Orbán azt értette meg, hogy liberális módszerekkel nem lehet sikeresen vezetni piac, verseny és polgári öntudat nélküli országot – nyilatkozta Csizmadia Ervin politológus a Hvg-nek. A szakember azt is mondta, az Orbán-rendszer nem zsákutca, hanem a magyar politikatörténet szerves része.
Új, A magyar politikai fejlődés logikája c. könyvéről kérdezte a HVG Csizmadia Ervint. A műben a politológus arról ír, hogy – sokak véleményével ellentétben – az Orbán-rendszer nem zsákutca, hanem a magyar politikatörténet szerves része. Szerinte ugyanis az utóbbi másfél évszázadban mindegyik rendszerváltás a múlt hibáinak kijavítását, a demokratikus jogok kiszélesítését tűzte ki célul, de rövid idő alatt mindegyik hasonló utat futott be.
Ennyi zsákutca nincs, ennyi rossz politikus nem lehet
– mondja a politológus, aki szerint szembe kellene végre nézni azzal a sajátos magyar fejlődéssel, hogy bármilyen ideológiájú hatalom rendezkedik be, hamarosan egypártrendszerű struktúra jön létre. Szerinte ez a folyamat a Fidesznél 2006-ban kezdődött, amikor a választók megunták a magyar politika legbiztosabb elemét, a váltógazdaságot és újabb 4 évet adtak az MSZP-nek.
Meggyőződésem, hogy a Fidesz akkor döntötte el, mindenáron hatalomra kell kerülnie, és be kell magát betonoznia, mert ellenkező esetben ezt a baloldal teszi meg.
Csizmadia Ervin könyvében arról is ír, hogy míg a rendszerváltás utáni szocialista és liberális pártok „mintakövetők” voltak, azaz szinte kritika nélkül másolták a nyugat-európaiakat, addig a Fidesz „mintaformálóvá” vált.
Ez nem tagadja meg a Nyugatot, Európához akar tartozni, de azt mondja, hogy: „Tessék elfogadni a mi sajátosságainkat.” (…) Magyarország nyugatos ország, de ha nemzeti szuverenitását veszélyben érzi, hajlandó a Kelettel is szövetkezni, akár a Nyugat ellenében.
A politológus könyvében azt is vizsgálja, hogy miért ismétli magát a magyar történelem újra és újra. Ezzel kapcsolatban Csizmadia arra a következtetésre jutott, hogy az emberek hamar kiábrándulnak, nem adnak impulzusokat a politikának, nem kérnek számon, aminek a hátterében az áll, hogy hiányzik a társadalmi szolidaritás, a kohézió.
Egymást hibáztatjuk, elképedve soroljuk a negatívumokat, de nem vonjuk le a tanulságot. (…) Orbán azt értette meg, hogy liberális módszerekkel nem lehet sikeresen vezetni piac, verseny és polgári öntudat nélküli országot.
Csizmadia szerint a nagyobbik kormánypárt sikerét emellett az adja, hogy Orbán Viktor az első ciklusában elhatározta, hogy nagy pártot csinál a Fideszből, ami nem volt könnyű feladat.
A mai ellenzéknél nem látom ezt az elhatározást. Úgy tűnik, nagyon jól érzik magukat a jelen helyzetben.
A politológus úgy véli, a balliberális oldalnak csak akkor lenne esélye a győzelemre, ha egy pártba vagy pártszövetségbe tömörülnének. Ehhez persze karizmatikus személyre is szükség lenne,
ami ezen az oldalon nagyon nehéz, hiszen míg a jobboldal inkább elfogad egy vezetőt, addig a baloldal rögtön elkezdi kinyírni a sajátját is”.
A szakember hozzátette: ráadásul nem elég, hogy azt mondják mindenre, amit a Fidesz tesz, hogy rossz, világkép, illetve Európa-kép is kell, az ellenzéknek azonban kevés a mondanivalója Európáról, a liberális demokráciák problémáiról.
A teljes interjú a HVG november 30-i számában olvasható.
Forrás: HVG, fotó: ATV
Facebook
Twitter
YouTube
RSS