Alig néhány évtized alatt óriási technológiai forradalom bontakozott ki világszerte: míg az 1990-es években óriási szenzációnak számított a telekommunikációs mobilkészülék használata, mára azonban az életünk részévé vált. Olyannyira, hogy akár egy éven belül megvalósulhat az az elképzelés, amely szerint az elsődleges digitális azonosítónk az okostelefonunk lesz, ráadásul a jelszavak használatának is örökre búcsút mondhatunk. A Verge híre szerint a három legmeghatározóbb technológiai vállalat, az Apple, a Google és a Microsoft is bejelentette, hogy minden általuk kiszolgált mobilon, számítógépen és böngészőben elérhetővé teszik a Fast IDentity Online (FIDO) által javasolt, teljesen jelszómentes technológiát.
A Rakéta magazin részletes írást tett közzé arról, hogy hamarosan végleg búcsút mondhatunk a jelszavak használatának egy új technológiának köszönhetően, amely forradalmasítja az eddig ismert biztonsági eljárást. A jelszómentes hozzáférést a három legmeghatározóbb BigTech-cég is támogatja, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy búcsút inthetünk az úgynevezett kétlépcsős azonosításnak. Ennek lényege, hogy első faktorként a jelszót kell megadni, majd azt egy másik alkalmazás segítségével hitelesíti a felhasználó. Az viszont eddig sem volt egységes, hogy ez utóbbi milyen módszer szerint történik, leggyakrabban azonban az SMS-t részesítették előnyben. (Ilyen például az egyszer használatos kód, amit a netbankunk küld, hogy jóváhagyjuk vele az utalásainkat, de használhatunk erre a célra készült alkalmazásokat, vagy USB-kulcsokat is.)
A Rakéta szerint ezzel az a probléma, hogy a netes csalók ezeket az egyszer használatos kódokat is képesek megkaparintani. Ezzel szemben az új megoldással a mobilunk lesz az elsődleges azonosítási eszközünk, vagyis kénytelen-kelletlen elfogadjuk, hogy az okostelefonunk a digitális életünk középpontja, amihez remélhetőleg nem egy négyjegyű kóddal, hanem egy hosszabb karaktersorral, az arcunkkal vagy az ujjlenyomatunkkal férünk hozzá.
Amikor egy új szolgáltatásnál, mondjuk egy online áruházban vagy egy közösségi oldalon regisztrálunk, a böngészőnk vagy az alkalmazás megkérdezi, hogy szeretnénk-e a telefonunkkal belépni. Innentől fogva bármikor visszatérünk, csak megadjuk a felhasználónevünket, és már kérdezi is a mobilunk, hogy valóban mi szeretnénk-e bejutni – majd ellenőrzi az arcunkat, az ujjlenyomatunkat vagy a PIN-ünket. A számítógép és a telefon Bluetooth-on keresztül győződnek meg arról, hogy valóban egymás közelében vannak-e, és csak akkor engedélyezik a belépést, ha igen. Mindezt akár úgy, hogy egy Windows-t futtató gépen, a Google-féle Chrome-ban böngészünk, miközben a mobilunk egy iPhone. Így a csalók legfeljebb a szomszéd szobából tudnak átverni minket, akkor is nehezen; a szomszéd kontinensről, de még a szomszéd utcából sem fognak sikerrel járni – írja a Rakéta online portál. A magazin szerint ezt a megoldást egy éven belül bevezethetik majd.
Forrás: Rakéta.hu; Fotó: illusztráció
Facebook
Twitter
YouTube
RSS