Európa egy demográfiai katasztrófa szélén áll, amit a stressz mellett sok más tényező okozhat, de a számok egyértelműen azt mutatják, hogy a koronavírus hatására az emberek kevesebb gyermeket vállaltak, és sokkal alacsonyabb volt a születések aránya 2020-ban, mint a korábbi években, különösen Olaszországban, ahol huszonkét százalékkal esett vissza ez az arány.
A decemberi olaszországi születések száma – pontosan kilenc hónappal azután, hogy az ország szinte elsőként került az európai lezárások korlátozásai alá – nagy mértékben, 21,6 százalékkal zuhant az ISTAT statisztikai ügynökség ezen a héten közzétett 15 olasz város mintájának adatai szerint. A hatás még korántsem ért véget. A házasságok a tavalyi év első tíz hónapjában több, mint a felére csökkentek, amit Gian Carlo Blangiardo, az ISTAT vezetője további tényezőnek nevezett, a születések várható csökkenésének szempontjából a közeljövőben. A vírushelyzet következményeként a demográfiai szakértők egész Európára kiterjedve 2021-ben, csökkenést jósolnak a csecsemők születési rátáját tekintve – írja a Mandiner.
Az öt európai országban végzett felmérés alapján az derült ki, hogy a márciusi és áprilisi zárvatartás során sokan döntöttek amellett, hogy halasztják gyermekvállalási terveiket. Az egyes országok hozzáállása eltérő: míg a németek és a franciák inkább azt mondták, hogy késleltetik, addig az olaszok inkább teljesen feladták terveiket. Tavaly Nagy-Britanniában a babakocsik importja 2000 óta nem látott zuhanást mutatott. Noha az adatok még nem teljesek, a német statisztikai hivatal szerint 2020 valószínűleg az első év 2011 óta, amikor a népesség száma nem mutatott növekedést. Ez köszönhető a csökkenő születések számának, valamint a koronavírus-járvány miatt alacsonyabb bevándorlói létszámnak.
Minél erősebb a gazdasági bizonytalanság, az annál nagyobb hatással lesz a születési rátára
– mondta Martin Bujard, a német szövetségi népesedéskutató intézet igazgatóhelyettese. Tehát azokban az országokban, ahol a jóléti állam minimalizálja a gazdasági hatásokat – például Németországban –, kevésbé lesz negatív végkimenetelű.
Forrás: Mandiner; Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt
Facebook
Twitter
YouTube
RSS