A koronavírus-világjárvány az emberi egészségen túl a gazdaság elért eredményeit is veszélyezteti. Veszélybe sodorja a munkahelyeket, illetve a vállalkozásokat, ezért a kormány gazdaságvédelmi akciótervet indított, melynek keretében már 500 milliárd forintot költött védekezésre, és csak adóintézkedésekre több, mint 300 milliárd forintot költött eddig a kormány az elmúlt egy hónapban – közölte Izer Norbert, a Pénzügyminisztérium adóügyekért felelős államtitkára.
Ezek közül a legfontosabb intézkedés, hogy a szociális hozzájárulási adó kulcsát július 1-től 17,5 százalékról 15,5 százalékra csökkentjük. Tehát két százalék ponttal csökken az adó mértéke, ez 160 milliárd forintot hagy a közel 300 ezer vállalkozásnál”
– ismertette az államtitkár.
A másik fontos intézkedést kifejtve kijelentette, hogy a kisvállalati adó, a kiva kulcsa 2021. január 1-től egy százalékponttal, 12 százalékról 11 százalékra csökken. Ez a két intézkedés a veszélyhelyzet után is megmarad, tehát ezek hosszútávon segítik a gazdaság kilábalását a válságból. Az elmúlt időszakban meghozott adóintézkedésekből is kettőt kiemelt Izer Norbert. A legelső intézkedések egyike volt, hogy a katások közül több tucat katás szektort kiválasztott a kormány, akiket a legsúlyosabban érintett a válság.
Ilyenek a taxisok, a fodrászok, műkörmösök, egyéb olyan iparágak, akik a legérintettebbek a válság hatásaiban. Itt négy hónapig nem kell a kata összegét megfizetni. Ez körülbelül 16 milliárd forintot hagy a körülbelül 100 ezer érintett katásnál”
– közölte.
A másik intézkedés pedig, hogy egy tucat olyan szektort választottunk ki, akik a válság által gyakorlatilag lenullázódtak”
– tette hozzá.
Turizmus, agrárium, vendéglátás – ezekben a szektorokban a munkaadó terhei rendkívüli módon lecsökkentek. Hozzátette: gyakorlatilag a munkáltatónak nem kell adót és járulékot fizetnie a bér után, és a munkavállalónak is csak egy minimális összeget kell megfizetnie. Ez azt jelenti, hogy körülbelül 66 milliárd forint marad a szektor szerepelőinél.
Kiemelt kép: MTI, forrás: Híradó.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS