A természetvédelmi hatóság engedélyével és a Bükki Nemzeti Park Igazgatósággal egyeztetett módon végzett fakitermelést az Egererdő Zrt. a Bükkben – írták keddi közleményükben, hozzátéve, hogy a Tar-kő közelében a WWF által kifogásolt favágás célja az erdő megfiatalítása. Mint kiemelték: amennyiben kizárólag gazdasági szempontok szerint vágták volna ki a fákat, akkor a fakitermelés már 50 évvel korábban, az állomány 130 éves korában megtörtént volna.
Az Egererdő Zrt. keddi közleményében a WWF állításaira reagálva hangsúlyozta: a védett területeken folyó erdőgazdálkodás során a gazdasági szempontok másodlagosak. Hozzátették: az idős erdők azért is kiemelten fontosak, mert fajgazdagságuk révén a térség meghatározó állományai, és lehetőséget adnak olyan fajok és a fajok közötti kapcsolatok megjelenésére, melyek léte csak egy adott koron felül lévő fákban lehetséges. Ilyen például a remetebogár, mely csak a 200 év feletti fákban fordul elő. Az erdőgazdálkodók, köztük az Egererdő Zrt. ezért facsoportokat, lábon álló és fekvő korhadt fákat hagynak hátra – emelték ki.
A kérdéses erdőrészben több évtizeden át tartó erdőfelújítási munka folyik, melynek során az idős erdő mintegy felét hátrahagyták, a fennmaradó részen is csak azon a szűk egy hektáron vágták ki az idős fákat, amelyen a természetes úton születő csemeték további növekedéséhez ez már szükséges volt
– hangsúlyozták. A közleményben arra is kitértek, hogy véleményük szerint a WWF a hazai hivatásos természetvédelem munkáját veszi semmibe, amikor a tények egy részének ismertetése nélkül, ágazatok közötti ellentétként próbálja ábrázolni a szakmailag egyeztetett folyamatokat. Hozzátették: a védett területeken történő fakitermelés folyamata jól szabályozott, melyben a hivatalos természetvédelem megfelelő jogosítványokkal rendelkezik. Az erdőtervezés során a természetvédelmi szervezetek véleményeltérés nélkül hozzájárultak a kérdéses erdőrészletben tervezett fakitermeléshez.
A WWF által hiányolt kezelési terveket az illetékes természetvédelmi szervek a saját ütemterveiknek megfelelően dolgozzák ki, azok elkészültéig azonban az erdőtervek természetvédelmi szempontból véleményezett és ellenőrzött, több szempontból is részletesebb kezelési terveknek minősülnek. A kérdéses erdőrészletre vonatkozó tervek négy évvel ezelőtt készültek el, a fél évvel ezelőtt zajló konkrét munkavégzéssel kapcsolatos egyeztetések és bejelentések megtörténtek, a természetvédelmi szempontok érvényesülése a térségben is biztosított
– zárul a közlemény.
A WWF hivatkozott közleményében arról ír, hogy védett területen álló, 180 éves erdőt vágtak ki a Bükki Nemzeti Parkban. Mint hozzátették: hazánk erdeinek mintegy húsz százaléka áll védettség alatt, ezek legnagyobb részét állami erdőgazdaságok kezelik, a nemzeti parki területeken is. Az erdőgazdaságok számára előírt, túlzott mértékű fakitermelési elvárások sajnos évről évre pótolhatatlan veszteségeket okoznak a természeti értékekben, amelynek mindannyian kárát látjuk – írták. A WWF Magyarország javasolja, hogy az erdészeti és a természetvédelmi ágazat működéséért egyszerre felelős Agrárminisztérium prioritásként támogassa a védett területek kezelési terveinek kidolgozását, és hozza tető alá a nemzeti parki övezeti rendszer 1996 óta függőben lévő kialakítását. Javasolják továbbá, hogy az ország erdőterületének alig több,mint egynegyed százalékát (2016-ban 6875 hektárt) kitevő, 150 évesnél idősebb erdőkben – azok különleges természetvédelmi értéke miatt – fák kivágására csak természetvédelmi kezelés keretében legyen lehetőség.
Forrás: Egererdő Zrt. közleménye/WWF Magyarország közleménye; Vezetőkép: MTI (a kép illusztráció)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS