A Nézőpont Intézet felmérése szerint Kelet-Közép-Európában többnyire elégedettek a magyar állam bevándorláspolitikájával és úgy gondolják, hogy az ország jó irányba halad – mondta Fodor Csaba, az intézet ügyvezetője a köztelevízió M1-es csatornájának péntek reggeli műsorában.
A régió tíz országára kiterjedő júniusi közvélemény-kutatás szerint csak Németországban és Ausztriában kevésbé elégedettek a magyar migrációs politikával, ám ez az elemző szerint az ottani média által irányított „masszív véleménystruktúra” következmény lehet. A V4-ek lakosságában teljes az egyetértés a kötelező betelepítési kvóták elutasításában, és ahol ismerik Soros Györgyöt, ott többségében negatív róla a vélemény, és sok megkérdezett eljönne Magyarországra a következő öt évben – nyilatkozta a szakember.
Elutasítják a kötelező betelepítést
A Nézőpont Intézet 2017. június 6. és 2017. július 6. között tíz közép-európai országban (Németország, Ausztria, Lengyelország, Csehország, Szlovákia, Szlovénia, Horvátország, Szerbia, Románia, Bulgária) végzett közvélemény-kutatást. A felmérés rámutat, hogy a vizsgált országokban elsöprő többség ellenzi a kötelező betelepítés tervét. A teljes, tíz országból álló minta alapján a közép-európaiak körében tízből közel nyolcan utasítják el az elképzelést (a megkérdezettek 75 százaléka). Ez az arány a kelet-közép-európai államokat nézve (tehát Németország és Ausztria nélkül) átlagosan eléri a 80 százalékot. Az illegális bevándorlók befogadása mellett kiállók aránya még a leginkább befogadáspárti Németországban is csak 15, Ausztriában pedig 8 százalékos. A legális úton érkező bevándorlók befogadása esetében már más a helyzet, itt a megkérdezettek közel kétharmada (63 százalék) számít megengedőnek.
A kutatás kitért arra is, hogy a közép-európaiak mennyire támogatják a magyar kormány bevándorlási politikáját. Itt elsősorban a kutatásban szereplő három visegrádi ország (Lengyelország, Csehország, Szlovákia) álláspontját érdemes kiemelni. Ezen országok esetében átlagosan kétszer többen támogatják a magyar kormány bevándorlási politikáját (53 százalék), mint ahányan ellenzik azt (27 százalék). Ez az arány a németek és osztrákok esetében fordított, itt átlagosan 26 százalék szimpatizál a magyar kormány bevándorlási politikájával és 61 százalékuk ellenzi.
Minél jobban ismerik, annál kevésbé szeretik Sorost
A kutatás a bevándorlásra vonatkozó kérdések mellett külön kitért Soros György személyére. Az adatok rámutatnak, hogy Soros jelenleg kevésbé számít ismertnek Közép-Európában, a teljes minta háromötöde (62 százalék) nem ismeri személyét, vagy nem tudott válaszolni a kérdésre. Az amerikai spekuláns ismertsége ugyanakkor Romániában kimondottan magas, itt a megkérdezettek 63 százaléka véleményt tudott alkotni Soros György személyéről. Szerbiában a véleményt alkotók köre 49, Szlovákiában 47, míg Horvátországban és Bulgáriában egyaránt 46 százalékos, e négy országban is sokan ismerik tehát Soros személyét. Az adatok elemzése arra is rámutat, hogy minél magasabb az adott országban Soros ismertsége, annál kevésbé szimpatizálnak vele. Azokban az országokban (Románia, Szerbia, Szlovákia, Horvátország, Bulgária), ahol Soros ismertsége magasabb, átlagosan a megkérdezettek harmada (33 százalék) van negatív véleménnyel róla, míg a pozitív vélemények aránya átlagosan mindössze egyötödös (18 százalék). Mindez azt jelenti, hogy ezekben az országokban a Soros személyét ismerők körében átlagosan kétharmados többségben (65 százalék) vannak a vele szemben negatív véleménnyel bírók. Legkevésbé egyébként a románok (42 százalék) és a szerbek (39 százalék) szimpatizálnak Sorossal.
Forrás: Nézőpont Intézet, MTI. Vezető kép: hirado.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS