Változatos és különleges programokkal készül, amellyel minden eddiginél nagyobb utat szeretne bejárni – így tekint a Magyarság Háza a 2018-as Mátyás király Emlékév lebonyolítása elé. A fennállásának hetedik évében járó budapesti intézmény a Kárpát-medence és a tágabb külhon minél több magyar közösségét szeretné a közös munkába bevonni, hogy az igazságos uralkodó öröksége iránt a lehető legtöbb honfitársunk figyelmét felkeltse, s ezzel az őket egymással összefűző köteléket is megerősítse. Konkrét terveikről Csibi Krisztinát, a Magyarság Háza igazgatóját a Mátyás király Emlékév 2018. január 12-i szegedi ünnepélyes megnyitója után kérdeztük. (PolgárPortál interjú)
– Varga Gabriella interjúja
Mi volt a Magyarság Háza szerepe a korábbi emlékévekben: 2016-ban a Márton Áron-, illetve 2017-ben a Szent László-évben, és soroljuk ide a Gulág-emlékévet is, hiszen annak kapcsán is meglehetősen gyakran találkozhattunk a Magyarság Háza nevével?
Mindhárom emlékév során hasonló volt a szerepünk: koordináltuk a különböző kiállítások vándoroltatását, szerveztük az ezekhez kapcsolódó kísérőrendezvényeket és más, önálló kulturális programokat, valamint segítettünk egy-egy kiadvány létrejöttében.
A korábbi emlékévekhez képest miben lesz más az idei Mátyás-év, megjelennek-e benne új programelemek?
Szeretnénk az együttműködő partnerek körét minél szélesebbé tenni, és ez sok újdonságot előrevetít. Több párhuzamos kiállítást is indítunk, melyek közül kettő rendhagyó lesz: az Őskultúra Alapítvány és a Kincses Kolozsvár Egyesület szervezésében Mátyás király alakja és kora egy kisbuszon is megjelenik majd, korabeli használati tárgyak, viseletek, eszközök másolatai formájában, amelyeket a gyerekek kezükbe vehetnek, kipróbálhatnak, ezt tehát elsősorban az ő megszólításukra szánjuk. E mellett Merényi Zoltán és Somodi András munkája nyomán egy igazán különleges kivitelű, kül- és beltéren egyaránt felállítható kiállítás is elkészül, egy több darabból álló réz-, acél- és vászonkompozíció, merített papír és fa kiegészítő elemekkel. Ezt a tárlatot a közönség Mátyás király születésének 575. évfordulóján, február 23-án Kolozsváron láthatja először.
Az emlékév másik különlegességét sok egyéb mellett a mesemondó versenyek jelentik; a kiállítás egyszerű, pannó-változatait és a különböző, gyermekeknek szóló Mátyás-programokat minél több ilyen alkalomra szándékunkban áll eljuttatni. A reneszánsz konyha remekeit is bemutatjuk, csakúgy, mint a reneszánsz zenét, művészetet. Programjaink megismertetik a Mátyás király életéhez kapcsolódó legfontosabb helyszíneket, mint például Kolozsvár, Vajdahunyad, Budavár, Székesfehérvár, Visegrád vagy éppen Sajógömör. Utóbbit Mátyás 1460-ban foglalta vissza a huszitáktól. A monda szerint itt kapáltatta meg a népet lenéző urakat, Holló Barnabásnak a templom előtt álló szobra is erre emlékeztet. Nagy hangsúlyt kap az emlékév során a színház is: az Újszínház Országjáró Mátyás király című előadására a Kárpát-medence minden területéről számos vendéget hívunk.
Ismert, hogy a Magyarság Háza már most több kiemelt együttműködő partnerrel dolgozik az emlékév megvalósításán. Kik ők és mi a szerepük a programban?
A Kincses Kolozsvár Egyesület a teljes erdélyi régió programjaiért felel, azaz ők nemcsak a Kolozsvári Magyar Napokon, hanem a Hunyad Megyei Magyar Napokon és más erdélyi rendezvényeken is jelen lesznek kiállításokkal, kulturális műsorokkal. Mi több, a tárlatokat nemcsak Erdélyben vándoroltatják, hanem más külhoni magyar régiókba is szívesen elviszik. A Pro Patria Egyesület a Mátyások névünnepén, február 24-én Budapesten jótékonysági estet szervez, ezen kívül elindítja a Hunyadi Akadémiát, amely a Kárpát-medence különböző területeiről érkező fiatal tudósokat, történészeket, régészeket várja majd. A Báthory-Bem Hagyományőrző Egyesület főként a zarándoklatokat fogja koordinálni. Számítunk a segítségükre a Mátyás-mozdony február 23-i Kolozsvárra indításában, miként a Mátyás 1469. május 3-i cseh királlyá választásának évfordulójára Prágába indítandó zarándokbusz esetében is. A Karosi Turul Hagyományőrző Íjász Egyesület szervezi a Kárpát-medencei tanulmányi versenyt, melynek döntőjét terveink szerint június első napjaiban tartjuk Bécsben a külhoni régiók és Magyarország csapatainak részvételével. Az Őskultúra Alapítvány – a szigethalmi Emese Park szervezete – egész év során elkísér bennünket a nagyobb rendezvényekre, többek között Mátyás-kori vásári és haditábori életkép-jeleneteket mutatva be. Velük indítottuk az emlékévet Szegeden, igazi reneszánsz forgatagot varázsoltak a szegedi dóm elé. A Budavári Önkormányzat májusban és szeptemberben szervez nagyobb reneszánsz rendezvényeket; Budavár lakóiban a mai napig elevenen él a király emléke, hűen ápolják azt évszázadok óta.
Kik vesznek részt ennek a nagyszabású rendezvénysorozatnak a megszervezésében, lebonyolításában?
Elsősorban a Magyarság Háza munkatársai, de jelentős támogatást kapunk a Nemzetpolitikai Államtitkárságtól, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.-től, és segítségünkre voltak, illetve lesznek az általános és a szakmai tanácsadó testület tagjai is: Gaal Gergely országgyűlési képviselő, id. dr. Lomnici Zoltán, az Emberi Méltóság Tanácsa elnöke, Gergely Balázs, a Kincses Kolozsvár Egyesület elnöke, valamint dr. Lupescu Radu történész, a Sapientia Erdélyi Magyar Egyetem docense és Buzás Gergely régész, a visegrádi Mátyás Király Múzeum igazgatója.
Az emlékév 2018. január 12-én, a Hunyadi Mátyás trónra jutását segítő szegedi egyezmény aláírásának 560. évfordulóján nyílt meg Szegeden, látványos ünnepséggel…
A szegedi dómban dr. Kiss-Rigó László püspök vezetésével szentmisén, a Dóm téren és a Látogatóközpontban pedig reneszánsz forgatagon emlékeztünk az 560 évvel ezelőtti eseményre, arra, hogy Szegeden 1458. január 12-én a Garai-Újlaki és a Szilágyi-Hunyadi ligák által megkötött egyezményben Hunyadi Mátyást jelölték a trónra, aminek eredményeképpen 1458. január 24-én ténylegesen is királlyá választották a Budára és a pesti Rákosmezőre összehívott királyválasztó országgyűlésen. A püspök úr az első perctől kezdve támogatásáról biztosított bennünket a nyitórendezvényt illetően, felajánlotta, hogy a szegedi dómban tartsuk az emlékező szentmisét, és a Látogatóközpont is minden szolgáltatásával a rendelkezésünkre állt. Peregi Dóra, a DÓM Fejlesztő- és Turisztikai Szolgáltató Szervezet vezetője szintén nagyon szívélyes volt. Hálásak vagyunk nekik mindezért.
A megnyitón jelen volt Potápi Árpád János államtitkár, Pánczél Károly, a Nemzeti Összetartozás Bizottság elnöke; Fuzik János szlovák nemzetiségi szószóló, az Országgyűlés Magyarországi Nemzetiségek Bizottsága elnöke, valamint a tanácsadó testületek több tagja is. Megtiszteltek jelenlétükkel a rendezvényt a partnerszervezetek vezetői is, így Gondi Mátyás, a Pro Patria Egyesület elnöke, Magyar Attila, az Őskultúra Alapítvány elnöke, valamint Okos Márton, a Báthory Bem Hagyományőrző Egyesület elnöke. Eljött az eseményre Felvidékről Révkomárom polgármestere, Stubendek László; Délvidékről Hajnal Jenő, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke; a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség képviseletében Benedekné Kövér Katalin elnökhelyettes; Ausztriából pedig Wurst Erzsébet, a bécsi Kaláka-Club elnöke. A szentmisén a Renaissance Consort teljesített zenei szolgálatot. Az emlékév a Dóm téren a „Fekete Sereg” kézi ágyúinak díszsortüzével nyílt meg…
Folytatás a PolgárPortálon. Kattintson ide!
(Vezető kép: Magyarság Háza / Matúz Gábor)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS