Három miniszter bukott már bele a törökországi korrupciós botrányba, a gyanú szerint a közbeszerzéseket fölözték le. Az iszlamista ellenzék előre hozott választásokat követel, de a miniszterelnök nem hajlandó lemondani.
Egy hete rendszeresek a tüntetések a török városokban a kormányzati korrupciós botrány miatt. Az őrizetbe vételek december elején kezdődtek, a bankvezetők mellett politikusok családtagjait is elvitték a rendőrök. A gyanú szerint közbeszerzésekből sikkasztottak több millió eurót. A tiltakozók azt követelik, hogy hozzák előre az egyébként négy hónap múlva esedékes parlamenti választást.
A miniszterelnök azonban nem hajlandó távozni. „A pártunk azért lehet kormányon már több mint tíz éve, mert mindig őszinték voltunk, felléptünk a korrupció ellen. Most se fogjuk tolerálni a visszaéléseket, alaposan kivizsgáljuk az ügyet, mert ezek a csalások a török nép ellen irányultak” – ígérte a miniszterelnök.
Három miniszter már lemondott, a belügyi, a gazdasági és a környezetvédelmi tárca vezetői rokonaik cégein keresztül tettek zsebre állami pénzeket. Ügyükben a török jegybank és a rendőrség több vezetője is érintett. Eddig 75-en kerültek előzetes letartóztatásba, a hatóságok azt állítják: több mint 500 ember ellen nyomoznak. A kormány szerint a korrupciós botrányt az iszlamista ellenzék időzítette a kampány idejére.
A miniszterelnökre is árnyékot vető korrupciós botrány középpontjában egy nagy állami bank, a Halk Bankasi áll, amelynek vezérigazgatója ellen korrupció, csalás, sikkasztás és illegális aranykereskedelem miatt emeltek vádat. Ez az első eset, hogy ilyen méretű botrány érinti Recep Tayyip Erdogan miniszterelnök közvetlen környezetét.
Erdogan 2002 óta irányítja az országot egy iszlamista-konzervatív kormány élén, s a korrupcióellenes küzdelem hősének kiáltotta ki magát és pártját. A rendőrség gazdasági bűnözés elleni igazgatóság által levezényelt nagyszabású korrupcióellenes művelet az ország vezetői számára is váratlan volt.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS