Felajánlotta lemondását az Amnesty International (AI) befolyásos nemzetközi emberi jogvédő szervezet legfelsőbb vezetőségének több tagja, s helyi idő szerint pénteken közzétett levelükben egyben bocsánatot kértek a szervezetben a hatalmaskodás, zaklatás és nyilvános megalázás miatt uralkodó rossz munkahelyi légkör miatt. A szervezet vezetője szerint ugyanakkor “veszélyes időket élünk, és az Amnestyre nagyobb szükség van, mint valaha”.
Az AI-n belüli munkakörülményeket azután vizsgálták felül, hogy a szervezet két alkalmazottja tavaly öngyilkosságot követett el. A vizsgálat megállapította, hogy “a szervezeti kultúra és a vezetés hiányosságai” vezettek a munkatársak elkeseredéséhez. A rossz vezetéshez járult az a nyomás is, amely az Amnesty Internationalnek a bebörtönzések, eltűnések, gyilkosságok, kínzások és az emberi jogok megsértésének más formái ügyében világszerte eljáró mintegy 2500 munkatársára nehezedik – állapította meg a külső vizsgálat. A levelet a szervezet kutatási részlegének, a főtitkár hivatalának, az adománygyűjtő részlegnek, az általános műveleti osztálynak, a személyzeti és szolgáltatási osztálynak, a jogi osztálynak és a kampány- és kommunikációs részlegnek a felsővezetői írták alá. Közös levelükben elismerték, hogy “osztoznak a felelősségben a feszült és bizalmatlan légkörért”.
Miközben nem állt szándékunkban senkinek sem fájdalmat okozni, el kell ismerünk, hogy ez sajnos előfordult
– írták az AI érintett vezetői a február 21-én kelt levélben. Az AI vezetője, Kumi Naidoo főtitkár közölte: valószínűleg nem fogadja el a lemondásokat, de elsődleges feladatának tekinti a bizalom helyreállítását.
Veszélyes időket élünk, és az Amnestyre nagyobb szükség van, mint valaha
– írta elektronikus levélben közzétett közleményében Naidoo. A külső vizsgálat során készült, 56 oldalas jelentés “meghökkentő” számú hatalmaskodási, fajgyűlölő és szexista incidensről, valamint olyan esetről ad számot, amelyekben a vezetők ócsárolták és nyilvánosan megalázták a munkatársakat, továbbá “fenyegető”, káromkodásokkal teli kijelentéseket tettek.
A londoni székhelyű szervezet decentralizálására tett erőfeszítés elégtelen kezelése és a dolgozók életének a veszélyövezetekben való kockáztatása fölösleges zűrzavart okozott a dolgozók életében a múlt hónapban készült jelentés szerint. A vizsgálatot a szervezet két munkatársának halála váltotta ki. A 30 éves Gaetan Mootoo 2018 májusában végzett magával, munkahelyi nyomásra panaszkodó búcsúlevelet hátrahagyva, a 28 éves Rosalind McGregor, a szervezet genfi munkatársa pedig 2018 júliusában követett el öngyilkosságot. A jelentés szerint a szervezetnek a problémák megoldására tett erőfeszítései “ideiglenesek, viszonylagosak és alkalmatlanok” voltak, a felsővezetők a munkatársak szerint pedig “tájékozatlannak, alkalmatlanok és érzéketlenek” voltak.
Forrás/fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS