Eddig több mint kétszáz vállalkozás igényelte munkavállalóinak jelentős része után az április közepétől elérhető állami bértámogatást. A kutatás-fejlesztés (K+F) területén dolgozók után külön erre a területre szabott bértámogatást pedig több mint 130 cég vette igénybe – írja a Magyar Nemzet.
A lap azt írja, hogy a következő időszakban ez a szám megsokszorozódhat, mivel tegnap óta érhető el a korábbinál jóval egyszerűbb, kevesebb adminisztrációval járó igénylés. Mészáros Melinda, a Liga Szakszervezetek elnöke a Magyar Nemzet megkeresésre elmondta, hogy az igénylő cégek legtöbbje hazai kis- és középvállalkozás, így az már látható, hogy az intézkedés hozzájárul az itthoni vállalkozások talpon maradásához. Mészáros kiemelte:
a tapasztalatok szerint sok cég annak ellenére is az adminisztrációtól tart, hogy az nem bonyolult. Az elnök bízik abban, hogy minél több vállalkozás él a lehetőséggel. A szakszervezet mindenkit arra kér, ne ijedjen meg az igényléstől.
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium tájékoztatása szerint a már új, módosított, egyoldalas formanyomtatványt kell kitöltenie a munkaadónak és a munkavállalónak, így egyszerűen kérvényezhető a támogatás. A módosításokat a folyamatban lévő eljárásokban is alkalmazni kell, ugyanakkor az ügyintézési határidő a rendelet hatálybalépésének napjával újrakezdődik. A munkaszerződések automatikusan módosulnak.
Az ITM közleménye idézi Bodó Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkárt, aki felidézte:
szintén a mai naptól lép hatályba több, bértámogatást érintő módosítás. A kieső munkaidő ezentúl 15–75 százalékig terjedhet, azaz a részmunkaidő akár napi két óra is lehet nyolcórás eredeti munkaidő esetén. Ha a csökkentett munkaidő a módosítás előtti munkaszerződés szerinti munkaidő felét nem éri el, az egyéni fejlesztési idő alkalmazása csupán ajánlás.
Bodó szerint a módosítással többek között az volt a szándékuk, hogy azoknak is bértámogatást tudjanak adni, akiket jobban érint a válság, így csak az eredeti munkaidő felénél kevesebb óraszámban tudnak részmunkaidőben dolgozni.
A módosítás értelmében azok a munkavállalók, akiknek a részmunkaideje ötven százalék alá csökken, havonta és egyénenként akár százezer forintot meghaladó támogatásban is részesülhetnek. Akinél nem lépi át a munkaidő csökkentése az ötven százalékot, azoknál a támogatási összeg továbbra is legfeljebb 75 ezer forint marad – ismertette az államtitkár. Hozzátette: a támogatást kibővítették, igényelhető a táv- és otthoni munkavégzéshez, a munkaidőkeretben foglalkoztatottak, illetve a kölcsönzött munkaerő esetében is.
Forrás: Magyar Nemzet/Nagy Kristóf; kormany.hu; Kiemelt kép: MTI/Soós Lajos
Facebook
Twitter
YouTube
RSS