Az elemzői várakozásoknak megfelelően nem változtatott a jegybanki alapkamat 13 százalékos szintjén a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa kedden. A kamatfolyosó két szélét a korábbi 12,5, illetve 19,50 százalék felső szélét 18,50 százalékra módosították, tehát ezt 100 bázisponttal csökkentették. A sajtótájékoztatón Virág Barnabás, a jegybank alelnöke leszögezte: effektív kamat 16 százalékra mérséklődött, ami azt jelenti, hogy a lakossági hitelezés terén is folytatódhat a racionalizálódási folyamat. Az alelnök arról is beszélt, hogy fordulat érzékelhető a hazai inflációs környezetben, középtávon pedig globális dezinflációs hatásra lehet számítani.
A döntés igazi hullámvasutat okozott a forint árfolyamában: a reggeli gyengélkedés után kora délutánra lendületet vett a magyar fizetőeszköz, és egy ideig a 373-as szintre erősödött az MNB kamatdöntésére várva. 13 óra magasságában azonban újra gyengült a magyar deviza, és már közelebb jár a 374-es euró-forint árfolyamhoz. A 14 órai döntés után azonban valósággal kilőtt a forint és 372,5-ös árfolyamig tornászta magát.
A részvények is rezonáltak az MNB bejelentésére: a magyar BUX-index 0,6 százalékot lépett vissza, a népszerű blue chipek közül a Mol árfolyama erősödött, a Richter 1,2 százalékot gyengült, az OTP pedig valamivel kevesebbet, 0,9 százalékot veszített az értékéből.
Ezt várták a jegybanktól
A sajtótájékoztatón Virág Barnabás, a jegybank alelnöke rögtön leszögezte, effektív kamat 16 százalékra mérséklődött.
A kockázati környezet lehetővé teszi, hogy a jegybank folytassa a kamatkörnyezet normalizációját
– mondta Virág Barnabás, a jegybank alelnöke. Ezzel folytatódik az a normalizációs folyamat, ami májusban elkezdődött, és a fokozatos közelítést folytatja az alapkamathoz a kedvező környezet megmaradása mellett.
A dezinfláció gyorsul és egyre szélesebb körben érezhető, fordulat bontakozott ki a hazai inflációban
– világított rá a jegybanki alelnök, aki hozzátette, hogy a külső és belső hatások az infláció gyors további csökkenése irányába mutatnak. Úgy véli, hogy idén a gazdaságpolitika minden vektora erősen dezinflál – mutatott rá Virág Barnabás, elismerve a kormányzat hozzájárulását az infláció letöréséhez. 2023 végére az infláció érezhetően 10 százalék alá süllyed – mondta Virág Barnabás. Ez egybecseng a kormányzati, egyszámjegyű inflációról szóló ígéreteivel.
Virág Barnabás azt is leszögezte, a nemzetközi térben azt lehet látni, hogy Európában egy általános inflációs fordulat bontakozódott ki. Megfigyelhető, hogy a maginflációs adatok kevésbe mozdultak el, sőt van ahol emelkedett is.
Elhúzódó nemzetközi dezinflációval kell számolni.
Forrás: Index, Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS