A kutyák pontosabban észlelik a koronavírus-fertőzést sok Covid-gyorstesztnél – derült ki egy francia kutatásból. A francia állatorvostudományi egyetem és a párizsi Necker-Cochin kórház által márciusban és áprilisban végzett vizsgálatok kimutatták, hogy a kutyák képesek kilencvenhét százalékos pontossággal kiszagolni a koronavírus jelenlétét az emberi szervezetben.
A kutyák képesek voltak kilencvenegy százalékos pontossággal észlelni azt is, ha nem volt vírusfertőzött az egyén. Kutatók a közelmúltban hatvannégy tanulmány felülvizsgálatával arra a következtetésre jutottak, hogy a gyorstesztek átlag hetvenkét százalékos pontossággal állapítják meg helyesen a vírus jelenlétét az emberben, és ötvennyolc százalékkal azt, ha nem fertőzött valaki.
Ezek csodálatos eredmények, hasonlóak a PCR-tesztek eredményeihez. A kutyák persze nem válthatják fel a PCR-teszteket, de segíthetnek azonosítani azokat az embereket, akiken teljes vírustesztet kell végezni, és segíthetik a tömeges tesztelést olyan helyeken, mint a repülőterek, pályaudvarok és koncerthelyszínek
– mondta Jean-Marc Tréluyer professzor az AFP francia hírügynökségnek. Vizsgálatukba a francia kutatók kilenc kutyát vontak be, és háromszázharmincöt olyan önkéntestől vettek szagmintát – a hónuk alatt két percig tartott vattakorongon –, akik PCR-tesztre jelentkeztek egy párizsi tesztközpontban. A vattakorongokat üvegekbe zárták, majd megszagoltatták a vizsgálatban részt vevő kutyák közül legalább kettővel. A kutyák korábban egyáltalán nem érintkeztek az önkéntesekkel. A kutyák a PCR-teszten koronavírus-fertőzöttnek bizonyult százkilenc ember kilencvenhét százalékánál észlelték a vírus jelenlétét, a negatív tesztet mutatók esetében pedig kilencvenegy százalékos volt a pontosságuk. Más országokban – Ausztráliában, Németországban és Nagy-Britanniában – is folynak hasonló vizsgálatok, Finnországban és az Egyesült Arab Emírségekben pedig tavaly óta a repülőtereken próbálják ki a kutyák ezen képességeit.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/Balogh Zoltán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS