A szovjet haláltáborok, a Gulag-Gupvi táborok máig csak részleteiben feltárt és kibeszéletlen traumái a magyar történelemnek. A második világháború utáni szovjet megszállás során 800 ezer magyart hurcoltak el, akik közül legalább 300 ezer sosem tért vissza, és a túlélők közül is nagyon sokak élete derékba tört. A Gulág egyelőre nem igazán van jelen a köztudatban, ez is indokolta az ’56-os Emlékévvel párhuzamosan megrendezett Gulág Emlékévet, amelynek következő – rendhagyó – megemlékezése szombat délelőtt lesz Debrecenben, ahová mindenkit szeretettel várnak a szervezők.
Szombaton, a kommunista diktatúrák áldozatainak emléknapján, 11 órakor kezdődik Debrecenben a rendhagyó megemlékezés a Piac utca és a Rózsa utca sarkán felállított Gulág-installációnál. A rendezvényen felszólal Pósán László fideszes országgyűlési képviselő, Rizák István Gulág-túlélő, Máthé Áron, a Nemzeti Emlékezet Bizottsága elnökhelyettese, valamint Stefka István, a Magyarok A Gulágon honlap szerzője, a PestiSrácok.hu lapigazgatója.
A rendszerváltás legendás ellenzéki művészcsoportja, a 301-es parcella kopjafáit is elkészítő Inconnu Művészcsoport tagjai a PestiSrácok.hu kiadója felkérésére készítették el a Gulág munkatáborok magyar áldozataira emlékeztető köztéri installációt. A magyar társadalomban máig fel nem dolgozott borzalmakra az EMMI Gulág Emlékbizottsága támogatásával Szombathelyen, Pécsett, Debrecenben és Budapesten állítják fel Molnár Tamás képzőművész és Nagy Kristóf szobrász alkotását. Az eseményt közéleti személyiségek és az érdeklődő polgárok megemlékezése kíséri.
A témához kapcsolódó internetes tárlat ITT érhető el.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS