Csehországból tavaly rekordnagyságú összeg, 289 milliárd korona (3323,5 milliárd forint) áramlott külföldre a részvényekért fizetett osztalék formájában – közölte a Cseh Statisztikai Hivatal.
A Csehországban működő vállalatok külföldi tulajdonosainak kezében lévő részvényeiért kifizetett hozam folyamatosan emelkedik, azonban az utóbbi két évben ugrásszerűen bővült. A korábbi rekord 243 milliárd korona volt, a 2011-es eredmények után. A 2016-os rekordösszeg 62,5 milliárd koronával magasabb a megelőző évinél.
Tavaly a külföldi befektetések nyeresége Csehországban 398 milliárd koronára rúgott, ami a bruttó cseh GDP 8,4 százaléka. A Bisnode gazdasági elemző cég ismertetése szerint a csehországi cégeket elsősorban a német, a holland, a luxemburgi és az osztrák tőke uralja. Szinte kizárólagosan külföldi tulajdonban vannak a Csehországban működő nagy pénzintézetek és autógyárak. A Česká Spořitelna (Cseh Takarékpénztár), amely az osztrák Erste Bank tulajdonában van, tavaly például 12,8 milliárd koronát vitt külföldre osztalékok formájában.
A Csehországból külföldre folyó pénzösszeg nagyságát egyre több politikusok és a közvélemény is bírálja. Bohuslav Sobotka szociáldemokrata cseh miniszterelnök a közelmúltban közölte: pártja választási programjában szerepelni fog a 15 százalékos banki különadó bevezetése, amely az Európai Unió 15 tagállamában már ismert.
Szeretnénk elérni, hogy a bankok is vegyék ki részüket a közszféra, például az iskolák vagy a közlekedési infrastruktúra finanszírozásából
– szögezte le a közelmúltban a cseh miniszterelnök.
MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS