A somogyi, leginkább romák lakta Barátihegyen összefogtak a helyiek, először egy szemetes telekből csináltak parkot, majd a falu szélén évtizedek óta üresen álló kápolnát újították fel – írja az abcug.hu. A nők és férfiak heteken keresztül dolgoztak tervük megvalósításán, és az általuk összegyűjtött 22 ezer forint hamarosan másokat is meggyőzött.
A polgármester elmondta, az alig háromszáz fős települést többségében közmunkából élő romák lakják. Ezek az emberek tavaly nyáron úgy döntöttek, a helyi óvodával szemközti szemetes tisztásból rózsákkal beültetett Szűz Mária emlékhelyet hoznak létre. Azóta ezen a kis téren itt gyűlnek össze beszélgetni, táncpróbát tartani. A kis park után pedig a temető melletti hosszú évtizedek óta omladozó kis templom következett. Mint a polgármester elmondta, negyvenéves létére még sosem vett részt ott misén.
Miután Balogh Zoltán plébános megígérte, hogy havonta tart misét, ha lesz hol, a romák fölkeresték a polgármestert, hogy felújítanák a kápolnát is. Maguk között erre össze is gyűjtöttek mintegy 22 ezer forintot. Egy kaposvári vállalkozás ezt toldotta meg 150 ezer forinttal, a plébános is szerzett ugyanennyit, és az önkormányzat is hasonló nagyságrendben biztosított építő anyagot. Idén nyáron el is kezdődhetett a munka.
Tíz-tizenkét roma adta a kőművesbrigád magját, ők munka után és hétvégén jártak ki, gletteltek, meszeltek, ajtót cseréltek, takarítottak, falat kapartak. A kápolna új bejárati ajtaját egy öreglaki asztalos készítette el nekik ingyen. Az asszonyok ugyanúgy a tetőn dolgoztak, ha kellett.
A portál arról is ír, felszenteléskor alig fértek be a kápolnába. Bár mise csak egyszer van egy hónapban, a kápolnába bármikor be lehet menni, ha valaki imádkozni akar. A közösség jövőre a ravatalozót szeretné rendbehozni.
Teljes cikk itt olvasható.
Forrás: abcug.hu; fotó: Magócsi Márton/abcug.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS