Vádat emelt az ügyészség egy iskolaszövetkezet vezetői ellen, másik, vele összefüggésbe hozható cégtársa felszámolás alatt áll. Mögöttük egy fantom árnya rajzolódik ki – írja az ugytudjuk.hu. Az ügyben szombathelyi szálak is meghúzódnak.
Övék a piac, maguknak építik – így jellemezhető az iskolaszövetkezetek hálózata, amely gyakorlatilag monopolizálta a diákok foglalkoztatását. Működésük testre szabott szabályaival előnyt élveznek a többi munkaerő-kölcsönzővel szemben, viszont túlzás lenne azt állítani, hogy közmegelégedésre szervezik tagjaiknak a – többnyire minimálbéres – munkát. Ráadásul a 20 milliárd forintosra becsült diákmunkapiac közel ötödét egy tisztázatlan hátterű csoport uralja, úgy, hogy nevet váltó tagjainak már többször meggyűlt a bajuk az adóhatósággal – így kezdődik a HVG cikke.
A történet gyökereit a piac ismerői az egykori főszereplő, a Rébusz Iskolaszövetkezet zavaros ügyeire vezetik vissza. Mert bár a cég 2011-ben hivatalosan megszűnt, más iskolaszövetkezeti vezetők szerint még mindig meghatározó tényezője a diákmunkaerő-közvetítésnek. Tény, hogy így vagy úgy a Rébuszhoz köthető az a két, végnapjait élő iskolaszövetkezet is, amelyeknél a felszámolók szerint felmerülhet a csődbűntett gyanúja. Az egyik közülük az egy ideig makói, majd szegedi székhellyel bejelentett Kopernikusz, a másik a Cooperitas, utóbbi a Rébusz jogutódja.
Mindkét iskolaszövetkezet nagyjából fél évtizede szerepel a Nemzeti Adó- és Vámhivatal feketelistáján, amely a több mint 100 millió forinttal adósok nevét tartalmazza. A Kopernikusz két egykori vezetőjét a Csongrád Megyei Főügyészség június végén kelt vádiratában üzletszerűen elkövetett, különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntettével, továbbá a számvitel rendjének megsértésével vádolja. E szerint a Kopernikusz vezetői egy több vállalkozást érintő munka elvégzése, valamint hozzá munkavállalók közvetítése során nem nyújtották be az áfabevallást, s persze az adót sem fizették meg, 550 millió forinttal károsítva meg a költségvetést.
„Az egész úgy bullshit, ahogy van, féligazságok halmaza” – fakadt ki a HVG-nek az egyik vádlott, aki azért annyira nem biztos a dolgában, hogy névvel kiálljon. A háttérben maradva állítja, hogy a Kopernikusznál nem csaltak az áfával, nem voltak fiktív számlák, nem történt körbeszámlázás, jogosulatlan adó-visszaigénylés.
„Ha minden igaz lenne, amivel vádolnak, nem telefonon, legfeljebb beszélőn ülve tudnánk társalogni” – fűzi hozzá, elismerve, hogy volt olyan áfatartozásuk, amit késve fizettek be, s igyekeztek fizetési könnyítést is kérni, de nem sikerült.
A felszámolóval azonban nem voltak ilyen készségesek. Vancsa Mária, a KERSZI Zrt. felszámolóbiztosa a HVG-nek azt mondta, évekig nem tudott senkivel beszélni, a bekért céges papírok híján nem jutott érdemi információhoz a Kopernikusszal kapcsolatban. Erre a Szegedi Törvényszék HVG-nek írt levele is utal: a felszámolás kezdete után „az iskolaszövetkezet a könyvelési anyagát nem adta át a felszámolóbiztosnak”.
A Kopernikusz a megszűnt Rébusz tulajdonosi köréhez tartozik – állítják a piac más szereplői. A Rébusz egykoron Magyarország legnagyobb iskolaszövetkezeteként hirdette magát, olyan multinacionális cégekhez szervezett diákokat, mint a Tesco vagy a McDonald’s. Árbevétele 2008-ban 2,8 milliárd forintot tett ki. Utolsó céges beszámolója 2010-es keltezésű, akkor 2,1 milliárdos árbevételt ért el.
„Sem a Rébusz, sem a Kopernikusz, sem a Cooperitas nem tagja egyik érdekképviseletnek sem. Ennek ellenére mindig nagy cégekkel szerződtek” – mondta a HVG-nek Kücsön Gyula, az Iskolaszövetkezetek Országos Szövetségének elnöke.
Úgy hírlik, a szálakat még mindig Czeglédy Csaba mozgatja, aki 1997 és 2000 között volt a Rébusz igazgatóságának elnöke, és aki ellen adócsalás miatt büntetőeljárás folyt, ma pedig a szombathelyi önkormányzatban az Éljen Szombathely! Egyesület, az MSZP, a DK és az Együtt közös frakciójának vezetője – írja a jobboldalinak kicsit sem mondható lap.
Ő viszont azt állítja, másfél évtizede semmi köze a Rébuszhoz, a munkaközvetítéssel foglalkozó Human Operator Munkaügyi és Személyzeti Szolgáltató Zrt. fő részvényese, de az operatív döntésekben nem vesz részt, és a cég „öt éve nem áll szerződéses kapcsolatban semmilyen iskolaszövetkezettel”. Mindenesetre utóbbi társaságnak is igazán jól megy: tavaly közel négymilliárd forint árbevétel mellett 357 milliós nyereséget könyvelt el.
Csakhogy a Rébusz, a Cooperitas, a Kopernikusz, valamint a Human Operator több szálon kapcsolódik egymáshoz. A www.rebusz.hu internetes oldalon az I Love Diákmunka ugrik be, amelynek a telefonos elérhetősége a Rébusz egykori telefonszáma, még a címük is a Rébusz régi székhelye, a Széll Kálmán tér 8.
Az I love Diákmunka a YouTube-on úgy hirdeti magát, hogy „I love diákmunka, a Rébusz a megoldás kulcsa, dolgozol, azt gyűlik a suska.”
Egy szombathelyi netes diákmunka-hirdetésben weboldalként a rebusz.hu-t, a cég címeként a Kossuth Lajos utca 8.-at adták meg, a telefonszámon pedig először Human Operatorként jelentkeztek be – ami nem csoda, hiszen a cím megegyezik ez utóbbinak a székhelyével.
Amikor a HVG munkatársa képzeletbeli szombathelyi rokona számára diákmunka után érdeklődött, és megkérdezte, hogy konkrétan melyik iskolaszövetkezettel fog szerződni, az ügyintéző először azt mondta: az I Love Diákmunka táblát kell keresnie. Majd további faggatás után hozzátette, „végül is ez a Rébusz. A Tescóba tud menni pénztárosnak, vagy a kuplunggyárba szalagmunkára. Ezért minimum 604 forintos órabért kaphat, amiből 16 százalékos jövedelemadót és 3 százalék szövetkezeti díjat vonunk le.” További személyi kapcsolatra utal, hogy mind a Cooperitas, mind a Kopernikusz, mind a Rébusz Iskolaszövetkezet alapító okiratát az a Muszka Sándor ügyvéd ellenjegyezte, aki 2005–2008 között tulajdonostársa volt a Human Operatornak a Monopoly Ingatlanközvetítő Kft.-ben.
Visszatérve a közpénzügyekre, a felszámolás alatt álló, Rébusz-utód Cooperitas még a Kopernikusznál is nagyobb spíler: az eljárás kezdetéig mintegy 1,4 milliárd forintnyi adótartozást és még 1,5 milliárd forint hitelezői követelést halmozott fel. A két cég közötti kapocs Arthoffer Zoltán is, aki a Kopernikuszban és a Cooperitasban is feltűnt vezető tisztségviselőként, történetesen mindkettőben a cég felszámolásának kezdetéig. Mindeközben 2012. március 15-én a szlovákiai Léván a Cooperitas Iskolaszövetkezet ugyanezen a néven céget alapított, amelynek vezetője szintén Arthoffer Zoltán. Ő egyébiránt élete nagy részét ma már külföldön tölti, 2013 márciusától ugyanis az angliai West-Sussexben 10 ezer font jegyzett tőkével alapított, charterjáratokat üzemeltető Arthoffer Ltd. igazgatója.
A Cooperitas pedig, a Kopernikuszhoz hasonlóan, a felszámolóbiztosok réme. Molnár Rozália, a Dual-Perfekt Kft. felszámolója a HVG-nek elmondta, nem látja át a cég ügyeit, s nem érte el a cégvezetőket. „Mindenütt kerestem őket. Valószínűleg járulékokat, adókat és egyéb számlákat nem fizethettek ki. Furcsa, hogy évekig húzhatták így, mivel az adóhatóság erre ugrani szokott” – töpreng a felszámoló.
A NAV bűnügyi igazgatóságán azonban információink szerint nem indult nyomozás a Cooperitas ellen.
Forrás: ugytudjuk.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS