Óriási várakozás előzte meg a férfi 200 méter pillangóúszás döntőjét, ahol két magyar is éremeséllyel ugrott medencébe szerda kora este. Cseh Lászlót és Kenderesi Tamást is a dobogón szerette volna látni a szokás szerint fantasztikus közönség, de ez most csak előbbinek sikerült, és ő sem bírt el az óriásit úszó Chad le Clos-val. Hosszú Katinka próbálkozása a 200 méter gyorson valóban kirándulás lett, ahogy ő fogalmazott korábban, hiszen nem tudott beleszólni a győzelemért folyó meccsbe, és hetedik lett, 200 pillangón viszont Szilágyi Liliánával együtt kiharcolta a döntőt.
Ezüstérmet nyert Cseh László, aki végig az élmezőnnyel haladt, de sem ő, sem más nem tudta igazán megszorítani a rögtön az elején nagy előnyt szerző dél-afrikait. Le Clos már a delfinezésből kijövet egyértelműen vezetett, és ezt az előnyt csak tovább növelte egészen az utolsó hosszig. A mi úszóink a második-negyedik helyeken haladtak egészen az utolsó hosszig, amikor Cseh durva hajrába kezdett. Egyre közelebb ért le Clos-hoz, egy pillanatig még abban is bízhattunk, hogy talán képes lesz megfogni, de aztán a dél-afrikai állandósította a fél testhossznyi előnyét az utolsó méterekre, és olyan időt úszott, amivel a Rióban aranyérmes Phelps-et is verte volna. Kenderesi viszont erősen kezdett, de cserébe elmaradt a védjegyének számító hajrája, és végül negyedik lett. Ebben az a legkellemetlenebb, hogy alig tudta túlszárnyalni az elődöntőben úszott idejét, és több, mint egy másodperccel elmaradt a Rióban bronzot érő idejétől.
Cseh és le Clos évek óta tartó barátságának és ezzel párhuzamos versenyfutásának szép mozzanataként a győztes dél-afrikai még a medencében, a futam utáni pacsizáskor felemelte Cseh kezét, jelezve, hogy a második helyezett is komoly bajnok.
Nem tudom, lehetett-e volna ez gyorsabb, bár az idő teljesen jó. Az, hogy idén eljutottam idáig, hatalmas csapatmunka volt
– mondta a sorozatban nyolcadik világbajnokságán is érmes Cseh.
Kicsit értetlenül állok a dolgok előtt, nem így álmodtam meg ezt a döntőt. Közel sem úsztam olyat, mint amilyet terveztem. Negyedik lettem, annyira nem rossz ez az eredmény, de többre számítottam
– nyilatkozott Kenderesi.
Hosszú Katinka sűrű programja
Az úszóprogramban megelőzte a férfi pillangót Hosszú Katinka 200 méteres gyorsúszó döntője, amely rögtön az első futam volt. Számunkra szokatlan, amikor nem esélyesként van jelen a versenyben, de ebben a versenyszámban ez volt a helyzet. Óriási egyéni rekordra lett volt szükség még a dobogóhoz is, ez azonban most nem sikerült. Hosszú erősen kezdett, az első fordulónál második és még a másodiknál is harmadik helyen állt, utána viszont feljött rá a mezőny, és nem tudott megújulni. Elképzelhető, hogy menet közben vissza is vett az iramból, amikor már látta, hogy nem jön össze a kimagasló eredmény, hiszen a 200 méter pillangó alig egy órával későbbi elődöntőjére is gondolnia kellett. Ezúttal a hetedik helyen ért célba az elődöntős idejénél kicsit gyengébb idővel. Összehasonlításként, az elődöntős ideje a hatodik helyre lett volna elég, az általa tartott magyar csúcs pedig az ötödikre.
Az aranyérmet némi meglepetésre a nagy visszatérő Federica Pellegrini szerezte meg – szavai szerint az utolsó versenyén. Az olasz olimpián utoljára kilenc éve, világbajnokságon pedig hat éve tudta megnyerni ezt a számot, most azonban a holtversenyben második helyre szoruló, amerikai Katie Ledeckyt és az ausztrál Emma McKeont is maga mögé utasította.
Cseh Laciék után megint Hosszú Katinkán volt a sor, és újfent kiderült róla, hogy emberből van. Az élmezőnyben tartotta magát ugyan, de a futamgyőzelemre nem volt esélye, és végül az előfutamban elértnél gyengébb idővel ért be harmadikként, éppen megelőzve a másik magyart, Szilágyi Liliánát. Szilágyi az erős kezdés után – az első fordulónál még első volt – fokozatosan visszacsúszott kicsit, azonban Hosszú harmadik és az ő negyedik helye is elég volt a döntőre, és ez a lényeg.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS