Nem telik el hét, hogy Hódmezővásárhelyen ne robbanna ki valamilyen balhé, miközben a város polgármestere Gyurcsány kapitányaként valahol messze jár a munkahelyétől. A mostani ügy pikantériája, hogy miközben Márki-Zay Péter az, aki folyamatosan ódákat zeng a választások tisztaságának fontosságáról, az ő egyéni választókerületében bukik ki, hogy politikai nyomást gyakoroltak a jegyzőre, a helyi választási iroda vezetőjére a választási bizottság összeállításakor, hogy a pártsemleges testületbe ellenzéki ember kerüljön – így akarhatták manipulálni a választásokat. Nem más történt, mint hogy az előzetesen már összeállított pártsemleges testületben a beterjesztés után kicseréltek egy tagot: egy köztiszteletben álló tanárnő helyett az ellenzéki miniszterelnök-jelölt, a választókerület ellenzéki jelöltje, Márki-Zay Péter ügyvédjének a lányát ültették be a választásokat Hódmezővásárhelyen és a környező tizennyolc településen lebonyolító bizottságba. Az ügyből óriási botrány lett, amelybe végül a jegyző bukott bele és lemondott hivataláról. Hódmezővásárhely így egy hónappal a választások előtt jegyző nélkül maradt. Jelenleg úgy áll a helyzet, hogy a helyi választási irodát a választókerületben az alig néhány hete kinevezett, tapasztalatlan aljegyző fogja vezetni.
Hétfőn beadta lemondását Tatár Zoltán, Hódmezővásárhely jegyzője, a Csongrád-Csanád megyei 4. számú országgyűlési egyéni választókerület választási irodájának vezetője. A történtek előzménye, hogy az Országgyűlési Egyéni Választókerületi Bizottság megalakítása során valakik politikai nyomást gyakorolhattak a jegyzőre, aki ennek hatására megváltoztatta az eredeti szándéka szerint pártsemleges tagokból álló bizottságról összeállított javaslatot.
Egy tollvonással – vagy inkább kettővel – Márki-Zay ügyvédjének lánya a választási bizottságban találta magát
A botrányt a helyi Promenad24.hu portál robbantotta ki, akik kibogozták, hogy Tatár eredetileg más névsort javasolt a bizottság tagjainak és póttagjainak, majd az egyik bizottságban Márki-Zay emberei nekiestek, amiért szerintük nincs ellenzéki nézeteket valló, a baloldallal szimpatizáló tag a választási bizottságban. A vitát követően Tatár Zoltán jegyző módosította saját javaslatát: az egyik póttagot kihúzta, a rendes tagok közül pedig kikerült a hódmezővásárhelyi Bethlen Gábor Gimnázium köztiszteletben álló nyugalmazott pedagógusa, a Pro Urbe-díjas Faragóné Szénásy Emese; helyette nem más került a bizottságba, mint Dr. Kecskés Fanni ügyvédjelölt, Márki-Zay Péter ügyvédjének a lánya.
Hogy értsük, pontosan miért is nonszensz, ami történt, és miért vezetett mindez oda, hogy MZP végül a jegyzőjét is beáldozta, idézzük fel az OEVB-k felállításának általános gyakorlatát. Köztudott, hogy az Országgyűlési Egyéni Választókerületi Bizottságok alap, öt fős grémiuma egy pártsemleges, valóban független testület; ők felelnek egy-egy választókerületben a választások lebonyolításáért. A három tagon és két póttagon felül a bizottságokba a pártok is delegálnak később tagokat, de az alap öt fő mindenképpen pártsemleges kell legyen. Nem véletlen, hogy személyükre minden esetben a választókerület legnagyobb településének jegyzője, azaz a helyi választási iroda vezetője tesz javaslatot. Az előterjesztést nem is szokták vitára bocsátani.
Hódmezővásárhelyen is így indult a történet. Tatár Zoltán összeállította a listát, amelyen a Promenad24.hu cikke szerint eredetileg Feketéné Dr. Szemző Margit, Dr. Bartha Béláné, Dr. Farkas Margit és Faragóné Szénásy Emese lettek volna a választási bizottság tagjai. Mindannyian hódmezővásárhelyi, köztiszteletben álló emberek. Egyikük sem köthető egyetlen párthoz sem. A február 15-i közgyűlés elé azonban már a módosított névsor került.
Márki-Zay emberei nem is csináltak titkot abból, hogy politikai nyomást gyakoroltak a testület összeállítása során. Egész pontosan – a Promenad24.hu cikkei szerint – nekiestek a jegyzőnek és vitába torkollóan bírálták az előterjesztését. Gyutay Katalin, az MZP-féle Mindenki Magyarországa Mozgalom önkormányzati képviselője felidézte, hogy az előző napon az ügyrendi és mandátumvizsgáló bizottságban – amelynek elnökeként hangot adott nemtetszésének, amiért szerinte nem független a jegyző által eredetileg összeállított bizottság – örömét fejezte ki, amiért az OEVB-be „az összefogó, összevont ellenzék részéről is lenne valaki”.
Póttag visszalépésével próbált magyarázkodni a jegyző, de ez nem jött be
Miután a képviselő lebuktatta a városvezetést, hogy manipulálhatták a választási bizottság összeállítását, a jegyző előbb magyarázkodni kényszerült, végül február 22-i, azaz keddi hatállyal lemondott hivataláról. Arra próbált hivatkozni, hogy az egyik póttag telefonon közölte vele, hogy mégsem vállalja a megbízást, ezért módosított az előterjesztésre összeállított bizottságon. Csakhogy ez még blamázsnak is gyenge: ha valóban egy póttag mondta volna vissza a bizottságban való részvételt, helyette kellett volna új póttagot választani, nem pedig az egész bizottságot átalakítani, egy rendes tagot póttaggá átnyilvánítani és még egy tagot csak úgy lecserélni. Nem is ment át ez a magyarázkodás… Tatár ebbe belebukott – MZP a saját jegyzőjét ügyesen megbuktatta…
Fidesz: “Márki-Zay Péter az egyéni választókerületi választások menetét befolyásolni akarta”
A hódmezővásárhelyi Fidesz közleményt adott ki az ügyben, amelyben azt írják: az Országgyűlési Egyéni Választókerületi Választási Iroda vezetőjének lemondásával egyértelműen bebizonyosodott, hogy Márki-Zay Péter és politikai közössége befolyásolni, manipulálni akarta a helyi választás lebonyolításáért felelős testület összetételét és munkáját. Az erről tárgyaló közgyűlésen a Mindenki Magyarországa Mozgalom képviselője és a vásárhelyi önkormányzat ügyrendi és mandátumvizsgáló bizottságának elnöke, Gyutay Katalin egyértelműen ki is jelentette, hogy az új tag az ellenzéki összefogás jelöltje.
Tatár Zoltán nyilvánvalóan a jelöltként induló Márki-Zay politikai nyomására módosított az eredeti előterjesztésén, a kirobbant botrány hatására pedig beadta a lemondását. Miközben tehát Márki-Zay Péter országosan a választások tisztaságáért aggódik, az egyéni választókerületi választások menetét befolyásolni akarta
– fogalmaz közleményében a hódmezővásárhelyi Fidesz.
Az ügyben közösségi oldalán megszólalt Korsós Ágnes, Hódmezővásárhely korábbi címzetes főjegyzője is, aki szerint felmerül, hogy törvénysértő lehetett a bizottsági tagok megválasztása.
Vezető kép: Promenad24.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS