A német külügyminiszter aggódik a világ jövője miatt Trump elnöksége alatt, a távozó CIA igazgató pedig dühös rá. Donald Trump beiktatása félelmetes indulatokat váltott ki a liberális pártok hívei között, sokan nem tudják fékezni csalódottság miatt érzett dühüket, akad, aki visítozik, mások kirakatokat törnek be. A nővédő szervezetek közül pedig néhányan úgy gondolják, a tüntetéseket már most el kell kezdeni, hogy Donald Trump mondjon le az elnöki tisztségről.
Donald Trump amerikai elnök beiktatásával végleg véget ért a huszadik század régi világa – írta a német Bild am Sonntag című lap vasárnapi számában megjelent cikkében Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter. Steinmeier, akit valószínűleg hamarosan köztársasági elnökké választanak, úgy véli: a világnak zavaros időkre kell felkészülnie.
Hogy a holnap világa hogy fog kinézni, az még nem dőlt el, teljesen nyitott”
– írta a német diplomácia szociáldemokrata vezetője. Steinmeier szerint jelenleg a globális rendezetlenség új korszakában vagyunk, s ezért sok forog kockán. A német külügyminiszter világossá tette, hogy Berlin párbeszédre fog törekedni az új amerikai kormányzattal.
Szomorú és dühös a leköszönő CIA – igazgató
Az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) leköszönő igazgatója – szavai szerint – “mélységesen szomorú és dühös” Donald Trump elnökre azért, amit látogatásakor mondott. John Brennan szóvivője útján nyilvánosságra hozott közleményében kifejtette:
“Donald Trumpnak nagyon szégyellnie kellene magát”.
Szerinte ugyanis Trump elnök túl sokat beszélt önmagáról és túlságosan is magasztalta magát. Donald Trump – aki Mike Pence alelnökkel együtt tett látogatást a CIA Virginia állambeli Langleyben lévő központjában szombaton – látogatásakor elöljáróban támogatásáról biztosította a CIA munkatársait.
Ezt követően hosszasan azt fejtegette, hogy hányan voltak a pénteki beiktatási ünnepségen, miképpen számolt be erről “a tisztességtelen média”, amely szerinte a valósnál kevesebb jelenlévőről tudósított. A hírszerzőknek hangsúlyozta, hogy “ezer százalékig mögöttetek állok”. Majd hozzátette:
Annak oka, hogy éppen ide látogattam először az az, hogy háborúban állok a médiával. A földkerekség legtisztességtelenebb emberei között vannak. Igaz? És valamiképpen azt a benyomást keltették, mintha nekem vitám lenne a hírszerzői közösséggel”.
Trump gyors vizitjét egyes elemzők azzal magyarázták, hogy az elnök feladatai között elsőként szerette volna helyreállítani a hírszerzés és közte lévő rossz viszonyt.
Érkezésekor Meroe Park, aki az átmenti időszakban irányítja az ügynökséget, rövid köszöntő beszédében hangsúlyozta is: “a CIA viszonya a mindenkori elnökkel alapvető fontosságú a nemzet ereje és biztonsága számára”. Válaszában Mike Pence – még mielőtt Trump beszélni kezdett volna – az új adminisztráció teljes támogatásáról biztosította a hírszerzői közösséget.
Magyarország megerősítette helyét az új amerikai republikánus kormányzat geostratégiai térképén
Donald Trump amerikai elnök tanácsadói is részt vettek szombaton a magyar nagykövetség Trump beiktatása alkalmából rendezett ünnepségén. A washingtoni magyar nagykövetség – csakúgy, mint például az Egyesült Királyság, Franciaország vagy Kuvait diplomáciai képviselete – a nagykövetség új épületében – ünnepséget és Ádám György zongoraművész részvételével koncertet rendezett Donald Trump beiktatása alkalmából.
A rendezvényen befolyásos republikánus politikusok jelentek meg és mondtak rövid beszédet. Jelen volt és beszédet mondott – mások mellett – Mike Coffman, coloradói képviselő, a törvényhozás magyar-amerikai lobbicsoportjának prominens tagja, Steve King, iowai képviselő, a kaliforniai Devin Nunes, a képviselőház hírszerzési bizottságának elnöke és Donald Trump hatalomátadást bonyolító csapatának alenöke, vagy Marsha Blackburn, Tennessee képviselőnője, aki szintén a hatalomátadást bonyolító csapat alelnöke volt.
Több politikus pedig – így például Mike Pompeo, a CIA várható vezetője, vagy a floridai Dennis Ross – a munkatársával képviseltette magát a rendezvényen. Magyar részről Megyesy Jenő, Orbán Viktor miniszterelnök külpolitikai főtanácsadója, Perényi Zsigmond a miniszterelnöki hivatal helyettes államtitkára, Kumin Ferenc New York-i főkonzul és az éppen Washingtonban tartózkodó magyar parlamenti küldöttség tagjai, Mesterházy Attila, Firtl Mátyás, Szakács László és Velez Árpád vett részt.
Szemerkényi Réka, Magyarország washingtoni nagykövete hangsúlyozta: a rendezvénnyel, illetve az új elnök beiktatásával végleg lezárható az a korszak, amelyben Magyarországnak a magyar-amerikai kapcsolatokban “fantomok ellen” kellett küzdenie. A szombati rendezvénnyel – tette hozzá a nagykövet – “Magyarország megerősítette helyét az új amerikai republikánus kormányzat geostratégiai térképén”.
Nagy várakozással nézünk Donald Trump elnöksége elé – mondta a PestiSrácok.hu-nak Bayer Zsolt író, publicista a budapesti Szabadság téren, az amerikai nagykövetség előtt rendezett péntek esti beiktatási ünnepségen, amit portálunk élőben közvetített. Bayer hozzátette: “a demokrata külügyi apparátus olyan mérhetetlenül gyűlölte Orbán Viktor kormányát, hogy ellehetetlenült minden normális kapcsolat. E most alapvetően meg fog változni.” Az ünnepség végén átmentünk a tér túloldalára, az Obama-búcsúztatóra is, az ott készült videóanyagunkat ide kattintva tekinthetik meg.
Visítozó női jogvédők
Egy nyugdíjas ügyvédnő lelkesen kampányolt Hillary Clinton mellett abban reménykedve, hogy az USA 45-ik elnöke nő lesz. Mint tudjuk, nem így történt, rögtön el is kezdett szervezni tüntetést Trump ellen.
Több női szervezet is tüntetésbe kezdett Trump nőkkel kapcsolatos korábbi kijelentései miatt: Londonban több mit tizennégyezren vettek részt a megmozduláson, hogy jelezzék „megőrzik a szabadságot a demokrácia szellemében”.
PestiSrácok.hu – összefoglaló MTI alapján, Fotó: La Figaro
Facebook
Twitter
YouTube
RSS