlődése pedig a magyar kormányzati támogatásnak köszönhetően töretlen. Az idei felvételi időszakban 1086-an jelentkeztek a főiskolára, közülük a különböző szakokon 523-an kezdhették meg a tanulmányaikat, a hallgatók összlétszáma pedig 1371 fő – állapította meg Csernicskó István. Csák János beszédében Babits Mihályt idézve úgy fogalmazott, hogy az Isten, család, haza az a “szellemi jelenség, lelki örökség az, amit tovább akarunk vinni”. A magyar kormány támogatja és támogatni fogja “a kultúrát átadó intézményeket, a magyar családokat, magyar iskolákat és egyetemeket, és az egyházainkat”.
A miniszter leszögezte, hogy “ez a magyar kormánynak nem valamilyen kedvtelésre, hanem kötelessége”. Minden “együttműködésre kész kormányzattal, néppel szívesen együtt dolgozunk” – tette hozzá Csák János. Az első évfolyamos hallgatókhoz szólva rámutatott, hogy tíz-húsz év múlva ők lesznek a kárpátaljai magyar közösség vezetői. Csák János rámutatott, hogy a kárpátaljai magyar főiskola végzősei nem csak a magyar nemzeti közösség, de Ukrajna jólétéhez is hozzá fognak járulni, mert “a művelt ember több gazdasági hasznot termel”.
Viktor Mikita, a kárpátaljai katonai közigazgatás vezetője megköszönte Magyarország több ezer ukrán gyerek üdültetését lehetővé tevő segítségét, valamint Ukrajna egész népének folyamatos humanitárius támogatását, beleértve az oktatási szférát is. Kárpátalja kormányzója szerint a sikeres ukrán ellentámadást követően a külföldre távozott magyar közösség túlnyomó része hazatérhet. Van jövő Ukrajnában – fogalmazott.
A tanévnyitó ünnepségen átadták a főiskola által alapított Rákóczi-díjat, amelyet évente egy külföldinek és egy kárpátaljainak ítélnek oda a főiskola fejlesztése érdekében végzett kiemelkedő tevékenységükért. A II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola legmagasabb kitüntetését idén Csák János és Vaszil Roszul, a kárpátaljai megyei oktatási és tudományos főosztály korábbi vezetője kapta. A tanévnyitót követően a Csák János vezette küldöttség Nagydobronyban felkereste az Irgalmas Szamaritánus Református Gyermekotthont, illetve a főiskola Egán Ede Szakképzési Centruma helyi központját.
MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS