Csütörtökön veszi kezdetét Pekingben a három napig tartó, második Egy Övezet, Egy Út Fórum (BRF), melyen 37 kormány- és államfő, valamint egyéb világvezető vesz majd részt. A csúcstalálkozón Magyarország mellett több más európai állam, így például Ausztria, Csehország, Szerbia, Görögország, Olaszország, Portugália és Svájc kormány-, illetve államfői, Vlagyimir Putyin orosz elnök, illetve António Guterres ENSZ-főtitkár és Christine Lagarde, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatója is részt vesz.
A fórum, melynek címe “Egy övezet, egy út együttműködés egy szebb, közös jövő kialakításáért”, csütörtökön 12 tematikus megbeszéléssel és az üzleti szféra vezetőinek konferenciájával kezdődik. A hivatalos megnyitó pénteken lesz, amikor számos, magas szintű egyeztetést is tartanak, és a nap végén a Pekingbe látogató vezetőket Hszi Csin-ping kínai elnök látja vendégül állami díszfogadáson. A szombati csúcstalálkozón Magyarország mellett több más európai állam, így például Ausztria, Csehország, Szerbia, Görögország, Olaszország, Portugália és Svájc kormány-, illetve államfői, Vlagyimir Putyin orosz elnök, illetve António Guterres ENSZ-főtitkár és Christine Lagarde, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatója is részt vesz. Az idei eseményen olyan témák kerülnek a figyelem középpontjába, mint az összeköttetések fejlesztése, a növekedés új forrásainak feltárása, újabb együttműködési formák kialakítása és a fenntartható fejlődés.
A fórum a 2013-ban meghirdetett, világméretű gazdasági-infrastrukturális Egy Övezet, Egy Út Kezdeményezéshez kapcsolódó legmagasabb szintű nemzetközi esemény, egyúttal Kína idei legfontosabb rendezvénye. Az Új Selyemútként is emlegetett elképzelés eddigi eredményeivel kapcsolatban Vang Ji kínai külügyminiszter nemrégiben úgy nyilatkozott, hogy mostanra összesen 126 ország és 29 nemzetközi szervezet írt alá együttműködési megállapodást Kínával az Egy övezet, Egy Út keretein belül. Kiemelte, hogy Kína és a részt vevő országok közötti teljes kereskedelmi volumen meghaladta a 6 ezer milliárd dollárt (1708 ezer milliárd forint), a befektetések összege 80 milliárd dollár (22 ezer milliárd forint) felett volt, és az így létrejött projekteken keresztül közel 300 ezer új munkahely jött létre.
Forrás/fotó: MTI (a kép illisztráció, az első találkozó alkalmával készült)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS