Magyarország kiegyezett a Norvég Alappal, így folytatódhatnak a kifizetések – jelentette be Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség államtitkára azon a szerdai budapesti konferencián, amelyet a Transparency International Magyarország szervezett a korrupcióellenes világnap alkalmából. A konferencián Colleen Bell amerikai nagykövet és Margarete Hofmann, az EU csalás elleni hivatala, az OLAF vezetője is bírálta a magyar kormányt a szerintük növekvő korrupció és átláthatatlanság miatt. Bell szerint az Orbán-kormánynak Románia jó példáját kellene követnie. Csepreghy efféle fellépései okán különös üzenetváltásra került sor a Századvég vezető elemzője által irányított 888.hu és az államtitkár között.
Csepreghy Nándor államtitkár is elfogadta a felkérést az Átláccó Fesztivál nevű “antikorrupciós rendezvényre”, ahol egy újságírói kérdésre válaszolva jelentette be, hogy megállapodtak a Norvég Civil Támogatási Alappal. Mint megjegyezte, a kérdező “lelőtte a másnapi kormányzati sajtótájékoztató poénját”, mert a megállapodás hírét akkor tervezték bejelenteni. Csepreghy a kiegyezés mögött Magyarország jogállami jellegét hangsúlyozta. Kifejtette: a kormánynak továbbra is az a véleménye, hogy egyes civil szervezetek szabálytalan módon részesülnek támogatásban az alap révén. A megállapodás ténye azonban azt tükrözi, hogy Magyarországon megfelelően működnek a jogérvényesítési mechanizmusok, és a kormány tiszteletben tartja a jogszerűség követelményét.
A Kormányzati Ellenőrzési Hivatal tavaly novemberben tett feljelentéseket “a norvég alapok vizsgálata során megállapított szabálytalanságok” miatt. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) ezután nyomozást rendelt el költségvetési csalás gyanúja miatt a norvég alapok ügyében ismeretlen tettes ellen. A NAV Közép-magyarországi Regionális Bűnügyi Igazgatósága idén októberben közölte, hogy megszüntették a nyomozást, mivel annak “adatai alapján nem állapítható meg bűncselekmény elkövetése”.
Az ügyben érintett Ökotárs Alapítvány üdvözölte a Norvég Civil Támogatási Alappal összefüggésben ellenük és az általuk támogatott 17 szervezet ellen folyó nyomozás megszüntetését. Közölték ugyanakkor, hogy az Ökotárs és partnerei, az Autonómia, a DemNet és a Kárpátok alapítvány adószámának sorsa “továbbra is a bíróság kezében van”, de minden jogorvoslati fórumot megkeresnek, hogy bizonyítsák álláspontjukat.
Colleen Bell és az OLAF vezetője is beszólt
A Portfolio.hu tudósítása szerint bírálta a magyar kormány új közbeszerzési törvényét Colleen Bell, az Egyesült Államok budapesti nagykövete a Transparency International által szervezett Átláccó fesztivál nevű konferencián. A beszámolóból kiderül, hogy az összeférhetetlenségi szabályok lazítása – amelynek révén kormányzati és állami tisztségviselők rokonai is indulhatnak közbeszerzésen, ha nem élnek egy háztartásban a tisztviselővel – nem nyerte el az Egyesült Államok tetszését. „Nem döntéshozók rokonaival kellene versenyezniük az amerikai vállalatoknak”– jelentette ki Colleen Bell, aki ugyanitt azt mondta: éber választópolgárokra, illetve oknyomozó újságírókra, valamint erős civil szervezetekre van szükség ahhoz, hogy a mindenkori hatalom elszámoltatható legyen, és kikényszeríthető legyen az átláthatóság. A nagykövet kijelentette: a korrupció „olyan, mint a rák, amely megtámadja a szervezetet, majd idővel meg is semmisíti azt”. Korrupció tekintetében Romániát pozitív példaként említette, ahol a független korrupcióellenes ügyészség kormánytagok, bírók és ügyészek, közigazgatási vezetők tucatjai ellen indított eljárást az elmúlt években. Colleen Bell emellett a paksi szerződések nyilvánosságra hozatalát szorgalmazta.
Margarete Hofmann, az EU csalás elleni hivatala, az OLAF szakpolitikai igazgatója a konferencián kiemelte, hogy az EU kohéziós politikája különösen érzékeny terület a csalások és a korrupciós jelenségek elleni harcban. Arról beszélt, hogy a múlt évtől kezdve növekedett a Magyarország által felderített, uniós pénzekkel összefüggő korrupciós, csalási ügyek száma. „Minket soha nem az aggaszt, amit a nemzeti hatóságok észlelnek, hanem az, amit nem észlelnek” – jelentette ki az uniós szakilletékes.
Csepreghy G. Fodor Gábornak is visszaszúrt
Aki a viták elől elfut, az nem méltó arra, hogy az országot vezesse – üzente a kritikusainak Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség államtitkára a Figyelő című hetilapnak adott friss interjúban. A Lázár János jobbkezének számító államtitkár a G. Fodor Gábor főszerkesztő-hírigazgató által vezetett 888.hu-tól két “kokit” is kapott a közelmúltban. Csepreghy a Figyelőnek most azzal magyarázta a támadást, hogy “a mi politikai családunkban is többféle elképzelés él a napi politikai gyakorlatról”. Csepreghy szerint viszont a Századvég politikai elemzőjével ellentétben (nem nevezi meg G. Fodort) a Miniszterelnökségen úgy gondolják, hogy “ha valamiben igazunk van és vitaképesek vagyunk, akkor a kormánynak kötelessége beleállni ezekbe”. Szerinte mások csak a saját táboruk előtt szeretnek az igazságért megharcolni. Azt a vitát biztosan nem lehet elveszíteni, amit meg sem vívunk, de én úgy vélem, hogy aki a viták elől elfut, az nem méltó arra, hogy az országot vezesse.
A 888.hu nemrég azt kérte számon Csepreghyn, hogy részt vesz szerintük jelentéktelen ellenzéki konferenciákon, köztük a múlt, a Liberálisok által szervezett, s az “Illiberális állam működése a gyakorlatban” címet viselő rendezvényen. “Nándor talán úgy érzi, az illiberális állam témája annyira időszerű és releváns, hogy ehhez hozzá kell szólnia, jelenlétével is rávilágítva a problémára” – írták. Egy másik posztban pedig Csepreghy “karcsúsított sportzakóit”, drága óráit és a bulihelyek VIP-részlegéhez való állítólagos vonzódását is kritizálták. Az államtitkár a Figyelőben erre is reagált: a luxusautója egy ötéves Alfa Romeo, nincs olyan órája, ami 80 ezer forintnál drágább lenne, egy krisztinavárosi lakásban lakik és a szórakozóhelyek VIP-részlege iránti rajongása “fantazmagória” – állította Csepreghy Nándor.
PESTISRÁCOK.HU-összefoglaló. Forrás: MTI, Portfolio.hu, Figyelő, Index, 888. A vezető fotón Csepreghy Nándor.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS