Bizakodásra ad okot, hogy évek óta folyamatosan nő a gyermekvállalási kedv Magyarországon – jelentette ki Novák Katalin, az Emberi Erőforrások Minisztériumának család- és ifjúságügyért felelős államtitkára. A demográfiai adatok szerint például a szülőképes korú nők számának csökkenése ellenére is jelentősen nőtt a termékenység az elmúlt két ciklus családbarát intézkedéseinek köszönhetően. Csökkent az abortuszok száma, és kevesebben váltak el, vagyis növekedett a házasságok stabilitása is. A kormány abban bízik, hogy meg lehet nyerni a népességfogyás elleni küzdelmet, és Magyarország idővel újra gyarapodó és fiatalodó nemzet lehet.
Novák Katalin pénteken úgy nyilatkozott, 2010 előtt folyamatosan csökkent a gyermekvállalási kedv, az elmúlt években azonban emelkedésnek indult. A teljes termékenységi arányszám – ami azt mutatja, hogy átlagosan hány gyermek van egy családban – a 2011-es 1,23-os mélypont után 2017-re 1,5-re nőtt, ami több mint 20 százalékos emelkedést jelent – emelte ki. Az államtitkár emlékeztetett, már több mint 35 éve tart a népességfogyás Magyarországon, de egész Európában nincs olyan ország a kontinensen, ahol a gyermekvállalási kedv elegendő lenne a népességszám megtartásához.
A társadalom elöregszik, a népességen belül folyamatosan nő az időskorúak aránya, ezzel párhuzamosan pedig csökken a szülőképes korú nők száma is
-tette hozzá, ugyanakkor hangsúlyozta,
a teljes termékenységi arányszámot érdemes figyelni, és a gyermekvállalási kedv növelésével keresni a megoldást a népességcsökkenés megállítására.
Az államtitkár arról is beszélt, a kormány bízik benne, hogy meg lehet nyerni a népességfogyás elleni küzdelmet, és Magyarország idővel újra gyarapodó és fiatalodó nemzet lehet.
A baloldali kormányok csak rontottak a helyzeten
A Központi Statisztikai Hivatal tanulmánya szerint 2002 és 2010 között, az előző kormányzati ciklusban csaknem minden tekintetben romlottak Magyarország főbb demográfiai mutatói. A termékenységi ráta, azaz a gyermekvállalási kedv mintegy 3,8 százalékkal 1,3-ról 1,25-re esett vissza. Az élve születések száma is hasonlóképpen 6,7 százalékkal csökkent. A házasságkötések száma a baloldali kormányzás idején közel negyedével esett vissza, és felgyorsult a természetes népességfogyás üteme is. A kevés pozitív eredmények egyike ugyanakkor, hogy 27,9 százalékkal csökkent az abortuszok száma.
A szülőképes nők számának csökkenése ellenére nőtt a termékenység
A 2010 utáni családbarát rendelkezéseknek köszönhetően az elmúlt időszakban a halálozás kivételével valamennyi negatív tendencia megfordult, a korábbi kedvező folyamatok pedig az adatok tükrében tovább erősödtek. A KSH adatai szerint például a gyermekvállalási kedv az említett 1,25-ről 1,5 ötre növekedett az elmúlt időszakban, amely 20 százalékos növekedést jelent. Az élveszületések száma is 1,4 százalékos emelkedést mutat. A házasságkötések száma a drasztikus visszaesés után jelentős 42,5 százalékos növekedésbe fordult át, és a válások száma is nagy mértékben, mintegy 18 százalékkal csökkent. Örömteli továbbá, hogy az abortuszok száma a további csökkenéshez képest még erőteljesebben, 29,5 százalékkal mérséklődött. Az egyetlen negatívumként kiemelhető adat, hogy a halálozások száma 2010-hez képest 1,0%-kal, mintegy 1 200 fővel emelkedett tavaly.
Összességében elmondható, hogy a kormányzati eszközökkel támogatott népesedési folyamatok érdemi hatást értek el, a legtöbb mutatót tekintve a negatív folyamatok megfordultak, miközben a pozitívak tovább erősödtek. A szülőképes korú nők számának csökkenése ellenére is jelentősen nőtt a termékenység, a családalapítási kedv, a házasságkötések száma pedig ugyancsak dinamikusan, több mint kétötödével nőtt, ráadásul jóval kevesebben váltak el. miközben jóval (közel ötödével) kevesebben is váltak el, vagyis növekedett a házasságok stabilitása is. A halálozások számának emelkedése ellenére a növekvő termékenységnek és születésszámoknak köszönhetően a természetes népességfogyás korábbi gyorsuló ütemét sikerült megállítani, stabilizálni, ami mindenképpen biztató eredmény.
Forrás: PS/MTI/KSH; kezdő kép: jezabel.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS