Donald Trump amerikai elnök “súlyos felelősséget” visel azért, hogy az amerikai sajtó milyen színben van feltüntetve, és az ezzel kapcsolatos kijelentéseinek tovagyűrűző hatása lehet, amely megnehezítheti az újságírók helyzetét más országokban is – jelentette ki hétfőn Genfben Zeid Raad al-Husszein, az ENSZ hamarosan távozó emberi jogi főbiztosa.
Donald Trump rendszeresen álhíreknek nevezi azokat a cikkeket, amelyekben bírálják őt, vagy számára hátrányos információkat fednek fel. Az amerikai elnök emellett számos alkalommal nevezte a sajtó munkatársait a nép ellenségének. A Boston Globe kezdeményezésére múlt csütörtökön több száz amerikai médium reagált vezércikkben Donald Trump médiaellenes kirohanásaira.
Nagy aggodalomra ad okot a sajtó efféle címkézése
– hangsúlyozta az ENSZ emberi jogi főbiztosa. Zeid, akinek négyéves főbiztosi mandátuma a végéhez közeledik, az AP amerikai, az AFP francia, és a Reuters brit hírügynökségeknek adott interjújában kiemelte,
az elnöknek tudatában kell lennie, mekkora felelősség nyomja vállát, amikor arról van szó, hogy miként tünteti fel a médiát.
Mint mondta, Donald Trump nyilatkozatai olyan hatással járhatnak, hogy más vezetők – autoriter államokban – hasonlóképpen fognak cselekedni.
Láthattuk, hogyan igyekeznek utánozni Trump elnököt, és ami már most nehéz helyzetnek minősül más államokban, az még nehezebbé válik a sajtó működésére nézve, valamint megnehezítheti újságíróknak, hogy leleplezzenek sztorikat, de ügyvédeknek és jogvédőknek is, hogy elláthassák teendőiket
– tette hozzá Zeid.
Hétfői interjújában Zeid az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) állandó tagjait is bírálta, külön kiemelve az Egyesült Államokat, Kínát és Oroszországot, amiért vétóikkal megakadályozták válsághelyzetekkel kapcsolatos határozatok elfogadását a BT-ben, vagy egyes ügyeknek a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elé utalását. Kiemelte, hogy a BT öt állandó tagja túl sok hatalommal bír a világszervezetben, sérelmezve, hogy “az ügyek túlnyomó részét” Nagy-Britannia, Kína, az Egyesült Államok, Oroszország és Franciaország ötös uralma viszi.
Úgy vélem, ennek meg kell változnia, mert a végén a szervezet összeomolhat, nagy kárt okozva a nemzetközi közösségnek és a nemzetközi béke és biztonság számára
– figyelmeztetett Zeid. Hozzáfűzte,
a rendszerre leselkedő veszélyek összességében nagyon is valósak.
Kínával összefüggésben hozzáférést követelt a világszervezet munkatársainak a nyugat-kínai Hszincsiang tartományhoz, miután aktivisták és az ENSZ egyik testületének jelentése szerint a muszlim ujgur kisebbség egymillió tagját tartják fogva a hatóságok internálótáborokban. A pekingi vezetés tagadta az internáló táborok létét, ugyanakkor elismerte, hogy “szélsőségesek által félrevezetett” embereket átnevelésnek vetett alá.
Hasonlóan minden más országhoz, a kérésünk az, hogy engedjenek be minket, ellenkező esetben a lehető legrosszabbat kell feltételeznünk
– hangsúlyozta Zeid, akinek mandátuma augusztus 31-én jár le, és helyét Michele Bachelet volt chilei elnök veszi át.
Forrás/fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS