Egy órával többet alhatunk ma éjjel a téli időszámításra való visszaállás miatt. Az órákat hajnali 3 órakor kell visszaállítani 2 órára, de akkor sem történik tragédia, ha a reggeli ébredés után pótolják az éjjeli mulasztást. A nyári időszámítás április utolsó vasárnapján kezdődik, és október utolsó vasárnapján ér véget.
A mostani óraátállítással térünk vissza az eredeti időszámításhoz, hiszen a nyári időszámítás időszakos bevezetése jelentett újdonságot. Németország és az Osztrák-Magyar Monarchia az elsők között vezette be az első világháború alatt, 1916-ban, hogy üzemanyagot takarítson meg háborús célokra, ezt később több ország is átvette, de 1918-ban visszaálltak a rendes időszámításra. A hadviselő felek a második világháborúban is trükköztek az időszámítással hadigazdasági célokból, Magyarországon viszont csak 1954-57 között vezették be újra, hogy enyhítsenek a gyárak esti műszakjában a kapacitási nehézségeken. Legközelebb 1980-ban vezették be, immár villanyenergia-megtakarítási céllal.
A nyári időszámítás előnyeinek tartják az energiamegtakarítást, valamint azt, hogy egy órával tovább van világos, amivel az emberek aktivitási időszaka is hosszabb lehet. A hátrányok közt főleg az évi két átállás okozta, rövidtávú kellemetlen közérzetet említik, főleg az alvászavaros és szervi betegséggel küzdő emberek számára. Emellett mindenki számára nyomasztó, hogy az őszi visszaállítás után sötétek a reggelek, valamint az energiamegtakarítás jelentőségét is sokan vitatják, hiszen körülbelül 6 milliárd forint megtakarítást jelent.
Tom és Jerry, Gyalogkakukk és Prérifarkas
Az óraátállítás egyik legmókásabb következménye volt az az 1999-es izraeli merényletkísérlet, amikor ciszjordániai terroristák bombákat juttattak el Izraelben tartózkodó társaiknak, hogy azzal felrobbantsanak két autóbuszt. Csakhogy Ciszjordániában nyári időszámítás volt érvényben, míg Izraelben akkor álltak vissza a szokásos időzónára, de ezt a terroristák nem vették figyelembe. Így a tervezettnél egy órával korábban felrobbanó bombák a két autóbusz helyett három merénylővel végeztek.
forrás: Wikipédia
Facebook
Twitter
YouTube
RSS