Az állampolgári jogon járó korlátlan netes hozzáférés, a szolgáltatói monopóliumok megszüntetése az ország teljes területén és a startup cégek munkájának segítése is a nemzeti digitális konzultáció témája lehet – mondta a Kossuth Rádióban Deutsch Tamás.
A szolgáltatók versenyeztetéséről szólhat a nemzeti digitális konzultáció egyik kérdése – erről beszélt a 180 percben Deutsch Tamás fideszes politikus. Az internetről szóló nemzeti konzultáció előkészítésével és lebonyolításával megbízott néppárti európai parlamenti képviselő hangoztatta, Magyarország sok területén csak egy szolgáltató ajánlata elérhető, akár vezetékes internetről, akár kábeltelevízióról van szó.
Fontos tehát megtudni a magyar polgárok véleményét arról, a törvényhozás alkosson-e olyan szabályt, amely a vezetékes – 2018-tól a széles sávú – internet-hozzáférés esetében előírja, hogy mindenhol több szolgáltatónak kell versengenie – mondta Deutsch Tamás.
A másik fontos kérdés a netsemlegesség, amely az internet szabadságát és az előfizetés árát érinti. A felvetés arról szól, hogy a szolgáltatók nem csak a net elérését biztosítják, hanem saját tartalmakat is nyújtanak. Az elmúlt években az a gyakorlat alakult ki, hogy a szolgáltatók a saját tartalmaikat olcsóbban – vagy ingyen – teszik hozzáférhetővé más tartalmakhoz képest. Ez komoly kérdés, amelyet a konzultáció során szintén érdemes körbejárni – tette hozzá.
Deutsch Tamás a Kossuth Rádió műsorában megismételte múlt heti kijelentését, hogy az internetadó elképzelése halott, és semmilyen formában nem fog feltámadni. A politikus szerint az adózás kérdése pont fordított formában vetődik fel. Azzal kell foglalkozni, hogy az adózás eszközével hogyan lehet még kedvezőbb környezetet teremteni az egész magyar gazdaság versenyképességét és a társadalmi felzárkózást is segítő digitális ágazatnak. Az egyik kérdés például az lehet, miként segíthetők adókedvezményekkel a magyar startup cégek, amelyek között jó néhány világszínvonalú vállalkozás is van.
A politikus szerint az is a nemzeti konzultáció kérdései között szerepelhet, hogy biztosítani kell-e a korlátlan internet-hozzáférés jogát a fogyasztóknak, és ez bekerüljön-e az alkotmányba. A felvetés arról szól, hogy az internet közműként legyen meghatározva, amelyhez állampolgári jogon bárki hozzáférhet. A másik kérdés, hogy a jogalkotó egyetemes szolgáltatói kötelezettséget teremtsen-e. Deutsch Tamás példaként azt hozta fel: előfordulhat, hogy egy család nem tudja fizetni a gáz- vagy a villanyszámláját, de – egy nagyon-nagyon szűk lehetőséget leszámítva – ezektől a szolgáltatásoktól senkit nem lehet megfosztani Magyarországon.
Forrás: Híradó.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS