A vártnál kevésbé csökkent az első alkalommal munkanélküli segélyt kérők száma az Egyesült Államokban a múlt héten.
A washingtoni munkaügyi minisztérium csütörtökön közölte, hogy a szezonálisan kiigazított adatok szerint, az első alkalommal munkanélküli segélyért folyamodók száma 3 millió 839 ezerre rúgott az április 25-én zárult héten, ami 603 ezerrel kevesebb az egy héttel korábban mért 4 millió 442 ezernél. Elemzők ennél jobb adatra, 3,5 millió segélykérelemre számítottak.
A segélykérelmek számát mérő négyhetes mozgóátlag 757 ezerrel, 5 millió 33 ezer 250-re süllyedt. A mozgóátlag segít kiszűrni az ideiglenes, egyszeri hatásokat. A 2007-2009-es pénzügyi és gazdasági válság idején, amikor 8,7 millió álláshely szűnt meg, 665 ezren tetőzött az első alkalommal munkanélküli segélyt kérők száma.
Immár a hatodik egymást követő héten állt a milliós küszöb fölött az első alkalommal munkanélküli segélyt kérők száma. Minden idők rekordjaként hat hét alatt több, mint 30 millió ember került utcára, ahogy a gyorsan terjedő koronavírus-járvány és annak megfékezését célzó szigorú intézkedések miatt számos munkaadó kényszerült leállítani a termelést és elbocsátani dolgozóit.
Közgazdászok arra számítanak, hogy a munkanélküliségi ráta elérheti a 20 százalékot is áprilisban. Ennél rosszabb értéket, 25 százalékot az 1930-as évek nagy válságában mértek.
A tartósan munkanélküli segélyt kérők száma 2 millió 174 ezerrel, 17 millió 992 ezerre nőtt az április 25-ével végződött héten, ami minden idők legrosszabb értéke. Elemzők a tényadatnál is rosszabbat, 19,23 milliós számot vártak. A tartósan munkanélküli segélyt kérők számát mérő négyhetes mozgóátlag 3 millió 733 ezer 250-nel, 13 millió 292 ezer 500-ra emelkedett. Gyakorlatilag minden államban felfüggesztették a nem létfontosságú vállalatok működését, hogy akadályozzák az új koronavírus terjedését. Majdnem minden gazdasági ágazatban tömegesen szűntek meg munkahelyek, csökkentek a lakáseladások, a háztartások visszafogták kiadásaikat, a fogyasztói bizalom zuhan.
Az Egyesült Államok egyes területein azonban már túljuthatott a csúcson a járvány, és néhány kormányzó már lazított a mozgást korlátozó szabályokon. A felmérések viszont azt mutatják, hogy az amerikaiak nagy többsége vonakodik ismét a régi megszokott módon vásárolni, utazni vagy más tevékenységet folytatni. Ez azt jelzi, hogy sok vállalatnak még hetekig, hónapokig kell kevesebb bevétellel megelégednie, és lehetséges, hogy nem tudják visszavenni az elbocsátott munkavállalókat.
Az Egyesült Államok bruttó hazai terméke 4,8 százalékos évesített ütemben csökkent az első negyedévben. A koronavírus-járvány becslések szerint, az amerikai gazdaság teljesítményének negyedét viszi el a folyó negyedévben, sőt egyes elemzők 40 százalékot is elképzelhetőnek tartanak.
Forrás: MTI; Kiemelt kép: MTI/AP/Kathy Willens
Facebook
Twitter
YouTube
RSS