Újabb ukrán eredetű kiberbűnözői csoportra csapott le a magyar rendőrség. Ezúttal is Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében számolták fel az online banki csalásokra szakosodott bandát. Eddig tizenhét gyanúsított ellen indítottak büntetőeljárást. Két ukrán és két magyar gyanúsítottat letartóztatott a bíróság. A Mátrix Projekt tovább dübörög.
Országszerte dübörög a rendőrség Mátrix Projektje. Újabb online banki csalásokra szakosodott, ukrán eredetű kiberbűnözői bandát számoltak fel, ezúttal Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében. Az ukránok különösen aktívak a kiberbűnözésben.
Információs rendszer felhasználásával elkövetett csalás bűntett, valamint pénzmosás bűntett megalapozott gyanúja miatt folytat eljárást a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Rendőr-főkapitányság Gazdaságvédelmi Osztálya. A nyomozók a 2023 áprilisában elrendelt nyomozás során eddig 17 elkövetőt hallgattak ki, közülük négyen, két ukrán és két magyar állampolgárságú férfi letartóztatásban, hárman bűnügyi felügyelet alatt vannak, tízen szabadlábon védekezhetnek.
Mi a tipikus kiberbűnözői módszer?
A szervezetten működő csoport tagjainak módszere az volt, hogy banki ügyintézőnek adva ki magukat felhívták a kiszemelt számlatulajdonosokat, és közölték velük, hogy gyanús tranzakciót észleltek a számlájukon. Rávették őket arra, hogy töltsék le és telepítsék az AnyDesk szoftvert, amely lehetővé teszi számítógépük és így bankszámlájuk távoli elérését. Miután így az elkövetők már hozzáfértek áldozataik adataihoz, átvették számlájuk felett az irányítást, és alkalmanként több millió, egyes esetekben több tízmillió forintot vagy devizát utaltak át hozzájuk köthető bankszámlákra. Az átutalás után ATM-ekből szinte azonnal leemelték a pénzt, még mielőtt a tulajdonosok rájöttek volna a csalásra, és letiltották volna a tranzakciót.
A nyomozás adatai szerint minden elkövetőnek megvolt a maga szerepe a bűncselekményekben: a pénzintézetek nevében telefonálóknak, valamint a társaiknak, akik beszerveztek olyanokat, akik némi részesedés ellenében rendelkezésükre bocsátották a bankszámlájukat, amelyekre átutalhatták a csalárd módon megszerzett pénzt, és akik még arra is hajlandóak voltak, hogy a pénzt felvegyék és átadják nekik.
Több százmillió forintos kárt okoztak
Az adott ügyben jelenleg 13 károsult magánszemély és gazdasági társaság szerepel sértettként, a bűnbanda által kicsalt pénz eddig ismert összege pedig meghaladja a 200 millió forintot. Az eljárás további részében várhatóan a gyanúsítottak és a sértettek száma, és azzal együtt a kicsalt pénz összege is gyarapodni fog. A nyomozók a gyanúsítottaktól két nagy értékű személygépkocsit és több millió forintot foglaltak le a vagyonvisszaszerzés keretében, valamint 64 millió forint átutalását sikerült banki tranzakcióval megakadályozniuk.
Ismeretes, az online csalások elkövetői az idei év első tíz hónapjában mintegy 9 milliárd forint kárt okoztak. Erről Töreki Sándor vezérőrnagy, a bűnügyi országos rendőrfőkapitány-helyettes beszélt legutóbb. Mint mondta, a rendőri eljárásban regisztrált csalások kategóriájában az elmúlt időszakban az online térben elkövetett jogsértések száma emelkedett a legnagyobb mértékben. A 2021-es évhez képest 2022-ben megduplázódott az esetek száma, míg a 2019-es adatokhoz képest 132 százalékos az emelkedés. Ugyancsak jelentős emelkedés tapasztalható az előző évhez képest az egyéb, kibertérben történt bűncselekmények körében és az ehhez kapcsolódó pénzmosás esetében is. Az év első tíz hónapjában 9515 esetben regisztráltak online csalást a rendőrségen, ugyanekkor 15 ezer regisztrált bűncselekményt történt a kibertérben.
Álprofilon kereskedett, de jött a Mátrix Projekt
Egy 32 éves nő könnyű pénzszerzési lehetőségen gondolkodott, így tért a bűn útjára, az online csalás világába. Álprofilt szerkesztett, a remélt zsákmányt pedig nem a saját, hanem egy 52 éves barátnője számlájára utaltatta, akit mindenbe beavatott. A meghirdetett tárgyakkal az eladó soha nem rendelkezett, így módja sem volt a postázásra. A barátnő később már azt is megengedte, hogy a 32 éves nő belépjen az ő online bankjába, és a csalás során érkezett pénzt továbbutalja magának. És hogy hogyan akadtak az elkövetők nyomára? Egy tatai sértett feljelentést tett, a nyomozók pedig azonosították és elfogták az elkövetőket. A 32 éves nő ellen csalás, 52 éves társa ellen pedig pénzmosás miatt indult büntetőeljárás.
A rendőrség a Mátrix Projekt keretében kiemelt figyelmet fordít az online térben elkövetett csalások felderítésére. Az ilyen bűncselekmények megelőzéséről hasznos információkat, aktualitásokat, tanácsokat a KiberPajzs oldalán találnak.
Kiemelt videó: Kiberbűnözőket fogtak el Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében (Forrás: police.hu)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS