Az Egyesült Államok 45. elnöke, Donald Trump a New York-i Hilton szállóban mondott győzelmi beszédet hívei előtt. Összefogást, gazdasági növekedést, munkahelyeket és markáns külpolitikát ígért, valamint mozgalmának az ország szolgálatába állítását. Eközben Traian Basescu volt román kormnyfő egyenesen USAexit-et emleget, míg Putyin mellett a csehek és Orbán is gratulált Donald Trumpnak a választási győzelemhez. Floridai és pennsylvaniai győzelmével Donald Trump többséget szerzett az elektori kollégiumban, ezzel megnyerte az amerikai elnökválasztást. Miközben a külföldi vezetők többsége együttműködési készségükről biztosították az új amerikai elnököt, a svéd miniszterelnök aggodalmát fejezte ki Clinton bukása miatt.
Putyin is gratulált az amerikai elnöknek
Táviratban gratulált az amerikai elnökválasztáson elért győzelméhez Donald Trumpnak szerdán Vlagyimir Putyin orosz elnök. A Kreml sajtószolgálata szerint Putyin kifejezte reményét, hogy a megválasztott republikánus párti amerikai elnökkel együtt tud majd működni azért, hogy kivezessék az orosz-amerikai kapcsolatokat a válság állapotából, megoldják a nemzetközi politika aktuális kérdéseit és hatékony válaszokat találjanak a globális biztonság elleni kihívásokra. Az orosz elnök közölte: biztos benne, hogy
“a Moszkva és Washington közötti, az egyenlőségre, a kölcsönös tiszteletre és egymás álláspontjának reális figyelembe vételére épülő, pozitív párbeszéd kiépítése megfelel országaink népei és az egész nemzetközi közösség érdekeinek”.
A svédek határozottan
A külföldi politikai vezetők együttműködési készségükről biztosították Donald Trumpot abból az alkalomból, hogy szerdán őt választották az Egyesült Államok 45. elnökévé, de egyesek közülük nem rejtették véka alá aggodalmukat, és azt, hogy a republikánus párti jelölt helyett inkább demokrata párti ellenfele, Hillary Clinton győzelmét várták. Abe Sindzó japán miniszterelnök üzenetében hangsúlyozta: reméli, hogy Japán és az Egyesült Államok vezető szerepet játszik az ázsiai-csendes-óceáni régió békéjének szavatolásában. Az amerikai-japán szövetség megingathatatlan – tette hozzá. Szöul szerint Trump folytatja majd a jelenlegi amerikai politikát, a nyomásgyakorlást Észak-Koreára nukleáris- és rakétakísérletei miatt – jelentette ki Jun Bjung Sze dél-koreai külügyminiszter. Emlékeztetett arra, hogy Trump korábban is úgy vélekedett, az észak-koreai atomkísérletek közvetlen fenyegetést jelentenek az Egyesült Államokra. Kína kész együttműködni az új amerikai kormányzattal – fejtette ki a kínai külügyminisztérium képviselője. Lu Kan hangoztatta: azon munkálkodnak majd az új amerikai elnökkel, hogy szavatolják a stabil kétoldalú kapcsolatok fejlesztését a két ország népeinek javára. Reményét fejezte ki, hogy Trump győzelmével új együttműködési lehetőségek nyílnak az együttműködésben. Andrzej Duda lengyel elnök gratulált Trumpnak, és reményét fejezte ki, hogy győzelme után is fejlődni fognak az amerikai-lengyel kapcsolatok. Duda szerint a lengyel-amerikai kapcsolatok az európai és transzatlanti stabilitás fontos támaszaivá váltak, és Varsó számára különösen fontos az, hogy az idei NATO-csúcson az Egyesült Államok úgy döntött, növeli katonai jelenlétét Lengyelországban, megerősítve ezzel a katonai szövetség keleti szárnyát. Lettország kész bármelyik amerikai elnökkel együttműködni, amelyiket az amerikai nép megválaszt – jelentette ki Edgars Rinkevics, a balti ország külügyminisztere, hangsúlyozva, hogy a hivatalos eredmények közzététele után a lett diplomáciának, de a balti országoknak, illetve egész Európának “sok tennivalója lesz”. Azt is mondta, hogy Riga kitart korábbi elhatározása mellett, hogy védelmi költségvetését 2018-ra az ország bruttó hazai termékének (GDP) 2 százalékára emeli. Ezzel nyilvánvalóan utalt arra, hogy Trump korábban hangoztatta, a NATO-tagországok biztonságuk védelmében annyit kell fizetniük, amennyit az észak-atlanti szövetség normái megkövetelnek.
A szíriai helyzetre is hatással lehet az amerikai elnökválasztás eredménye
Az amerikai elnökválasztás eredménye kihatással lehet a jelenlegi szíriai helyzetre – hangoztatta Juha Sipilä finn kormányfő sajtóértekezletén. Arra a kérdésre, hogy Trump megválasztása mit jelent az orosz-amerikai kapcsolatok tekintetében, azt mondta, hogy változások mindig lehetségesek, akárcsak a szíriai helyzetben. A megoldás kulcsa most az oroszok és az amerikaiak kezében van. Sipilä úgy folytatta, hogy Trump győzelme nem befolyásolja Finnországnak Oroszországhoz fűződő kapcsolatait. Timo Soini finn külügyminiszter ugyanakkor az MTV3 finn kereskedelmi csatornán azt mondta, ha Hillary Clinton demokratapárti elnökjelölt győzött volna, akkor sokkal jobban kiszámíthatóbak lennének az Egyesült Államok jövőbeni cselekedetei. Mostantól ez nem lesz annyira nyilvánvaló – fogalmazott.
Az amerikai elnökválasztás eredménye sokakat aggaszt Svédországban, ahol inkább Hillary Clinton győzelmét szerették volna – hangsúlyozta Stefan Löfven miniszterelnök.
“Úgy vélem, ez a választási eredmény sok embert aggaszt, akárcsak a (tőzsdei) piacokat. Ezzel egy időben felkészültünk erre a helyzetre. Svédország megtesz mindent annak érdekében, hogy jó kapcsolatai legyenek az Egyesült Államokkal, függetlenül attól, ki lesz az elnök”.
A miniszterelnök aggodalommal szólt az Egyesült Államokban kialakult politikai hangulatról. Nem engedhető meg a gyűlölet hangulata. Ez senkinek sem szolgál a javára – tette hozzá Löfven. Gratulált Donald Trump elnökválasztási győzelméhez Abdel-Fattáh Esz-Szíszi egyiptomi elnök, aki egyben reményét fejezte ki, hogy minden szinten fejlődnek majd az amerikai és egyiptomi kapcsolatok, és még szorosabb együttműködés lesz a két ország között, amely elősegíti a közel-keleti béke és stabilitás megteremtésété. Sok sikert kívánt Donald Trump megválasztott amerikai elnöknek az elkövetkező négy évhez Rodrigo Duterte Fülöp-szigeteki elnök, aki korábbak keményen, diplomáciában nem megszokott kifejezéseket használva ostorozta Barack Obama leköszönő amerikai elnököt. Duterte azt mondta, bízik abban, hogy Trump elnökségének ideje alatt tovább fejlődnek a két ország kapcsolatai. Szavait szóvivője tolmácsolta, aki azt is mondta, az amerikai elnökválasztás bizonyítéka annak, hogy tartósak az amerikai életforma és demokratikus rendszer hagyományai.
Clinton elismerte vereségét és gratulált az Egyesült Államok 45. elnökének
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke szerint eljött az idő, hogy az amerikaiak összefogjanak. Miután Hillary Clinton elismerte vereségét és telefonon gratulált Donald Trumpnak, a republikánusok immár megválasztott elnöke megvárta, amíg az elnökséghez szükséges 270 elektori szavazat hivatalosan is megvan, s ezután lépett – családja körében – hívei elé. Mielőtt elmondta volna rövid beszédét, Mike Pence Indiana kormányzója és a leendő alelnök szólt az egybegyűlt ünneplőkhöz. Donald Trump vezető képességeire, erejére és vízióira utalva leszögeze:
Trump vezetésével és elképzeléseivel Amerika ismét nagy lesz. Donald Trump elsőként azt tartotta fontosnak hangsúlyozni, hogy “valamennyi amerikai elnöke leszek és ez nagyon fontos számomra”.
Az Egyesült Államok 45-ik elnöke elmondta, hogy Hillary Clinton felhívta őt telefonon és gratulált “nekünk a győzelmünkhöz”, mire ő is gratulált Clintonnak a kemény választási küzdelemhez. Leszögezte, hogy Clintonnak “hála jár az ország érdekében tett szolgálataiért”. Utalva a választási kampányban eluralkodott mély megosztottságra, a megválasztott elnök kifejtette:
“eljött az ideje, hogy begyógyítsuk a megosztottság sebeit… hogy ismét egymásra találjunk és egységes nép legyünk”.
Ígéretet tett arra, hogy valamennyi amerikai elnöke lesz, azoké is, akik korábban nem támogatták őt, s mindent megtesz azért, hogy velük is szót értsen.
Trump komoly gazdasági változásokat, munkahelyeket ígért, s arra is ígéretet tett, hogy – ahogyan a kampányának jelszava is fogalmazott: – Amerikát ismét naggyá teszi. “Mi mindig Amerika érdekeit helyezzük majd mindenek elé, korrekt tárgyalópartnerek leszünk mindenkivel, a közös platformot keressük majd és nem az ellenségeskedést” – fogalmazott. Kitért arra is – amit egyébként kampánya során többször is hangoztatott – hogy ez nem is kampány volt, hanem inkább egy hihetetlen és nagyszerű mozgalom, amelyet több milliónyi keményen dolgozó és hazáját szerető ember hozott létre és éltetett. “A kampánynak ugyan vége, de mozgalmunk munkája csak most kezdődik” – mondta. S hozzátette: “soha nem foglak benneteket cserben hagyni”. Francia miniszter: Trump nem akadályozhatja meg a klímamegállapodás végrehajtását.
Csütörtökön találkozik utódjával Obama
Barack Obama amerikai elnök is gratulált szerdán utódjának, a republikánus Donald Trumpnak az előző nap tartott elnökválasztáson elért győzelméhez – jelentette a CNN amerikai hírtelevízió. A tájékoztatás szerint a 2017 januárjában leköszönő Obama és a leendő elnök csütörtökön találkozik egymással. A republikánus jelölt helyi idő szerint szerda hajnalban jelentette be, hogy győzelmet aratott az elnökválasztáson, amihez demokrata párti vetélytársa, az Obama által támogatott Hillary Clinton telefonon gratulált neki. Obama a választás éjszakáján megjelent videoüzenetében azt mondta: bármi történjék is, a Nap reggel fel fog kelni, és továbbra is Amerika lesz a Föld legnagyszerűbb országa.
“Láttunk új dolgokat ez alkalommal, de ami nem újdonság, az az, hogy a demokráciánk mindig is harsány és rakoncátlan volt. Voltak már kemény és zsigeri érzelmeket megmozgató választások, de mindig erősebben kerültünk ki belőle”
– vélekedett az amerikai elnök, aki egyúttal egységre szólított fel. “Ne csak republikánusként vagy demokrataként tekintsünk egymásra, hanem amerikai honfitársként. Adjuk meg egymásnak a tiszteletet, bánjunk egymással empátiával és rokonszenvvel, ahogy egy amerikaitól elvárható” – hangoztatta.
Trump nem állhat a klímamegállapodás végrehajtásának útjába
Donald Trump nem akadályozhatja meg a tavaly Párizsban tető alá hozott klímamegállapodás végrehajtását – mondta szerdán Ségolene Royal francia környezetvédelmi miniszter, az amerikai elnökké választott republikános jelölt ez irányú korábbi nyilatkozataira utalva.
“Eddig 103 ország ratifikálta (a klímamegállapodást), amelyek (az üvegházhatású gázok kibocsátásának) hetven százalékáért felelősek. Ellentétben azzal, amit (Trump) mondott, nem mondhatja fel a párizsi megállapodást”
– fogalmazott a francia kormánytag az RTL francia kereskedelmi rádióban. Ségolene Royal volt az ENSZ nemzetközi tárgyalásainak elnöke hétfőig, amikor is a marokkói Marrákesben megkezdődött az ENSZ 22. nemzetközi klímakonferenciája. “A párizsi megállapodás kimondja, hogy három évig nem lehet felmondani” – hangsúlyozta a miniszter.
Pénteken lépett hatályba a tavaly decemberben elfogadott párizsi megállapodás, amely azt a célkitűzést erősítette meg, hogy a Föld légkörének felmelegedését a kötelezettséget vállaló 195 ország 2 Celsius-fok alatt tartja az iparosodás előtti mértékhez képest, és folytatja az arra irányuló erőfeszítéseket, hogy a felmelegedés csak 1,5 fokos legyen. Az egyezmény ratifikáló országok, köztük az Egyesült Államok, a szerződés értelmében négy évig nem mondhatják fel a megállapodást. Az amerikai elnökválasztási kampányban a republikánus jelölt azt mondta, hogy megválasztása esetén eltörli a szerződést, amelynek szavai szerint “nem nagy híve”. Donald Trump a globális felmelegedést “teljes viccnek” nevezte, ami a francia környezetvédelmi miniszter szerint “totális képtelenség”.
“Meg kell duplázni az erőinket a klímaváltozás elleni harcban. Nagyon ébernek kell lennünk és minden olyan kísérletre reagálni kell, amely az egyezmény meggyengítését célozza”
– tette hozzá Ségolene Royal, aki 2007-ben francia elnökjelölt volt. Szerinte az amerikai kampány “nem mutatott szép képet a demokráciából”.
A németek szerint együtt kell működni Donald Trumppal
Németországnak együtt kell működnie Donald Trump megválasztott amerikai elnökkel – hangsúlyozta Volker Kauder, a kormányzó német jobboldali CDU/CSU pártszövetség parlamenti (Bundestag-) frakcióvezetője szerdán. A politikus közleményében kiemelte, hogy a következő években is rendkívül fontos lesz a szoros transzatlanti partneri kapcsolat Németországnak és Európának. A németeket “értékközösség” köti össze az Egyesült Államokkal, és “az új amerikai elnöknek is fel kell ismernie, hogy a jó viszony Európával és Németországgal csak hasznos lehet országának” – tette hozzá. A CDU/CSU-val kormányzó szociáldemokrata párt (SPD) részéről Heiko Maas igazságügyi miniszter Twitter-oldalán azt írta, hogy Donald Trump megválasztásával “nem dől össze a világ, csak még bolondabb lesz”. Cseh külügyminiszter: Trump új szempontokat hozott a politikába
Új szempontokat hozott a politikába Trump
Donald Trump friss széllel és új szempontokkal érkezik a politikába – vélekedett Lubomír Zaorálek cseh külügyminiszter, aki szerdán nyilatkozatban kommentálta az amerikai elnökválasztás eredményét.
“Új szempontokat hozott a politikába, és kapcsolatainkban új szakasz kezdődik. Bízom abban, hogy partnerségünk és szövetségesi viszonyunk folytatódni fog”
– jelentette ki a cseh diplomácia vezetője a közszolgálati televízióban.
Leszögezte: Trump “győzelme a demokratikus választáson megkérdőjelezhetetlen”. Lubomír Zaorálek ugyanakkor úgy látja, hogy az Egyesült Államok és a NATO kapcsolatai a kövekező időszakban bizonyára másképpen alakulnak majd, mint ahogyan az Trumpnak a választási kampányban elhangzott kijelentései alapján várható lenne. Az amerikai választások megmutatták, hogy a hazug média és a “pszeudoelitek” legyőzhetőek – vélekedett a Facebookon közölt nyilatkozatában Jirí Ovcácek, a cseh államfő szóvivője.
“A normális amerikaiak megmutatták nekünk, hogy a hazug média hatalmi konglomerációja és a beképzelt elitek legyőzhetőek”
– áll a bejegyzésben.
Milos Zeman cseh államfő a választások előtt egyike volt azon kevés cseh politikusnak, aki nyíltan kiállt Donald Trump mellett. “Ha amerikai lennék, Donald Trumpra szavaznék” – jelentette ki egy interjúban Milos Zeman.
„Köszönettel tartozunk Hillary Clintonnak”
Trump beszédet mondott hívei előtt a párt választási főhadiszállásán, és beszámolt arról, hogy ő is gratulált Clintonnak, aki – mint fogalmazott – kemény ellenfele volt a kampányban. Hangsúlyozta: “köszönettel tartozunk Hillary Clintonnak mindazért a szolgálatért, amelyet az elmúlt években az amerikai nemzet érdekében tett”. Trump köszönetet mondott híveinek is, és hangsúlyozta:
“Valamennyi amerikai elnöke leszek, ez nagyon fontos nekem.”
A milliárdos üzletemberből lett politikus egységre szólította fel az amerikai nemzetet, republikánusokat és demokratákat egyaránt. “Együtt kell működnünk, egyesülnünk kell” – jelentette ki. Az amerikai nemzet újjáépítését és – mint fogalmazott – az amerikai álom megújítását ígérte. A győztes beszédét alelnökjelöltje, Mike Pence vezette fel, és kijelentette: Donald Trump elnökké választása történelmi jelentőségű, és azt jelenti, hogy vezetésével és elképzeléseivel Amerika ismét nagy lesz. Hozzátette, hogy a szavazással az amerikai nép mondott véleményt. Ezt megelőzően mind a CNN, mind a Fox News hírtévé, az AP hírügynökség és az NPR amerikai közszolgálati rádió jelentette, hogy a részeredmények alapján számolt előrejelzés szerint Trump győzött. Paul Ryan, az amerikai képviselőház republikánus párti elnöke nem várta meg ezeket az előrejelzéseket a Trumpnak és Pence alelnöknek szóló gratulációval, noha korábban nem volt felhőtlen a viszonya a New York-i üzletemberrel. A wisconsini politikus még az éjjel telefonon felhívta őket. Hajnalra kiderült, hogy a törvényhozási választásokon a képviselőházban a republikánusoknak sikerült megőrizniük a többséget, és a demokratáknak a szenátusban sem sikerült áttörést elérniük, a republikánus többség ott is megmaradt. Az AP amerikai hírügynökség által közölt részeredmények szerint a republikánusok többsége a képviselőházban a jelenlegi 247 mandátumról 218-ra csökken, de ez is elég, hogy megőrizzék uralmukat a képviselőházban, ahol hat éve többségben vannak. A képviselőház mind a 435 tagját most választották meg. A 100 tagú szenátus 34 tagját választották meg az elnökválasztással párhuzamosan. Jelenleg mindkét házban a republikánusok vannak többségben, és ez valószínűleg így is marad, mert ha a demokraták ki is tudják egyenlíteni a jelenlegi 54-46-os republikánus többséget a szenátusban, szavazategyenlőség esetén a felsőház elnöki posztját is betöltő alelnök voksa dönt. A szenátorokat hat, a képviselőház tagjait pedig két évre választják.
Orbán Viktor és Szijjártó Péter is gratulált Trumpnak
A magyar kormány gratulál Donald Trump elnökválasztási győzelméhez, Magyarország készen áll az együttműködésre. Szijjártó Péter közleményében azt írta, az amerikai emberek döntöttek, a demokrácia megerősödve került ki a nem mindennapi választási kampányból. A miniszter úgy fogalmazott, kétségtelen, hogy mind a világgazdaságban, mind pedig a világpolitikában új korszak zajlik, amely történelmi kihívások elé állítja az egész világot. Ezen kihívások legyőzéséhez új és bátor megközelítésekre, új és innovatív politikákra van szükség. Magyarország készen áll az együttműködésre – írta Szijjártó Péter közleményében. Orbán Viktor miniszterelnök is gratulált a Facebook közösségi oldalon szerda reggel Donald Trump győzelméhez az amerikai elnökválasztáson. A kormányfő angol nyelven közzétett üzenetében azt írta: micsoda nagyszerű hír, a demokrácia még mindig él.
„A Brexit után USAexit!”
Mindeközben Traian Basescu volt román államfő az EU-ból való kilépés mellett döntő brit népszavazáshoz hasonlította szerda reggel Donald Trump valószínűsíthető győzelmét.
“A Brexit után USAexit! Túl sok ez a megcsontosodott Európai Uniónak, amelynek meg kell értenie egy alapvető dolgot: vagy gyorsan megváltozik a politikusok azonnali cselekedetei révén, vagy a népeink fogják megváltoztatni, úgy. ahogy a britek és amerikaiak tették” – írta Facebook-oldalán a jobboldali politikus, aki tíz évig volt Románia elnöke.
Floridában váratlanul jó számokat hozott Trump
Az első, még bőven az urnazárás előtt készített exit poll Clinton győzelmét vetítette előre, és a részadatok – a kisebbségi szavazók részvételi hajlandósága, Clinton támogatottsága a felsőfokú végzettségűek között – mind a demokrata jelölt számára voltak biztatóak. Az első eredmények alapján se volt még okuk aggódni a demokratáknak, aztán Floridában Trump váratlanul jó számokat kezdett hozni. Voltak megyék, ahol még egyetlen republikánus jelöltre se szavaztak annyian, mint most Trumpra. Ez alapján már sejteni lehetett, hogy a közvélemény-kutatások általában is alul becsülhették a korábbi választásokon kevésbé aktív, iskolázatlan fehér választók részvételi hajlandóságát. Már ezt sejtette, hogy két nagyon fontos északkeleti államban, Michiganben és Pennsylvaniában is gondjai adódhatnak Clintonnak.
Volt is miért aggódniuk a demokratáknak
Már az első adatok nagyon aggasztóak lehettek a demokratáknak, Wayne megyében, ahol Detroit is van, Clinton csak 10-12 százalékponttal vezetett, miközben négy éve Barack Obama 73:27 arányban nyert itt Mitt Romney ellen. Ahogy az is aggasztó volt, hogy Clinton 50 százalékos feldolgozottságnál csak 4 százalékponttal vezetett, pedig ebben az államban hagyományosan a demokrata körzetekből futnak be hamarabb az eredmények. Amikor pedig eldőlt, hogy Floridában Trump nyer, már tudni lehetett, hogy Michigan és Pennsylvania megszerzése nélkül Clinton nem nyerhet. Nem is nyert, Trump győzelme Floridában és Pennsylvaniában eldöntötte a választást. Így az, hogy még a szintén viszonylag stabilan Clintonnak jósolt Wisconsinban is nyerésre áll – ami az állam demográfiai sajátosságai és a hasonló demográfiájú államok eredményei alapján igazából nem is annyira meglepő – már nem osztott-szorzott.
PS-összeállítás
Vezetőkép: AFP
Facebook
Twitter
YouTube
RSS