Az Európai Bizottság „Polgárok, Esélyegyenlőség, Jogok és Értékek” (CERV) nevű programjának magyarországi pályázatainak értékelése az Unió történetében mindeddig példátlan és felháborító politikai elfogultságra és a belpolitikai folyamatokba való beavatkozási kísérletre világított rá – kezdi levelét az Fidesz EP-képviselője.
Deutsch Tamás levelében rávilágít, hogy a „Partnerségben” illetve „Fejlődésben” elnevezésű kategóriákban elnyerhető mintegy 567 millió Ft (kb. 1.494.269 euró) túlnyomó többségét “a magyarországi balliberális ellenzékhez köthető politikai aktivista szervezetek”, valamint a Soros György amerikai spekuláns támogatását élvező magyarországi NGO-k nyerték el. A Fidesz politikusa szerint a nyíltan és vállaltan kormányellenes tevékenységet folytató szervezetek Bizottság általi támogatása számos kérdést vet fel, többek között, hogy az EB elnöke összeegyeztethetőnek tartja-e a rendszeres politikai aktivista tevékenységet folytató magyar civil szervezetek CERV-programon keresztüli támogatását az Európai Bizottságra nézve kötelező politikai semlegesség elvével.
Deutsch Tamás arra is választ vár von der Leyentől, hogy “milyen szelekciós kritériumok magyarázzák azt a tényt, hogy a CERV-programban nyertes magyar civil szervezetek túlnyomórészt a Soros-hálózathoz tartoznak, és hogy politikai agitációs tevékenységüket immár részben az Európai Bizottság is finanszírozza”?
Ezek mellett a következő kérdések is belekerültek a fideszes politikus levelébe:
- A demokratikus magyar kormánnyal szembeni politikai agitációs tevékenység szerepet játszott-e a CERV-program magyarországi nyerteseinek Bizottság általi kiválasztásában?
- A Bizottság Magyarországon kívül mely más uniós tagállamokban nyújt még pénzügyi támogatást olyan civil szervezeteknek, amelyek fő profilja kormányellenes politikai propaganda kifejtése?
- Milyen belső mechanizmusok szavatolják azt, hogy a Bizottság tartja magát a politikai semlegesség elvéhez úgy általánosságban, mint konkrétan a CERV-program keretében?
- Mivel támasztja alá a Bizottság azt, hogy a CERV-program magyarországi nyerteseit nem politikai kritériumok alapján választotta ki?
- Vajon érvényesül-e a tagállamok közötti egyenlőség elve abban az esetben, ha a CERV-program nyerteseit a Bizottság egyes tagállamokban politikai kritériumok alapján, más tagállamokban azonban a politikai semlegességet megőrizve választja ki?
- Miért tartja fontosabbnak a Bizottság a politikai kampányt folytató civil szervezetek támogatását, mint a magyar tanárok és családok uniós támogatását a Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz (RRF) keretéből?
Deutsch Tamás levelét azzal zárja, hogy az uniós intézményeket nemrégiben megrázó korrupciós botrányok és külső befolyásolási kísérletek drámai mértékben rombolták a Bizottság és a Parlament hitelességét, ezért ebben a helyzetben a Fidesz EP-képviselője szerint egy felelős vezetőknek arra kellene törekednie, hogy helyreállítsa a polgárok intézménybe vetett bizalmát, és a látszatát is elkerülje annak, hogy az intézményt elfogultsággal vagy saját működési elveinek megsértésével vádolhassák.
Tekintettel arra, hogy a CERV-program magyarországi kedvezményezettjeinek összetétele súlyos elfogultságra utal, felszólítjuk Elnök asszonyt, hogy hitelt érdemlően igazolja, hogy a Bizottság az eljárás során maradéktalanul megfelelt a politikai semlegesség saját maga által támasztott követelményének”
– zárja levelét Deutsch Tamás.
(Kiemelt kép: MTI/EPA/Clemens Bilan)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS