Interjút készített Charles Gatival, Hillary Clinton bizalmasával a Magyar Narancs. Az amerikai külügyminisztérium egykori tanácsadóját a lap Donald Trump irányváltásáról kérdezte. A beszélgetés során szóba került az amerikai elnök Putyinnal való kapcsolata a szír beavatkozás után, az USA CEU-ról kialakított véleménye, de arról is beszélt a szakértő, hogy kik gyakorolják a legnagyobb hatást Trumpra, és ennek milyen következményei lehetnek a világra nézve. Az interjúból kiderül, hogy az amerikai elnök lépéseit valójában senki nem érti, mindenki a saját politikai véleményének és reményeinek megfelelően alakít ki véleményt a helyzetről.
Charles Gatit az amerikai külügyminisztérium egykori tanácsadóját kérdezte a Magyar Narancs arról az igen érdekes politikai helyzetről, ami manapság az Egyesült Államokat jellemzi. A lap az általuk az amerikai-magyar viszony legfontosabb részletének tartott lex CEU-val indította a beszélgetést, amelyről a szakértő nem adott konkrét választ:
Úgy tudom a külügyminisztérium egyeztetett a Fehér Házzal, s a Fehér Házban a külpolitikával és biztonsági ügyekkel foglalkozó Nemzetbiztonsági Tanácsban igen magas szinten támogatták a kiállást az egyetemért.
– mondta, majd hozzátette, ez nem azt jelenti, hogy az elnök személyesen kérte ezt, hiszen évente “jó ha fél órát foglalkozik Magyarországgal”.
A külügyminisztériumban keletkezett változásokról Charles Gati elmondta, ott 50-60 olyan pozíció van, amit politikai kinevezettek kapnak, a többi, köztük azok, akik hazánkkal foglalkoznak az európai osztályon nem cserélődnek le. Ilyen például Yee helyettes is, aki Budapesten tárgyalt nemrég a magyar kormánnyal.
Ő ugyanazt a pozíciót foglalta el, mint Obama idején, mint amit most is.
– mondta.
Szemerkényi Réka washingtoni nagykövet visszahívásról a szakértőnek Magyarországra célozva az a véleménye, hogy egy “bóvlit még a legtehetségesebb diplomata sem tud eladni”, és hazánk nem csak közel áll Putyinhoz, de megpróbálja aláásni az Európai Uniót is.
Charles Gati szerint Donald Trump egy hét alatt többet változott, mint Orbán Viktor egy évtized alatt, amit azzal indokol, hogy az amerikai elnök rájött, hogy kormányozni jóval nehezebb, mint azt gondolta. Szerinte Trump csak most kezd visszatérni a Republikánus Párt tradicionális Wall Streethez közeli külpolitikájához, ami valami olyasmi, amit George W. Bush is képviselt. A szakértő hozzátette, Rex Tillerson külügyminiszter és James Mattis honvédelmi miniszter is ezt a vonalat képviseli, és mivel ezek a politikusok nagy hatással vannak Trumpra, ezért a szélsőséges Bannon egyre jobban a perifériára szorul. Gati szerint esélyes, hogy emiatt Trump szavazóbázisának meggyűlik a baja az elnökkel, de ez egyelőre nem biztos, ahogyan az sem, hogy milyen ígéreteket tesz majd a különböző választói csoportoknak. Hozzátette, rá hatott, hogy Trump emberi módon reagált a szíriai vegyifegyver-támadásra.
A szakértő a Közel-Keletről nem tudott semmi konkrétat mondani, úgy véli a kampányígéreteit ezzel kapcsolatban nem tudja Trump megvalósítani, minvel beképzelt és felkészületlenül került a Fehér Házba.
Forrás: Magyar Narancs; Fotó: HVG
Facebook
Twitter
YouTube
RSS