Bízom benne, hogy az Alstom-ügyben jogszolgáltatás helyett igazságszolgáltatás lesz és valaki felelni fog ezért a korrupciógyanús beruházásért – nyilatkozta a PestiSrácok.hu-nak Borbély Lénárd, a metrókocsik 2006-os közbeszerzését vizsgáló ideiglenes fővárosi bizottság elnöke. Borbély hangsúlyozta, hogy Aba Botond volt BKV-vezér a bizottsági meghallgatásán korábban elmondta, hogy az akkori városvezetés, köztük Demszky Gábor nagyon erős befolyást gyakorolt a metrókocsik beszerzésére.
A csepeli polgármester portálunknak elmondta tervei szerint még karácsony előtt el akarják fogadni az Alstom-jelentést, amit felterjesztenek Tarlós István főpolgármesternek és a Fővárosi Közgyűlésnek, így várhatóan januárban tárgyalhatják majd megállapításaikat. Hozzátette: Polt Péter legfőbb ügyész azt kérte a bizottságtól, hogy a jelentést küldjék meg az ügyben eljáró Központi Nyomozó Főügyészségnek.
Demszky közvetlen utasításokat adott
Borbély Lénárd elmondta azt is, hogy a korábban a bizottság által meghallgatott Aba Botondot a saját bevallása szerint többször is kihallgatta az ügyészség az Alstom-ügyben. Információink szerint a volt BKV-vezér nem gyanúsítotti, hanem tanúkihallgatáson vett részt és részletes vallomást tett. A bizottság elnöke ezzel összefüggésben reményét fejezte ki, hogy ebben az ügyben jogszolgáltatás helyett igazságszolgáltatás lesz és valaki felelni fog ezért, mert „nagyon átlátszó az egész történet”, amire a jelentés is rá fog mutatni. Borbély hangsúlyozta, hogy Aba Botond azt is mondta, hogy az akkori városvezetés nagyon erős befolyást gyakorolt a metrókocsik beszerzésére. Név szerint Aba többek között Demszky Gábort, Budapest volt főpolgármesterét említette, aki közvetlen utasításokat adott neki a 4-es metróval kapcsolatos ügyekre – szögezte le Borbély, hozzátéve, hogy Demszky sajnálatos módon nem jelent meg a bizottsági meghallgatáson, ahol Aba Botond szavaival is szembesítették volna.
Hivatali vesztegetés miatt nyomoznak
Emlékezetes, a metrókocsik beszerzésével összefüggésben 2011-ben vezető beosztású hivatalos személy által kötelességszegéssel elkövetett vesztegetés bűntette és más bűncselekmények miatt indult nyomozás, amely szeptember 16-án került a Központi Nyomozó Főügyészség hatáskörébe. Az ügyészség állítólag már több gyanúsítottat is számon tart. Az ügyben azután indult vizsgálat, hogy a 2010-ben az Állami Számvevőszék megvizsgálta a 4-es metró beruházását és a járműbeszerzéseket. A számvevőszék jelentése szerint a beruházással a magyar államot és a fővárosi önkormányzatot jelentős vagyoni hátrány érte. Akkor hűtlen kezelés miatt az új városvezetés és a számvevőszék is feljelentést tett. Azóta az is kiderült, hogy az Egyesült Királyság Jelentős Csalások Elleni Hivatala eddig négy Alstom-vezetőt vádolt meg azzal, hogy 2006 januárja és 2007 októbere között bűnszervezet tagjaként összesen 2,3 millió eurónyi összeget juttattak a BKV tisztviselőinek, illetve az üzlet megkötésében közreműködő ügynököknek, hogy befolyásolják a Budapesti Közlekedési Vállalatot a francia társaság metrószerelvényeinek megvásárlása érdekében.
Medgyessy neve is előkerült
Ebben az ügyben bukkant fel idén egy Medgyessy Péter volt miniszterelnökhöz köthető szál. A volt kormányfő családi cégéhez két részletben összesen több mint 597 ezer euró – jelenlegi árfolyamon mintegy 180 millió forint – áramlott az Alstomtól. A pénz nagy része Medgyessy felesége, Csaplár Katalin magánbankszámláján landolt, annak ellenére, hogy az egykori miniszterelnök korábban az Indexnek úgy nyilatkozott: „a díj a cég árbevétele volt, amely után adózott és az összeg kilenc ember több éves munkájának ellenértéke”. Erről a Magyar Idők megkérdezte Medgyessy Pétert, aki azt állította, hogy azóta sem hallgatták meg a hatóságok az Alstom metrókocsik beszerzése ügyében indított nyomozás kapcsán.
Címlapfotó: Magyar Idők
Facebook
Twitter
YouTube
RSS