„A meggyőződésemet követem, úgyhogy nincsenek lelkiismereti problémáim” – mondta el Dúró Dóra a Jobbik néppártosodásáról a Magyar Narancsnak adott interjújában. A párt értelmiségi holdudvarának építője szerint nincs kapcsolat a Jobbik és Simicska Lajos között.
Dúró Dóra szerint nem lehet a politikusokat „radikális, nem radikális” kategóriákba sorolni, mert ez túlzott leegyszerűsítése a dolgoknak. „Van olyan kérdés, amiben radikális vagyok, van, amiben egyáltalán nem” – jelentette ki. A néppártosodás azért kell, hogy a Jobbik a társadalom egészét képviselhesse, és a politikusnak ezzel nincsen problémája.
Radikálisabb megnyilvánulásaiban is a párt politikáját képviselni, de véleménye szerint az sem baj, ha valaki „magánvéleményét fogalmazza meg, akár a párt álláspontjával ellentétesen is”. „Fontos, hogy a saját meggyőződésemet is érvényre juttassam, de azt nem érezném helyesnek, hogy ellene kommunikáljak a Jobbik hivatalos álláspontjának” – fejtette ki Dúró Dóra. Szerinte a pártnak egységet kell képviselnie, a többség véleményét.
A CEU-ügyről elmondta, hogy véleménye szerint égetőbb problémák is vannak: többek között tíz éve nem növekedtek a hallgatói tanulmányi ösztöndíjak, a társadalmi mobilitás csatornái szűkülnek, az államilag finanszírozott helyek száma pedig csökken. „Majd ha ezeket megoldottuk, lehet a CEU-ról is beszélni.”
A Fidesz civiltörvényét azért nem támogatták, mert „szakmaiatlan”, és „leegyszerűsítve és primitív módon” próbálta megoldani a problémát, továbbá hagyott egy kiskaput is: „ha egy külföldi állampolgár bejegyez egy szervezetet Magyarországon, és itt tölti fel pénzzel, arra nem vonatkozik a törvény”.
Morvai Krisztina mellett azért állt ki, mert „Magyarország legkarizmatikusabb politikusnőjének” tartja. „Száz százalékban emberi gesztusnak szántam, tudtam, hogy lesz, aki politikai tettként fogja értelmezni”.
Férje, Novák Előd távozásáról a pártból azt mondta: „nagyon méltatlannak tartottam, amit vele tettek, akkor ezt nehezen éltem meg.” Végül azonban pont férje biztatására maradt a Jobbik tagja, ugyanis Novák Előd „a Jobbikot saját gyermekének tekinti, még ha csalódást is okozott neki”.
Dúró Dóra szerint a radikalizmust nem lehet szembeállítani a néppártosodással, mert az utóbbi „nem tartalmi változásokat jelent, hanem inkább stílusváltást”. Azért hozzátette: „nem tagadom, vannak tartalmi változások is”. Ha nem is tud minddel azonosulni, fontosnak tartja, hogy ezeket a vitákat belül folytassák le, „nem szeretnék kifelé más álláspontot képviselni, mint a párt álláspontja”.
Arról, hogy mi lesz az Állami Számvevőszék által kiszabott büntetéssel, elmondta, hogy nem fogják elkezdeni a részletfizetést, mert az eljárás „abszurd”, és az ügyészség is kimondta, hogy „az ÁSZ hazudott a Jobbikról, nem is akadályoztuk semmivel a munkavégzésüket”. Dúró Dóra szerint a büntetés miatt indított közösségi finanszírozás-kampány alatt Simicska nem küldött nekik pénzt, de pontosan nem tudja, ugyanis „nincs rálátásom a több mint hatezer adományozó nevére”.
Véleménye szerint a Jobbik esetleges kormányzását a szlogenjük fogja jellemezni: „magyar szívvel, józan ésszel, tiszta kézzel”. Az ország versenyképességének növelése érdekében először a korrupciót szorítanák vissza, „és ami a legfontosabb, hogy a társadalom egészét kell képviselni, nem csak a Fidesznek kedves brancsot”.
Budapest 6. választókerületében indul Dúró Dóra a képviselői posztért, ez a 8. és 9. kerület egy részét fedi le. „Meg kell erősíteni a közbiztonságot és a köztisztaságot, rendezni kell a lakáshelyzetet, fel kell számolni a szegénységet, meg kell szüntetni a szegregációt” – sorolta terveit a politikus. Korábban benyújtott a ferencvárosi önkormányzathoz egy tervezetet, hogy csak erkölcsi bizonyítvánnyal lehessen bérlakáshoz jutni. „Minden egyes kérdésben kirekesztünk valakit, mert nem jut mindenkinek lakás. Miért ne élvezzen előnyt az, aki büntetlen előéletű?”
A Jobbik értelmiségi holdudvarának építéséről elmondta, hogy ugyan 2016-ban emiatt mondott le a francióvezető-helyettesi posztjáról, de már 2014 óta ezen dolgozik. „Ez az egyik legszínesebb része az életemnek, nagyon sok nemzeti érzelmű és színes gondolkodású embert megismertem.” Úgy látja, hogy az értelmiség fél a Fidesz bosszújától, ezért sokan nem merik vállalni, hogy nyíltan a Jobbik holdudvarába tartozzanak. „Több százan vannak” – jelentette ki Dúró Dóra.
A teljes interjú a Magyar Narancs csütörtöki számában olvasható!
Facebook
Twitter
YouTube
RSS