Csaknem 1200 kilométeren van árvízvédelmi készültség Magyarországon, a Duna Budapestnél csütörtökön tetőzik – tájékoztatta az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) szóvivője kedden az MTI-t. Másodfokúra emelte az árvízvédelmi készültséget a Buda-észak árvízvédelmi szakaszon Karácsony Gergely főpolgármester kedden délután. Az árvízveszély miatt lezárták a budai és a pesti – több helyen várhatóan kedden víz alá kerülő – alsó rakpartot a járműforgalom elől. Közben rettegnek a Római-parton élők, a helyiek úgy érzik, magukra hagyták őket, saját zsebükből kénytelenek fizetni a védekezést. Tartanak tőle, hogy a homokzsákjaik nem nyújtanak kellő biztonságot az árvíz ellen és egyetértenek abban, hogy gátat kellene építeni a biztonságuk érdekében – minderről a Metropol írt részletesen, a lap felidézte, hogy a Római-parti gát megépítése eddig mindig a politikusok szintjén bukott el.
Cikkünket frissítjük!
Másodfokúra emelte az árvízvédelmi készültséget a Buda-észak árvízvédelmi szakaszon Karácsony Gergely főpolgármester kedden délután – tájékoztatta a Főpolgármesteri Hivatal az MTI-t. A közlemény szerint az ár- és belvízi védekezés fővárosi operatív feladatait ellátó Fővárosi Csatornázási Művek Zrt. azért tett javaslatot az érintett szakaszon az árvízvédelmi készültség fokozatának emelésére, mert a vízállás kedden délután várhatóan eléri a II. fokozat elrendeléséhez szükséges szintet, valamint december 28-án hajnalig további áradás várható. Tekintettel a II. fokozatú készültség elrendelésére, a Fővárosi Csatornázási Műveknél operatív törzs kezd működni.
A budai és a pesti alsó rakpartot már hétfőn lezárták a gépjárműforgalom elől. A Fővárosi Önkormányzati Rendészet Igazgatóság (FÖRI) a lezárt alsó rakparton hagyott járművek üzembentartóival megpróbálta felvenni a kapcsolatot a gépjárműnyilvántartásba bejegyzett telefonos elérhetőségen. Ennek sikertelensége esetén a FÖRI a katasztrófavédelem segítségével a lezárt budai és pesti rakparton hagyott gépjárműveket biztonságos közterületi parkolóhelyre szállította.
Az intézkedés a járművek épségének megóvása érdekében történt, azzal kapcsolatban a tulajdonosoknak nincs fizetési kötelezettsége – jelezte a Főpolgármesteri Hivatal. Az elszállított autók üzembentartói a Fővárosi Ügyeleti és Irányító Központ 0-24 órában hívható 301-7500-ás telefonszámán, vagy a fori.hu/elszallitott-jarmuvek/ honlapon kaphatnak felvilágosítást járművük pontos elhelyezéséről.
A jelenlegi előrejelzések alapján legkorábban december 30-án reggel nyithatják meg az alsó rakpartokat a gépjárműforgalom előtt, ennek pontos időpontjáról az árvízi helyzet alakulásának függvényében, később születik döntés.
A Fővárosi Csatornázási Művek és a Fővárosi Vízművek megtesz minden szükséges intézkedést, hogy Budapest vízellátásában és a szennyvíz-szolgáltatásban ne okozzon fennakadást az áradás
– áll a közleményben.
A Duna emelkedő vízállása miatt veszélyes a lezárt budai és pesti alsó rakparton tartózkodni – figyelmeztetett a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) kedden a rendőrség honlapján. Külön kiemelték, hogy a rakpartokon gyalogosok sem tartózkodhatnak, mert veszélyes. Az Országos Vízügyi Főigazgatóság tájékoztatása szerint a rakpart magasságát (645 centiméter) kedden napközben, délután éri el a Duna. Budapestnél kedden 10 órakor 636 centiméteres vízszintet mértek, a tetőzés csütörtök hajnalban, reggel várható 680 centiméter körüli értékkel. A számítások szerint pénteken kerülhet a vízállás a rakpart szintje alá.
A tömegközlekedésben is változás várható: a 15-ös autóbusz terelve közlekedik, nem érinti a Fővám tér M megállót a Boráros tér H felé a Duna magas vízállása miatt.
Rettegnek a Római-parton élő emberek
Egyre emelkedik a Duna vízszintje a Római- parton, otthonok vannak veszélyben, a járda, a játszótér is víz alatt van. Mindeközben a polgármester plakátról mosolyog vissza a lakókra, tenni viszont nem tesz semmit – minderről a Metropol írt. A lapnak a helyiek arra panaszkodtak, hogy későn szóltak nekik arról, milyen súlyos az árvízvédelmi helyzet, így attól tartanak, “mindenük odalesz”. A lap felidézi, hogy a Római-parti gát kérdése eddig mindig a politikusok szintjén bukott el. Mint ismert,
- Demszky Gábor 16 tervet készített a Dunapart és a Királyok útja – Nánási út között elterülő 200 méteres szakaszra, de itt megállt a tudomány.
- Karácsony Gergely 2 ezer embert, 70 hektárt és 4-500 milliárd forintnyi vagyonértéket tol bele a Dunába azzal, hogy védelem nélkül hagyja a partot, mivel csak a Királyok útja-Nánási út mentén akar gátat építeni.
- Kerpel-Fronius Gábor főpolgármester-helyettes kollégája azt mondta a Római-parton élőknek, hogy a Királyok útja-Nánási út mentén épülő új gátnál majd biztosítanak számukra létrát a meneküléshez…
- Tüttő Kata főpolgármester-helyettes azt tanácsolta a helyieknek, hogy ha el akarják kerülni a katasztrófát –ami rendszeresen sújtja őket–, akkor induljanak a választáson és nyerjenek. Akkor majd ott épül meg a gát, ahol ők akarják…
- Amikor arról kérdeztük Szabó Tímea parlamenti képviselőt, hogy hagyhat magára 2 ezer embert, válaszra sem méltatott. Csak gunyorosan mosolygott a nyomorunkon… – olvasható a Metropol cikkében.
„Nem készültséget kellett volna hirdetni, hanem felkészülni”
A helyiek úgy érzik, hogy magukra hagyták őket, saját zsebükből kénytelenek fizetni a védekezést. Tartanak tőle, hogy a homokzsákjaik nem nyújtanak kellő biztonságot az árvíz ellen és egyetértenek abban, hogy gátat kellene építeni a biztonságuk érdekében.
„Kellemes ünnepeket és boldog új évet kívánok” – üzeni mosolyogva Óbuda-Békásmegyer polgármestere, dr. Kiss László a Római-parton kihelyezett plakátjain. A lakosoknak azonban homokzsákok pakolásával kell tölteniük az ünnepeket és rettegnek, hiszen bármikor elöntheti a víz az otthonukat.
Egy kicsit későn szóltak arról, hogy árvíz van, szép kis karácsony ez. Ha a víz csak tíz centire is bejut ezekbe a régi házakba, akkor három évig vizesek a falak
– mondta a Metropolnak Miklós László, aki a csónakházát próbálja menteni a víz elől.
Autókat kellett kimenteni a vízből Győrnél
Autókat mentettek a tűzoltók a megáradt Rábából Győrben, a Petőfi híd alatti parkoló területéről hétfő délután. A tűzoltóknak a rendőrség kérésére négy autót kellett a víz alatt álló parkolóból kimenteni. A folyó áradása miatt a GYŐR-SZOL Győri Közszolgáltató és Vagyongazdálkodó Zrt. a cég honlapján is közzétett közleményben jelezte, hogy szombaton este lezárja a Petőfi híd alatti és melletti ingyenes parkolót, és kérte a még ott parkoló gépkocsik tulajdonosait, minél előbb hagyják el a területet. Azonban néhány autós ennek nem tett eleget, ezért gépkocsijaikat a tűzoltóknak kellett kimenteni a parkolóból. A parkolót az árhullám levonulását és a takarítási munkálatok elvégzését követően fogják ismét megnyitni.
Kiöntött a Duna, elérte az árvíz Esztergomot: csaknem 1200 kilométeren van készültség
Csaknem 1200 kilométeren van árvízvédelmi készültség Magyarországon, a Duna Budapestnél csütörtökön tetőzik – tájékoztatta az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) szóvivője kedden az MTI-t. Siklós Gabriella ismertette: a csapadékos időjárás miatt a Dunán és mellékfolyóin árhullámok vonulnak le. A Duna Nagybajcsnál hétfőn 18 óra körül tetőzött 612 centiméteres vízállással, Gönyűnél pedig 19-22 óra körül 558 centiméterrel. Az árhullám tetőzése Komárom közelében jár. A legfrissebb előrejelzések szerint a Vág folyó, amely Komáromnál folyik bele a Dunába, a vártnál több vizet hoz, ezért a Komárom alatti szakaszokon magasabb tetőzések és lassabb apadás várható.
Esztergomnál kedden 10 órakor 570 centiméter volt a vízállás, szerdán várható a tetőzés 580 centiméter körüli szinten.
Budapestnél kedden 10 órakor 636 centiméteres vízszintet mértek, a tetőzés 680 centiméter körül várható csütörtök hajnalban, reggel. A rakpart magasságát (645 centiméter) kedden napközben, délután éri el a folyó. A számítások szerint a rakpart szintje alá pénteken kerülhet a vízállás.
Baján a tetőzés 810 centiméter körül várható pénteken-szombaton. Szintén árhullám vonul le a Lajtán, Mosonmagyaróvárnál kedd hajnalban elsőfokú készültség volt érvényben. Itt is további áradás várható szerdai, a másodfokú szinthez közeli tetőzéssel – jelezte az OVF. A Rába Körmendnél vasárnap, december 24-én este tetőzött 365 centiméterrel, Sárváron előreláthatólag kedden napközben tetőzik a folyó, készültségi fokozat alatti szinten.
Győrnél jelenleg első fok feletti, 552 centiméteres vízállást mérnek, további jelentős emelkedés itt már nem valószínű.
Az Ipolyon hétfőn újabb árhullám érkezett, amely jelenleg Nógrádszakálnál tetőzik 279 centiméteres vízállással. Az Ipoly Ipolytölgyesnél előreláthatólag szerdán, kevéssel a másodfok felett tetőzik.
A Tiszán folytatódik az árhullám levonulása, a tetőzés már elhagyta a folyó hazai szakaszát. Jelenleg még első fok feletti vízállásokat mérnek Kiskörénél és Szolnoknál. A továbbiakban a lassú apadást vízszintemelkedések törik meg, döntően a Szamoson érkező kisebb árhullám hatására. Így a Közép-Tiszán újra első fok fölötti vízállások várhatóak. A Tisza több mellékfolyóján is vízszintemelkedések indultak meg a lehullott csapadék és a hóolvadás hatására. Ezért a következő napokban újra árvédelmi fokozatot megközelítő vagy azt meghaladó vízállás fordulhat elő a Krasznán, a Túron, a Bodrogon, illetve a Zagyva-Tarna és a Körösök vízrendszerén
– közölte az OVF.
Az árvíz az ország több pontján is fennakadásokat okozott, amint az az alábbi galériában látható:
Forrás: MTI, Videa; Fotó: MTI/Krizsán Csaba
Facebook
Twitter
YouTube
RSS