Tisztességtelen az árfolyamrés – a vételi és az eladási árfolyamok alkalmazása -, mert ezzel szemben nem áll a fogyasztónak közvetlenül nyújtott szolgáltatás, és alkalmazásuk gazdasági indoka a fogyasztó számára nem érthető, nem átlátható – állapította meg a Kúria hétfői jogegységi döntésében.
Az árfolyamrés ügyében a Kúria lényegében megerősítette két héttel ezelőtti, konkrét ügyben született ítéletét. Eszerint az árfolyamrés mögött nem áll szolgáltatás, ezért tisztességtelen az alkalmazása.
Ugyanakkor a Kúria leszögezte: pusztán azért, mert az árfolyamkockázatot az ügyfél viseli, nem tisztességtelen a devizahiteles szerződés. Ez a szerződés fő tárgya (a “főszolgáltatás”, ezért nem lehet tisztességtelen).
A legfelsőbb bírói tanács testülete arról is döntött, hogy az egyoldalú szerződésmódosítás és az árfolyamkockázat csak akkor tisztességtelen ha a pénzintézet nem tájékoztatta az ügyfelet megfelelően a kockázatokra, amit viszont az ügyfélnek kell bizonyítani.
A jogegységi döntés nem a bankokra vonatkozik, nem lehet visszamenőleges hatálya. A döntés a bíróságok számára nyújt mankót, hogy a konkrét döntésekhez használják fel a határozatot. Ezt követően minden esetben a bíróságok mérlegelési feladata, hogy az adott kérdésben döntést hozzon. A jelenlegi helyzetben a Kúria olyan iránymutatást tudott adni, ami a jövőben lezárandó ügyekben alkalmazandó. Minden egyes ügyben vizsgálni kell a jogalapot, illetve az esetleges elévülést – mondta Simonné dr. Gombos Katalin, a Kúria Polgári Kollégiumának sajtószóvivője. A Kúria idáig mehetett el, ennél általánosabb szabályozást a kormányzat hozhat – figyelembevéve a Kúria döntéseit.
Dr. Wellmann György, a Kúria Polgári Kollégiumának elnöke szerint a mai döntés második pontja, tehát az egyoldalú szerződésmódosítások tisztességtelenségének meghatározása messze a legnagyobb hatású. Wellmann szerint nagyon kevés szerződéses feltétel fog ezeknek megfelelni. Emiatt pedig a bankok akár több százmilliárdot is veszíthetnek.
Forrás: MTI/Index/privátbankár.hu
Fotó: Piac és Profit
Facebook
Twitter
YouTube
RSS