„Hazudik az Európai Bizottság, amikor azt állítja, hogy nem támogatja kerítések építését a tagállamok határain” – állítja a Reflex című cseh társadalompolitikai hetilap internetes oldalán szerdán megjelent írásában Viliam Buchert, a lap kommentátora. Felsorolja többek közt, hogy európai pénzekből épültek kerítések a három balti állam és Oroszország közti határokon, a szlovák-ukrán határon, illetve Görögország és Törökország közti szárazföldi határszakaszokon.
A népszerű cseh hetilap szerint az Európai Bizottság politikája „néha nehezen érthető, és a maga módján olykor veszélyes is lehet“. Emlékeztet, 2015-ben az Európába özönlő migránsok ellenőrizhetetlen hullámai kiváltotta káoszt Orbán Viktor kormányának az a döntése szüntette meg, hogy kerítést állít fel a magyar-szerb határon.
Egészen érthetetlen módon az Európai Bizottság most ezért bünteti Magyarországot. Más országokba azonban hasonló célokra mégis küld pénzeket
– szögezi le a szerző.
A 176 kilométer hosszú magyar-szerb határon felépített kerítés Európa ezen részén megoldotta az illegális migráció problémáját. Az európai szerződésekben is világosan szerepel, hogy a tagállamoknak kötelességük védeni az EU külső határait. Ezt korábban gyakran elhanyagolták, s erre a hibára Európa továbbra is ráfizet. A “magyar kerítés” elsősorban Ausztriának és Németországnak segített, de ez utóbbi most a “szolidaritást” kéri számon a magyaroktól.
Csakhogy az Európai Bizottság ebben az esetben valóban hazudik. A kerítésépítéseket az európai határokon hosszú ideje támogatja, pénzeli a közös kasszából
– írja a Reflex.
Felsorolja a konkrét példákat is, európai pénzekből épültek kerítések a három balti állam és Oroszország közti határokon, a szlovák-ukrán határon, illetve Görögország és Törökország közti szárazföldi határszakaszokon. 1995 és 2005 között kerítések épültek a spanyol-marokkói határon Ceuta és Melilla városok körül is. A költségek 75 százalékát az EU-alapokból állták. Ma az illegális migráció miatt kerítések vannak az EU-n belül is, például Ausztria és Szlovénia vagy Szlovénia és Horvátország közötti határokon is.
Amennyiben tehát az Európai Bizottság igazságosan és szolidárisan kíván eljárni, támogatnia kellene a magyarországi kerítést. Álláspontjával azonban nem Budapest, hanem Brüsszel az, amely bomlasztja a megkövetelt európai egységet
– olvasható a cseh újságban.
Viliam Buchert szerint nyilvánvaló, hogy az Európai Bizottság azért bünteti Magyarországot, mert Orbán Viktor nem hallgat a Bizottságra, gyakran bírálja és elutasítja a migránsok kvóták szerinti befogadását.
A rosszalkodó magyaroknak ezért nem lesznek az EU többi tagállamainak lakosaival azonos körülményeik. Ez hatalmas hiba, amire Brüsszel később ráfizethet. Arra számítani, hogy ez segít Magyarországon megváltoztatni a kormányt, teljesen értelmetlen
– vélekedik a szerző. Az Orbán Viktor vezette Fidesz a jövő évi parlamenti választáson “egyértelműen újabb nagy győzelemre” számíthat – tette hozzá Viliam Buchert.
Forrás: MTI; fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS