Hónapok óta csökken a Jobbik támogatottsága az összes közvélemény-kutató intézet szerint. A pártnak, sokat árthattak a kongresszus körüli belháborúk, valamint Volner János magánéleti botránya. A néppártosodás sem jött be, a legutóbbi időközi választáson csak 2,54 százalékot ért el a Jobbik jelöltje, miközben győzelemre számítottak.
Megsemmisítő vereséget szenvedett a július 31-i demecseri időközi önkormányzati választáson a Jobbik. A radikális párt még a voksolás előtt arról beszélt, hogy van esélyük szoros versenyben megverni a Fidesz jelöltjét, de jelöltjük, Balogh Róbert csupán 2,5 százalékot kapott, és így az utolsó előtti helyen végzett a Szabolcs megyei településen.
Lecsúszás és sorozatos vereségek
A 2014-es országgyűlési választáson a Jobbik listája a településen 25,59 százalékot szerzett, de még az önkormányzati választáson is 23,27 százalékot sikerült gyűjteniük a radikálisoknak a megyei listájukra. Ehhez képest a mostani 2,54 százalékos eredmény nagyon drasztikus visszaesésnek számít. A demecseri kudarcban minden bizonnyal szerepet játszott az is, hogy a közel 70 százalékos részvételi arány nem kedvezett a jelöltnek, de a párt országos lejtmenete is szerepet játszhat ebben. A közvélemény-kutató intézetek 2015 tavaszán még 17-19 százalékos támogatottságot mértek a teljes népesség körében a Jobbiknak, ez mostanra 10-12 százalékra csökkent, azaz a Jobbik korábbi szavazóinak 40-45 százalékát elveszítette. Míg a párt tavaly még egy időközi országgyűlési választást is meg tudott nyerni, addig a 2016-os időközi választásokon már lényegesen gyengébb eredményeket produkál.
A demecseri súlyos vereség előtt július 24-én a szintén Szabolcs megyei Ramocsaházán a párt képviselőjelöltje csupán 7,33 százalékot kapott, így nem jutott mandátumhoz. Június 26-án Kisújszálláson a Jobbik jelöltje több mint 27 százalékot ért el, azonban a Fidesz jelöltje 52 százalék fölötti eredménnyel lemosta. Június elején Dunaújvárosban még az országos felmérésekben jóval a Jobbik mögött található Demokratikus Koalíció is megelőzte Vona Gábor pártjának a jelöltjét. A Jobbik ráadásul éppen abban a régióban (Kelet-Magyarország) szenved sorozatos vereségeket, ahol korábban nagyon erős volt. A párt 2009-es felemelkedéséből Szabolcs-Szatmár-Bereg megye szavazói nagymértékben kivették a részüket, így ha ezeken a területeken nem tud jó eredményeket elérni a párt, akkor országosan sem számíthat áttörésre.
Volner-ügy, Simicska, Gyurcsány
Mindez összességében azt mutatja, hogy a Jobbik szavazóinak nem jött be a néppártosodás iránya, de a botrányok sem használhattak a pártnak. Országos felháborodást váltott ki a Jobbik-tagság körében, hogy Volner Jánost, a párt frakcióvezető-jelöltjét munkatársnőjével fotózták le egy bokorban. A párt később elismerte, hogy a kétgyermekes családapa hosszabb ideje viszonyt folytat a beosztottjával, Volner pedig a nő pisilésével magyarázkodott. A politikus korábban egyébként sokszor beszélt a hagyományos családi értékek fontosságáról. Volner János korábban azzal került be a hírekbe, hogy cégei fantommá váltak: egyik cégét az „iregszemcsei cégtemető” néven emlegetett, kiterjedt bűnügy egyik – időközben elítélt – szereplője vette meg. A cégtemetőben több száz, tartozással terhelt cég „tűnt el”. Köztük a Volner által alapított kft. is, amely a Szekszárdi Törvényszék szerint 12,3 millió forint adótartozással vált köddé. Volner egyébként szinte mindent (családi ház, üdülő, szőlős, legelő, szántó) a felesége nevére íratott. Ha ezt azért tette, hogy vagyonát megmentse, akkor valószínűleg hibázott, az Origo által megkérdezett jogász szerint, ahogy a vagyon, úgy az adósság is közös a házastársak között. Egyelőre még nem lehet tudni, hogy Volner beadja-e a válókeresetet.
A pártban mély megosztottságot okozott az is, ahogyan Vona Gábor leszámolt pártbéli riválisaival, így többek között Novák Előddel. A tagok között nagy népszerűségnek örvendő Novák kiszorítása nem tetszett a radikálisoknak, akik lehet, hogy egy-egy időközi választáson a távolmaradásukkal tüntetnek. Novák eltávolításában az is közrejátszhatott, hogy többször bírálta Simicska Lajost, a nagyvállalkozó viszont egy ideje már közeledik Vona Gáborral, sőt olyan információk szivárogtak ki a környezetéből, miszerint 2018 után Simicska szívesen látná a miniszterelnöki székben a Jobbik elnökét.
Valószínűleg attól sem voltak elragadtatva a Jobbik hívei, hogy Gyurcsány Ferenc egy kaposvári fórumon meglebegtette annak a lehetőségét, hogy egy technikai koalíció elképzelhető lenne a Jobbikkal a kétharmados törvények megváltoztatása érdekében.
A magánéleti botrányok, a középre húzás és az új szövetséges megtalálása együttesen vezethetett el a Jobbik-tábor jelentős csökkenéséhez és a sorozatos választási vereségekhez. A korábbi radikális hangnem megváltozása elsősorban azokat a választókat taszította el a párttól, akik számára ez a hangnem volt vonzó. Így a fiatalok és a kisebb településeken élők között veszített teret a Jobbik, amely a radikális hangnem elhagyása után épp úgy elvesztheti a szavazóit is, ahogy egykor a Torgyán József vezette Független Kisgazdapárt.
origo.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS