Bármikor megvédené Magyarországot és itthon tudná a legtöbbet adni Röhrig Géza, az immár Oscar-díjas Saul fia c. film régóta New Yorkban élő főszereplője – tudósít a mandiner. Nem más, mint Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere kérdezte őt erről – s ők ketten egymást hitről, hazáról, világról, kereszténységről és zsidóságról. Hivatalban lévő fideszes, református lelkész-miniszter és mélyen vallásos, Oscar-nyertes zsidó költő találkozása a református templom oltáránál.
A rendezvény másfél órás volt és megbújt egy templomban, pedig volt benne hírérték bőven: Balog Zoltán emberminiszter vendége volt Röhrig Géza, a Saul fia főszereplője. Csütörtök este a Hold utcai református templomban – Balog itt volt lelkész miniszterkedése előtt – találkoztak a Református tavasz rendezvénysorozat keretében, s ritka érdekes beszélgetést produkáltak ők ketten.
Hivatalban lévő fideszes lelkész-miniszter és mélyen vallásos, Oscar-díjas zsidó költő találkozása a református templom oltáránál – már az alaphelyzet sem mindennapi. Egy-két közéletet érintő érdekesség is kibukott az este során:
- A beszélgetés egy pontján Balog megkérdezte Röhriget, hogy friss Kossuth-díjával ugyan mit keresett a pedagógustüntetésen, ahol „a te Zoli barátod” lemondását követelték. Röhrig elmondta: kiment a Parlamentből, hazafele indult, de ott voltak a tüntetők és szelfizni kezdtek vele. Nem szándékosan vett tehát részt a megmozduláson, csupán haza akart jutni.
- Kiderült, hogy Balog terjesztette fel Kossuth-díjra Röhriget.
- Röhrig a díszvacsorán felajánlotta szolgálatait Orbán Viktornak. Nem a miniszterelnök vagy a kormány érdekében, hanem az országéban, de felajánlotta.
- Balog megkérte Röhriget, hogy védje meg Magyarországot az EU-val szemben. „Bármikor” – vágta rá Röhrig. És nem viccelt.
A kiragadott részletek viszont messze nem olyan izgalmasak, amilyen a vita maga volt.
„Szövetség kell a kereszténység és a zsidóság között”
Balog Zoltán EMMI miniszter, aki a kérdező szerepében volt szinte végig, nem sokáig kerülgette a forró kását, már a beszélgetés elején a keresztény-zsidó ügyre terelte a szót. Van-e szakadék? Hogy tekint Röhrig a kereszténységre?
Röhrig Géza szerint a közös gyökerek vitán felül megvannak, Jézus zsidó volt, az Újszövetséget is zsidók írták, de ettől még tény, hogy
„a történelmi kereszténység annyira zsidó, amennyire Shakespeare Hamletje dán”.
Ezt mindenesetre cseppet sem rója fel a kereszténységnek, hiszen „két férfinak nem kell ugyanabba a nőbe szerelmesnek lennie, hogy barátok legyenek. Az viszont nem baj, ha mindketten szerelmesek”.
A teljes cikket itt olvashatja el.
Forrás:mandiner.hu/Fotó:24.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS